Szlovák nemzetiségi műsor – 12. hét

A március 17-23. közötti adások tartalmából.
 

Március 17., hétfő:
– Hírek, nemzetiségi információk, aktuális felhívások.
– Szlovák olvasóversenyt szerveztek a napokban a püspökhatvani Bene József Általános Iskolában.
– A varázslatos osztály – a neve annak a könyvnek, amelyet ezekben a hetekben az alföldi iskolákban – Békéscsabán, Szarvason, Csanádalbertiben, Ambrózfalván, Kétsopronyban és Tótkomlóson olvastak a gyerekek. Hiszen a vadonatúj szlovák olvasóversenyen vesznek részt. Az első két forduló online zajlott, a döntő – 3. forduló – pedig március 21-én lesz a tótkomlósi szlovák iskolában. A versenyre 14 csoport jelentkezett, és az ötlet tulajdonképpen az olvasóversenyek nosztalgikus emlékeiből született, amelyeken évekkel ezelőtt a fent említett iskolák mostani tanárai és igazgatói is részt vettek.
– A budapesti Szlovák Tanítási Nyelvű Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium lesz a IV. Nemzetiségi Sporthétvége helyszíne.
– Az országos sporthétvégéket általában úgy rendezik meg, hogy a fiúk labdarúgásban, a lányok pedig röplabdában mérkőznek meg. A békéscsabai szlovák gimnázium válogatottjában ott lesz Gulyásová Bernadett, aki minden szabadidejét a röplabdának szenteli. Nemrég találkoztunk a Vertigo Szlovák Színház által szervezett filmes workshopon.
– A szavak eredete, 4. rész, a tananyagot György Ladislav, a SZTE Szlovák Tanszék lektora készíti.

Szerkesztő-műsorvezető: Hrubonová Iveta

Március 18., kedd:
– Hírek, nemzetiségi információk, aktuális felhívások.
– A közösségi médián való állandó görgetés a koncentrációs képesség csökkenéséhez, memóriaproblémákhoz és a motiváció elvesztéséhez vezethet.
– Március 8-án Szarvason tartották a szlovák általános iskola 75. jubileumi ünnepségét. A Cervinus Teátrum színháztermében tartott hivatalos és kulturális gálaműsor után délután az iskola épületében gyűltek össze az egykori diákok és tanárok, és a nosztalgiázás örömének nem volt vége. Podani Anna 1963. szeptember 1-jén lépte át a Szlovák Óvoda, Általános Iskola és Kollégium küszöbét 6 éves kis első osztályosként. Húsz évvel később bekerült a tantestületbe, és 2020-ban nyugdíjba vonulásáig ott maradt. Közel félévszázadot töltött tehát ott.
Megszólaló: Podani Anna
– Rágyanszki György 5 évesen kezdett a szarvasi szlovák óvodába járni. Szeretettel emlékezik vissza általános iskolai tanáraira. Bár otthonról nem tudott szlovákul, az iskolában megtanulta. Ma a Szlovák Kollégium igazgatójaként és az Országos Szlovák Önkormányzat Oktatási Bizottságának elnökeként tevékenykedik a magyarországi szlovákok társadalmi életében.
Megszólaló: Rágyanszki György

Szerkesztő-műsorvezető: Hrubonová Iveta

Március 19., szerda:
– Kalendárium
– „Kabelka” (Ridikül) című női magazin, benne:
A női magazinban csatlakozunk a Ľudové noviny A magyarországi szlovákok személyiségeinek éve című rovatához.
A magyarországi szlovákok jelentős személyiségei között van Zuzana Hollósyová, jelentős, sokéves egyesületi aktivista, folklorista, középiskolai tanár, aki a szegedi (szlovák-orosz) pedagógiai főiskola elvégzése után Sződ községben és a budapesti Szlovák Gimnáziumban tanított, ahol kórust és táncegyüttest vezetett. Később a Magyarországi Szlovákok Demokratikus Szövetségének kulturális felelőseként dolgozott.
Zuzana Hollósyová 1993-tól 2005-ig a Magyar Oktatási Intézetben dolgozott a nemzetiségi osztály vezetőjeként és tanácsadóként. 1991-ben megalapította a „Prameň” tánccsoportot és folklórtársulatot. Több tankönyv, kézikönyv, valamint folklorisztikai célú kiadvány szerzője, pl. a Konope, konope című népdalgyűjteményé. 2001-ben megalapította az Ozvena kórust, amely figyelemre méltó művészeti tevékenységet fejt ki és munkájával segíti a kulturális és szellemi örökség megőrzését, valamint a magyarországi szlovákok folklórhagyományainak és népművészetének ápolását a felnövekvő fiatal generációk körében.
Z. Hollósyová 1994-1995-ben ott volt a Budapesti Szlovák Önkormányzat születésénél, majd elnöke lett. 1998 óta a Budapesti XIII. kerületi Szlovák Önkormányzat elnöke is.
Megszólaló: Hollósy Zsuzsanna

