Május 5., hétfő:
– Ferenc pápa egyik pápamobilját gyermekeknek szánt mobil egészségügyi klinikává alakítják át, amely a palesztin Gázai övezetben fog működni.
– ČULENOVÁ Eva egyetemi tanár, író a Mátyás Bell Egyetemen Bölcsészettudományi Karán szerzett diplomát szlovák nyelv és irodalom – filozófia szakon. 2001 óta a Besztercebányai Egyetem Filológiai Karának Szlovák Tanszékén dolgozik. 2005-től 2007-ig az Egyetem Kutatóintézetében dolgozott kutatóként a szlovák nyelv és irodalom területén. Szakmai nyelvészeti és helytörténeti szövegeket publikál folyóiratokban és könyvekben. Könyvírói debütálása 2010-ben a Nyelv és stílus a szlovák törvényekben című könyvvel történt.
– Nyelvi ablak – A szlovák irodalmi nyelv története-1.rész
– Megszólaló: György Ladislav, a Szegedi Egyetem Szlovák Tanszékének szlovákiai lektora
Szerkesztő-műsorvezető: Hrubonová Iveta
Május 6., kedd:
– A világ első postabélyegét 185 évvel ezelőtt az Egyesült Királyságban kezdték használni. Az első bélyeg Viktória királynőt ábrázolta. A bélyeget Rowland Hill, angol tanár, későbbi Nagy-Britannia Posta igazgatója találta ki.
– A hét végén 30. alkalommal megrendezésre kerül a Gyerekek Gyerekeknek c. szlovák színjátszó csoportok szemléje Szarvason
– Diákok ezrei tesznek ezekben a napokban érettségi vizsgát. Tegnap magyar nyelvtani és irodalmi ismereteiket bizonyították, ma matematikai feladatokat oldottak meg. Május 14-én lesz a nemzetiségi nyelvek írásbeli érettségi vizsgája. Április utolsó napján a 15 végzős jelképesen elbúcsúzott a Békéscsabai Szlovák Gimnáziumtól. Robert Galat, az osztályfőnökük vezetésével az elmúlt négy év alatt összetartó, vidám és szorgalmas csapattá váltak, és nagyon szomorúak lesznek, hogy el kell hagyni az osztálytársaikat és tanáraikat …
megsz. Pecsenya Edit, Galát Róbert, kovács Orsolya, Drachna Boglárka, Bencsik Andrea
– A 21. „Gyerekek a gyerekeknek” színjátszó seregszemlén /2014-ben/ a legjobb előadás a Csipke Bozenka c. mese a sátoraljaújhelyi Szlovák Magyar Két Tannyelvű Iskola dijákjai előadásában. Mint vendégek felléptek Gemmelcickából a kis romániai szlovák falu tanulói.
Szerkesztő-műsorvezető: Hrubonová Iveta
Május 7., szerda:
Május 7-én nyílt meg a Ferencvárosi Művelődési Központban Dr. Illés Károlyné a Népművészet Mestere, Művészeti Életpálya-díjas, Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett Népi Iparművész Központban „Szívvel hímzett” (Srdcom vyšívané) című hímzés kiállítása.
Megszólaló: Dr. Illés Károlyné
– Dr. Illés Károlyné életmunkája
– „Kabelka” (Ridikül) című női magazin
Etikett iskola – A bemutatkozás illemtana – Mikor, ki, kinek, hogyan?
