Szlovák nemzetiségi műsor – 38. hét

A szeptember 18-24. közötti adások tartalmából.
 

Szeptember 18., hétfő:
Capitolium – az Amerikai Egyesült Államok Kongresszusa, a szövetségi kormányzat törvényhozó ágának székhelye 230 évfordulója. Az amerikai nép és az amerikai törvényhozás szimbóluma, egyúttal egy jelentős amerikai művészeti kiállításnak is otthont ad.

Ismeretterjesztő sorozat: A Matica slovenská (MS) a legrégebbi szlovák nemzeti kulturális és tudományos szervezet. A MS székhelye Turócszentmárton, (szlovákul Martin) város mint a szlovákok kulturális központja, itt alapították az intézményt 1863-ban, és 1919-ben tevékenységét újjáélesztették. Az MS jogi személy. Szervezeti egységeit Szlovákia területén és külföldön is létesíti…2. rész.
szerkesztő/Hrubonová, megszólaló/György Ladislav

Harmadik alkalommal látta vendégül Magyarország Pécsett, a Kodály Központban a FUEN kongresszusát. A háromnapos rendezvény házigazdája a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata volt. Pécsett a magyarokon kívül tizenegy nemzetiség él: örmények, bolgárok, németek, görögök, horvátok, lengyelek, romák, románok, ruszinok, szerbek és ukránok.

megszólaló: Megszólalók: Vincze Lóránt- elnök, FUEN, Hollerné Racskó Erzsébet- elnök, Országos Szlovák Önkormányzat, Kuczik Júlia – képviselő, Országos Szlovák Önkormányzat Közgyűlése

Bola raz jedna povesť /Volt egyszer egy monda/ c. sorozat 8. rész – Kremnica/Körmöcbánya/ város keletkezése – pozsonyi anyag 16,00
alkotók, megszólalók: Machaj Lubos, Vlasková Rozália, Kyjanicka Daniel, a helyi történész

Szerkesztő-műsorvezető: Hrubonová Iveta

Szeptember 19., kedd:
– Nemzetiségi hírek, programajánló, aktuális felhívások
– Az Örménykúti Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat idén az Örménykút Szlovákságáért Díjat Kiss-Kohút Andreának adományozta. A mo-i szlovákok hetilapjának, a Ľudové noviny /ejtsd: Ludove novini / fotóriportere a pozsonyi Comenius Egyetemen szerzett diplomát újságírás szakon. Tanulmányai és munkái, szimbiózisban voltak, vannak a szlováksággal. Fotósként, magyarországi szlovák témákat dolgoz fel, mint pl. budapesti Rákóczi úti rejtett szlovák templom, az itt működő szlovák egyházközséggel. Portrésorozatot készít a Budapesten élő szlovákokról, mely szintén kiállításra kerül a közeljövőben. Az elmúlt években aktív részese az örménykúti szlovák önkormányzat szlovák nyelvet, tradíciókat felelevenítő-megőrző projektjeiben, a falumúzemba készült videók és a tavalyi évben megjelent kalendárium elkészítésében. Küldetésének tartja, hogy az asszimilálódás küszöbén álló szlovák közösség történetét, arcait bemutassa, és felhívja a többségi társadalom, valamint az anyaország, Szlovákia figyelmét is.
Megszólaló: Kiss-Kohut Andrea – portré beszélgetetés – 1. rész.
– Turisztikai magazin- Tulácke topánky (Csavargó bakancsok) -ism.
benne: Szlovákia nevezetességek, UNESCO-s védett emlékhelyek .
Az UNESCO világörökség része Szlovákia leglátványosabb hagyományos építkezésű faluja Vlkolínec (Farkasd), mely Rózsahegytől) nem messze a Nagy-Fátra hegyeinek ölelésében fekszik, csodaszép természeti környezetben. A Világörökség részét képező, máig is lakott falu tulajdonképpen egy eleven skanzen, az élő hagyomány bemutatását kínálja az ide látogatóknak. Házai lakottak, hagyományai foglalkozásokon elevenednek meg, közelebb hozva a régmúlt idők szokásait és életmódját. A múzeumfalut Erika Bradiaková mutatja be.

Szerkesztő-műsorvezető: Makai Ildikó

Szeptember 20., szerda:
– UNESCO világ örökség listájára került Zatec – észak csehországi város, amely az ország legrégibb és legnagyobb komló feldolgozó központja….
– Hírek, aktuális felhívások
– Nemzetiségi információk
–  Szeptember 16-án, szombaton a Pilisi Szlovákok Egyesülete szervezésében kerékpártúrát tartottak, a Pilis környéki szlovák nemzetiségi települések érintésével. Pilisszentkereszt, Pilisszántó, Piliscsaba, Piliscsév, Kesztölc, Sárisáp, Dorog, Pilisszentlélek, Pilisszentlászló – Pilisszentkereszt – ezeken a településekben megálltak a megszállott biciklisek, akik részt vettek a „Két keréken őseink nyomában” elnevezésű biciklitúrán. 128 kilométeren felváltva mentek több mint százan. 11 órát töltöttek az érdeklődők a nyeregben. Akik nem bírták a hosszú távot, gépjármű vitte őket célba. A rendezvény nagyon sikeres volt, ezért valószínű, hogy hagyományteremtő rendezvény volt a hétvégi esemény, mely méltó egyenrangú programja lesz a májusi Pilisi Emléktúrának.
megszólaló: Demjén Márta
– Ma 89 éves lett Sofia Costanza Brigida Villani Scicolone, ismertebb nevén Sophia Loren Oscar- és BAFTA-díjas olasz színésznő, énekesnő, szexszimbólum.
– Kabelka/Ridikül/ női magazin
– Igaz, amit az anyósokról mondanak a viccekben? Nehéz, ha egy anyuka nem tudja elengedni a gyermekét az életébe, de vannak jó anyósok is, sőt nagyon jó anyós – meny, és anyós- vej kapcsolatok. Erről nyilatkoztak nekünk a riportalanyaink…