Szerkesztő-műsorvezető: Dózsa Zenta

Március 20., péntek:
– Március 20., ezen a napon köszöntjük a tavaszt, ez a tavaszi napéjegyenlőség napja is.
– Március 21-én kezdődik Nagylakban az alföldi szlovákok nemzetközi konferenciája, ahol a folklór lesz a középpontban… ezen esemény motivált bennünket mai összeállításunkban is. Eva Krekovičová etnológus a Szlovák Tudományos Akadémiáról szinte egész életében a magyarországi szlovák folklórral is foglalkozott. Többször volt alkalmunk találkozni vele konferenciákon, illetve jelentősebb eseményeken, például a VÚSM néprajzi táboraiban, ahol elsősorban a magyarországi szlovákok énekkultúráját kutatta. Ezért az interjúban visszatekintünk munkásságára, többek között a mezőberényi kutatásaira is. A műsort Ocsovszki Ildikó békéscsabai szlovák iskola ének-zene szakos tanárnője dalokkal színesíti, aki Magyarországon is vezet szlovák citera- és ének-zenei együtteseket.
Megszólalók: Ocsovszki Ildikó, Eva Krekovičová
– A program második részében a rekonstruált pozsonyi Mihály-kaput látogatunk-meg….
A Mihály kapu a főváros erődítményének négy kapuja közül az egyetlen fennmaradt emlékmű az óvárosban. A torony a 14. század végén építették. Nevét a Szent Mihály templomról kapta és a róla elnevezett városrészről, melybe a kapu vezetett. A tornyot a történelem folyamán többször restaurálták. A nyolcszögletű felső rész 1511-1517 között épült. Mai barokk stílusú alakját 1753-1758 között kapta, a Szent Mihályt ábrázoló szoborral együtt. A múzeum számos történelmi kiállítás otthonául szolgál. A legújabb attrakciók közt szerepel egy laser show, melyet a műemlék déli ablakából mutatnak be.
Megszólalók: Tatiana Šušková, Michal Augustovič, történész, a Pozsonyi Városi Múzeum művészettörténeti gyűjteményeinek kurátora.

Szerkesztő-műsorvezető: Dózsa Zenta

Március 21., péntek:
– Aktuális felhívások- BGA Zrt-kulturális támogatások, Nemzetiségi gyrektáborok támogatása, Pro Cultura Minoritatum Hungarie díjra jelölhetnek
– Idén ünnepli fennállásának 75.évfordulóját a Budapesti Szlovák Tanítási Nyelvű Gimnázium, Általános Iskola, Óvoda és Kollégium. A nagyszabású jubileumi ünnepség két helyszínen zajlik majd április 5.-én. Az ünnepi gálaműsor előtt kiállítás megnyitóval és könyvbemutatóval várják az érdeklődőket, délután pedig osztálytalálkozók lesznek az iskolában. Hogyan készülnek erre az évfordulóra és mi a regisztráció módja –erről beszélgetünk az intézmény igazgatójával, Szabó Mónikával
– A műsor második részében a Ján Chalupka regénye alapján készült Bendeguz c. rádiójátékot hallhatják. Szerző: Jozef Repko