Megszólalók:
1. Barbara Štubňová – író, szerkesztő (Pozsony)
2. Anton Bódis – protokollszakértő (Pozsony)
Szerkesztő-műsorvezető: Dózsa Zenta
Május 8., csütörtök:
– Május 8-án Európa a második világháború európai befejezésének 80. évfordulóját ünnepli
– Ľudomír Molitoris a szlovák kultúra lengyelországi nagykövetének számít. A Lengyelországi Szlovákok Szövetségének főtitkára 1957-ben született az 1920-ban Lengyelországhoz csatolt Nedeca faluban. Miután a pozsonyi Közgazdaságtudományi Egyetem bölcsészkarán szlovák nyelv és irodalom szakon elvégezte tanulmányait, 1983-ban visszatért Lengyelországba, és a helyi mozgalomban kezdett tevékenykedni. Fáradhatatlan szervező, kiadó, a lengyelországi szlovákok történetével és jelenével foglalkozó cikkek és tanulmányok szerzője. A szlovák nemzet érdekében kifejtett tevékenységéért számos kitüntetést kapott. A Szlovák Köztársaság elnöke, Ivan Gašparovič 2013-ban a Szlovák Köztársaság Harmadosztályú Fehér Kettős Kereszt érdemrenddel tüntette ki sokéves pedagógiai, honismereti és kulturális tevékenységéért, valamint a Szlovák Köztársaság jó hírnevének külföldön való terjesztéséért.
Március 20-án Nagylakon Ľubomír Molitorist az Ondrej Štefanko-díjjal is kitüntették a kulturális élet és a társadalmi tevékenység fejlesztéséhez, szervezéséhez és sokszínűvé tételéhez való hozzájárulásáért a külföldi szlovák világban.
-Ľubomír Molitorist portréja
Szerkesztő-műsorvezető: Dózsa Zenta
Május 9., péntek:
– Műsorismertetés
– Megválasztották az új pápát: Robert Prevost lett a katolikus egyház vezetője. Az amerikai bíboros a XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.
– Hírek
– Nemzetiségi hírek, programajánló, aktuális felhívások
– Karol Duchon születésének 75. évfordulója alkalmából hat szlovákiai városban rendeznek megakoncertet.
– Bemutatjuk Garajszki Margit színházi rendezőt, akinek a pályafutása Dabasról és a Vertigo szlovák színházból indult . A fiatal író, műfordító, szerkesztő, színházi dramaturg és rendező egyetemi tanulmányait Pozsonyban végezte a Bölcsészettudományi Karon szlovák nyelv és irodalom, majd a Színművészeti Egyetem színházi rendező és dramaturg szakán. Bobula című mesekönyve magyar és szlovák, Bartók Béláról szóló mesekönyve magyar, szlovák, lengyel és román nyelven is megjelent Bartók és a fából faragott királyfi címmel. A saját meséit feldolgozó meseelőadások szerzője, rendezője, szereplője. Neve számos színházi előadást fémjelez rendezőként és dramaturgként Magyarországon, Szlovákiában és Szerbiában.
– Ezt követően egy könyvbemutatóra hívjuk a hallgatókat. A Szegedi Szlovákok Egyesületének székhelyén zajlott az az irodalmi délután, amelyet az egyesület és a Magyarországi Szlovákok Kutatóintézete közösen szervezett. Az érdeklődők olyan kiadványokat ismerhettek meg, amelyek tavaly év végén látták meg a napvilágot. Maruzsné dr. Sebó Katalin, a Szegedi Egyetem Szlovák Nyelv és Irodalom Tanszék egykori vezetője „A magyarországi kortárs szlovák irodalom RETRO/PERSPEKTÍVÁJA„ címmel írt könyvet, Tótkomlós Barátainak Köre pedig Zsolnai Mihály fafaragó, népi iparművész 80. születésnapja alkalmából adott ki egy albumot.
Megszólalók: Hollerné Racskó Erzsébet, Tuska Tünde, Maruzsné Dr. Sebó Katalin, Zsolnai Mihály, Mataisz Istvánné
– A műsor utolsó részében Vladimír Minác: Nikdy nie si sama (Sohasem vagy egyedül) c. novellájából készült rádiójátékot hallhatják.
Szerkesztő-műsorvezető: Makai Ildikó
Május 10., szombat:
– Beköszönés, műsorismertetés
– Tegnap Békéscsabán átadták a Pro Cultura Slovaca díjakat.