Szerkesztő-műsorvezető: Hrubonová Iveta

Szeptember 21., csütörtök:
– hírek, aktuális felhívások
– nemzetiségi inf.
– A műfordítás nem teljes értékű művészi szövegalkotás, hanem olyan értelmiségi szakmai munka, amely bizonyos kulturális célokat szolgál, és amelynek gyakorlatára vonatkozóan az egyes nyelvpárok között is igen határozott mércék, sikerességi kritériumok állíthatók fel, és amely meglepően egzaktnak ható működési szabályok mentén írható fel, a szabályokat pedig lényegében a hagyomány, a kulturális közmegegyezés állítja fel.
Anita Huťková nyelvésszel, a Besztercebányai Egyetemről, a fordításról, a tolmácsolásról és a idegen nyelv tanulásáról beszélgetünk
– Dúchanie do pahrieb/Parázsba fúvás/ c. sorozat a Szlovákia történetéről
Színház az egész világ….
pozsonyi anyag, író: Ján Sabol, szerkesztő: Anna Pompurová, rendező: Hana Hajdová

Szerkesztő-műsorvezető: Hrubonová Iveta

Szeptember 22., péntek:

– Csütörtökön Pozsonyban átadták a 12. Szlovák Sajtófotó 2023 újságírói fotópályázat díjait.A pályázaton több mint 150 fotós vett részt V4 országokból és Ukrajnából. A versenyben résztvevők közel 1500 képet küldtek be. Lengyelországból 11, Magyarországról nyolc, Csehországból 11, Ukrajnából 17 fotós jelentkezett. A 2023-as Szlovák Sajtófotó Grand Prix díját Dorota Holubová fiatal fotós kapta a “Sikító és síró aktivisták” című fényképéért a “Tiltakozás Matúšért és Jurajért” című sorozatból, aki az aktualitások kategóriában is első helyezést ért el. A díjak átadása a kiállítás megnyitójával zárult, amelyet a Hviezdoslav téren. A Szlovák Sajtófotó 12. évfolyama nyerteseinek és döntőseinek munkáit október 31-ig tekintheti meg a közönség. /lapsz./

– A mai adás fő témája a fotózás és a sajtófotó lesz.
Az Örménykút Szlovákságáért Díjat idén Kiss-Kohút Andrea vehette át. A mo-i szlovákok hetilapjának, a Ľudové noviny fotóriportere a pozsonyi Comenius Egyetemen szerzett diplomát újságírás szakon. Tanulmányai és munkái, szimbiózisban voltak, vannak a szlováksággal. Fotósként, magyarországi szlovák témákat dolgoz fel, mint pl. budapesti Rákóczi úti rejtett szlovák templom, az itt működő szlovák egyházközséggel. Küldetésének tartja, hogy az asszimilálódás küszöbén álló szlovák közösség történetét, arcait bemutassa, és felhívja a többségi társadalom, valamint az anyaország, Szlovákia figyelmét is.
Megszólaló: Kiss-Kohut Andrea – portré beszélgetetés – 2. rész. 37,00

– Rádiójáték: Bude to pekný pohreb (Szép temetés lesz) Szerző: Václav Pankovčín

Szerkesztő-műsorvezető: Makai Ildikó

Szeptember 23., szombat:
– Nemzetiségi hírek, programajánló, felhívások
– Ismeretterjesztő sorozat- Filmforgatások helyszínei Szlovákiában 3. rész
megszólaló: Lucia Gianitsová Olostiaková- az ELTE volt szlovák nyelvi lektora
A sorozatban elhangzó helyszínekre látogatunk a műsor második részében:
– Szlovákia egyik legszebb történelmi városa a Világörökség védelme alatt álló Bártfa (Bardejov)- megszólaló: Ján Marián Marhulík, fotográfus
– Az ólublói vár történetéről l mesél nekünk Jakub Ondrej idegenvezető
– Silvia Lőrinciková kutatóval beszélgetünk, aki a betléri kastélymúzeum történésze, a kastély könyvtárában néhány évvel ezelőtt felfedezett dokumentumokról lesz szó

Szerkesztő-műsorvezető: Makai Ildikó

Szlovák nemzetiségi műsor minden nap 18:00-tól az MR4 Nemzetiségi Rádió műsorán.

Tovább a műsoroldalra >>>

Olvasson tovább