Szerkesztő-műsorvezető: Makai Ildikó

Március 22., szombat:
– Március 15-én Békéscsabán Életműdíjat vehetett át Vozár Márton. Vozár Mártont a békéscsabai szlovákság úgy ismeri, mint az első (1994-ben megalakult) helyi szlovák kisebbségi önkormányzat elnökét. Ezen kívül igazgatója volt több szállodának, mesterszakácsként bejárta a világot, hosszú éveken ét oktatott pincéreket, szakácsokat, idegenforgalommal foglalkozó fiatalokat. vezetőségi tagja volt a Csabai Szlovákok Szervezetének, számos megyei fesztivál megálmodója és szervezője. A Magyar Turisztikai Egyesület 2008-ban kitüntetéssel jutalmazta Vozár Márton munkáját az ökoturizmus fejlesztéséért. Ez a kétsopronyi tanyavilágból származó, végtelenül figyelmes úriember mindig büszke volt szlovák gyökereire, a nyelvre, amit édesanyjától tanult és a hagyományokra, melyeket ma is igyekszik továbbadni a fiatalabb nemzedéknek. A Szlovákiából érkező vendégeket – bárhol dolgozzon is- mindig kitüntetett figyelemmel fogadja, legyen az egyszerű néni, üzletember vagy prominens politikus. Manapság egyre kevesebb olyan emberrel találkozunk, aki 50 év után is olyan lelkesedéssel, szeretettel és alázattal beszél munkájáról mint Vozár Márton. A vele készült portré-beszélgetésben arról is mesélt, mit jelent neki a szlovákság, hogyan tudta hasznosítani anyanyelvét szakmájában, a vendéglátóiparban.
– A Magyar Nemzeti Bank ezüst és színesfémötvözetből készült emlékérméket bocsátott ki, amelynek előlapján Békéscsaba két ikonikus jelképe, az evangélikus Kis-és Nagytemplom, a megyeszékhely főterének díszei láthatók.
– A műsor második részében maradunk Békéscsabán, hiszen a két említett evangélikus templom megtekintésére invitálom Önöket, melyekben Lászik Mihály történész, tanár, a csabai helytörténet szakértője kalauzol bennünket.

Szerkesztő-műsorvezető: Makai Ildikó

Március 23., vasárnap:
– Nemzetiségi hírek, programajánló, aktuális felhívások
– Ismétlő válogatás a héten elhangzott interjúkból, benne:
Az országos sporthétvégéket általában úgy rendezik meg, hogy a fiúk labdarúgásban, a lányok pedig röplabdában mérkőznek meg. A békéscsabai szlovák gimnázium válogatottjában ott van Gulyás Bernadett is, aki minden szabadidejét a röplabdának szenteli. Nemrég találkoztunk vele a Vertigo Szlovák Színház által szervezett filmes workshopon…
– Március 8-án Szarvason tartották a szlovák általános iskola 75. jubileumi ünnepségét. A Cervinusteatrum színháztermében tartott hivatalos és kulturális gálaműsor után délután az iskola épületében gyűltek össze az egykori diákok és tanárok, és a nosztalgiázás örömének nem volt vége. Podani Anna 1963. szeptember 1-én lépte át a Szlovák Óvoda, Általános Iskola és Kollégium küszöbét 6 éves kis első osztályosként. Húsz évvel később bekerült a tantestületbe, és 2020-ban nyugdíjba vonulásáig ott maradt. Közel félévszázadot töltött tehát ott…
– Rágyanszki György 5 évesen kezdett a szarvasi szlovák óvodába járni. Szeretettel emlékszik vissza általános iskolai tanáraira. Bár otthonról nem tudott szlovákul, az iskolában megtanulta. Ma a Szlovák Kollégium igazgatójaként és az Országos Szlovák Önkormányzat Oktatási Bizottságának elnökeként tevékenykedik a magyarországi szlovákok társadalmi életében.
– A műsor utolsó részében Szlovákia fővárosába látogatunk, a Szent Mihály toronyhoz („Michalská veža”), Pozsony egyik leghíresebb történelmi emlékművéhez, a belváros egyik legnépszerűbb látnivalója. Megszólalók: Šušková Tatiana; Michal Augustovič, történész, a Pozsonyi Városi Múzeum művészettörténeti gyűjteményeinek kurátora.

Szerkesztő- műsorvezető: Makai Ildikó

Szlovák nemzetiségi műsor minden nap 18:00-tól az MR4 Nemzetiségi Rádió műsorán.

Tovább a műsoroldalra >>>

Olvasson tovább