– A külhoni Szlovákok Hivatala kitüntetést adományozott Dusan Tóth Kanadában élő szlovák evangélikus lelkésznek.
– Nemzetiségi hírek
– Programajánló – két jövő heti eseményre hívjuk a hallgatókat, Áchim kiállítás és előadás Békéscsabán, könyvbemutató Galántán – interjú Püski-Liker Bencével.
– Egy hét múlva rendezik meg a 15. Pilis túrát – A részletes program után ízelítőt kaphatnak a hallgatók, hogyan is néz ki, milyen hangulatban telik a Juraj Migas emléktúra, megismételjük a 10. Pilis túráról készült összeállításunkat.
– Május elején Kiskőrösön ülésezett az alföldi szlovák településeket feltérképező genealógiai társaság. Az ő közreműködésükkel adták ki több alföldi szlovák település anyakönyvekben található adatok alapján készült monográfiáját.
– Ambrózfalva anyakönyvei és azok, akikről beszélnek címmel jelent meg 2022 végén a település történetét összefoglaló monográfia. A publikáció egyik kiegészítője az a DVD, melynek segítségével családfakutatást is végezhetnek a település szülöttei, vagy az érdeklődők. A könyv egyik szerzője az ambrózfalvi születésű Csirik György a Szegedi Szlovákok Egyesületének tagja. A kétnyelvű szlovák-magyar kiadványról szóló beszélgetést hallhatják az adás második részében.
Szerkesztő-műsorvezető: Makai Ildikó
Május 11., vasárnap:
– Műsorismertetés
Ismétlő válogatás a héten elhangzott érdekesebb riportokból, benne:
– 15 végzős diák búcsúzott iskolájától a békéscsabai szlovák gimnáziumban, összeállítás a ballagásról.
– Dr. Illés Károlyné hímzéseiből nyílt kiállítás Budapesten Szívvel varrva címmel.
– Bemutatjuk Garajszki Margitot. A fiatal író, műfordító, szerkesztő, színházi dramaturg és rendező egyetemi tanulmányait Pozsonyban végezte a Bölcsészettudományi Karon szlovák nyelv és irodalom, majd a Színművészeti Egyetem színházi rendező és dramaturg szakán. Bobula című mesekönyve magyar és szlovák, Bartók Béláról szóló mesekönyve magyar, szlovák, lengyel és román nyelven is megjelent Bartók és a fából faragott királyfi címmel. A saját meséit feldolgozó meseelőadások szerzője, rendezője, szereplője. Neve számos színházi előadást fémjelez rendezőként és dramaturgként Magyarországon, Szlovákiában és Szerbiában.
– Ezt követően egy könyvbemutatóra hívjuk a hallgatókat: A Szegedi Szlovákok Egyesületének székhelyén zajlott az az irodalmi délután, amelyet az egyesület és a Magyarországi Szlovákok Kutatóintézete közösen szervezett. Az érdeklődők olyan kiadványokat ismerhettek meg, amelyek tavaly év végén látták meg a napvilágot. Maruzsné dr. Sebó Katalin, a Szegedi Egyetem Szlovák Nyelv és Irodalom Tanszék egykori vezetője „A magyarországi kortárs szlovák irodalom RETRO/PERSPEKTÍVÁJA„ címmel írt könyvet, Tótkomlós Barátainak Köre pedig Zsolnai Mihály fafaragó, népi iparművész 80. születésnapja alkalmából adott ki egy albumot.
Megszólalók: Hollerné Racskó Erzsébet, Tuska Tünde, Maruzsné Dr. Sebó Katalin, Zsolnai Mihály, Mataisz Istvánné
Szerkesztő-műsorvezető: Makai Ildikó
Szlovák nemzetiségi műsor minden nap 18:00-tól az MR4 Nemzetiségi Rádió műsorán.
A belépéssel kijelenti, hogy elolvasta és elfogadta az Adatkezelési nyilatkozatot.