Szlovák nemzetiségi műsor – 45. hét

A november 8. és 14. közötti adások tartalmából.
 

November 8., hétfő:
A török kiűzése után a kincstár kezelésében lévő pusztán megjelentek a marháikkal gazdálkodó nagybérlők. 1839-ben 120 lakost írtak össze a bánhegyesi pusztán. A községet 1842-ben nagylaki szlovák evangélikusokkal telepítette a kamara, ahol ezután kötelező nagyságrendben dohányt termeltek. 1856-ban Tótkomlósról, Nagylakról és Békéscsabáról érkeztek újabb lakosok. Az alakuló település arculatát döntően meghatározta telepítvényes jellege, illetve a túlnyomó részt szlovák anyanyelvű lakossága. A községet 1861-től Tótbánhegyesnek nevezték, a Nagybánhegyes nevet 1898-ban kapta. Az evangélikus egyházközség 1856-ban alakult, első lelkésze 1902-ig ifj. Kutlik János volt.

Szerkesztő-műsorvezető: Hrubonová Iveta

November 9., kedd:
– Nemzetiségek Magyarországon: Nemzetiségi értékek megőrzése és továbbítása nemzetközi konferenciát rendezték nov. 4 – én és 5 – én Budapesten
– Biele miesta /Fehér foltok/ A Pozsonyi Szlovák Rádiónak sorozata a XX. század „ismeretlen”, eddig eltitkolt, emberekről és eseményekről
Az Emberi Jogokat Képviselő Szlovák Szervezet

Szerkesztő-műsorvezető: Hrubonová Iveta

November 10., szerda:
Elhunyt Miroslav Cipár szlovák festőművész , illusztrátor
Miroslav Cipár interjú a „Biblioteka 2017” pozsonyi nemzetközi könyvfesztiválon
Miroslav Cipár rajzai  Katarína Mosnáková Baglasová „Enike benike krikel bé” gyerek könyvében
– Kabelka” (Ridikül) című női magazin
A mai téma:  Márton nap
– November 11-e Szent Márton napja. Mint minden ünnepnek, úgy ennek is megvannak a saját hagyományai, népszokásai, jellegzetességei. Ehhez a naphoz különösen sok babonát, szokást köt a néphagyomány.
– A Márton napi szlovák szokásokról mesél Krupa András
– Márton napi gasztronómia, hagyományos szlovák receptek

Szerkesztő-műsorvezető: Dózsa Zenta

November 11., csütörtök:
– Beköszönés
– Műsorismertetés
– Hírek
–  Nemzetiségi hírek
– Jeles napok
2021. október. 20-án on-line formában zajlott a nemzetközi „Szlovák középiskolások népismereti vándor versenye”
Megszólalók: Pecsenya Edit, a Szlovák Gimnázium, Általános Iskola, Óvoda és Kollégium, igazgatója, Mária Katrína Hrklová, a zsűri elnöke
– Nemzetközi szlovák középiskolások népismereti vándor versenye 2017.
Megszólalók: Michal Lásik, Kitti Csécsei, Vivien Mikušová , Robert Galát, Daniela Kesjárová, Pavol Hlásnik.
– Hatvankilenc éves korában elhunyt Miroslav “Meky” Žbirka szlovák zenész, zeneszerző, dalszövegíró, számos ismert sláger szerzője.
Miroslav Žbirka a szlovák könnyűzene legendás alakja volt, többször megkapta a Slávik-díjat (Csalogány-díj) és többször nyert Az év énekese szavazáson is, 2006-ban beválasztották a Szlovák hírességek csarnokába. A 80-as évek közepén jelentek meg első lemezei, melyekből több százezret adtak el. Rengeteget koncertezett idehaza és külföldön is.

Szerkesztő-műsorvezető: Dózsa Zenta

November 12., péntek:
– Nemzetiségi hírek, programajánló
– Szent Márton újbor fesztivál kezdődik ma Pozsonyban
– Október közepén három napon át kortárs szlovák filmek bemutatóhelye volt az Uránia. Három, az elmúlt években készült, jelentős díjakkal elismert játékfilm révén kaphattunk ízelítőt szomszédunk európai színvonalú filmművészetéből, rávilágítva annak szoros kapcsolatára a magyar és a környező országok filmkultúrájával is. A szlovák filmművészet jelenlegi helyzetéről beszélgetünk a Szlovák Filmintézet főigazgatójával, Peter Dubeckyvel.
– 100 éve hunyt el Pavol Országh Hviezdoslav, a mai napig a legnépszerűbb szlovák költők egyike, a modern szlovák költészet úttörő egyénisége. P.O. Hviezdoslav műve alapján készült az Ezo Vlkolínsky c. rádiójáték, melyet a műsor második részében hallhatnak

Szerkesztő-műsorvezető: Makai Ildikó

November 13., szombat:
– Nemzetiségi hírek, programajánló
– November közepén a budapesti és a békéscsabai szlovák gimnáziumba látogat Tuska Tünde tanszékvezető és Ladislav György szlovák lektor, azzal a céllal, hogy népszerűsítsék a SZTE JGYPK Szlovák Nemzetiségi Tanszékét. A szóban forgó tanszéken folyó képzésről, érdekes szemináriumok lehetőségeiről beszélgetünk Dr. Ladislav György lektorral.
– A műsor második része a humor jegyében telik. Kabaréjelenetet hallhatnak : Hostinec Grand, Kocsmai komédia két formában – a Radosini Naiv Színház előadásában. Szerző: Stanislav Štepka

Szerkesztő-műsorvezető: Makai Ildikó

November 14., vasárnap:
– Beköszönés, műsorismertetés, válogatás e heti műsorainkból:
– Nemzetiségek Magyarországon: Nemzetiségi értékek megörzése és továbítása nemzetközi konferenciát rendezték nov. 4 – én és 5 – én Budapesten
Megszólalók: Soltész Miklós, államtitkár, dr. Sándor Szalalyné Erzsébet, ombudsman helyettes, Milan Ján Pilip, Külhoni Szlovákok Hivatala elnöke, Holerné Racskó Erzsébet, OSZÖ elnöke
– A török kiűzése után a kincstár kezelésében lévő pusztán megjelentek a marháikkal gazdálkodó nagybérlők. 1839-ben 120 lakost írtak össze a bánhegyesi pusztán. A községet 1842-ben nagylaki szlovák evangélikusokkal telepítette a kamara, ahol ezután kötelező nagyságrendben dohányt termeltek. Az evangélikus egyházközség 1856-ban alakult, első lelkésze 1902-ig ifj. Kutlik János volt.
Megszólaló: Papó Jánnos, Nagybánhegyesi Szlovák Nemzetiségi Önk. elnöke
– Idén 90 éves a Szlovák Rádió. Ez alkalomból október 9-én ünnepélyes gálát rendeztek a Szlovák Rádió nagy koncert teremben, ahol külön díjak átadására is sor került.
Az egyik kitüntetett kollégánk, Slavomíra Kubičková, az RTVS nemzetközi kapcsolatok vezetője és Táňa Kusá, riporter.
Megszólalók: Slavomíra Kubičková, Táňa Kusá
– 2021. október. 20-án on-line formában zajlott a nemzetközi „Szlovák középiskolások népismereti vándor versenye”
Megszólalók: Pecsenya Edit, a Szlovák Gimnázium, Általános Iskola, Óvoda és Kollégium, igazgatója, Mária Katrína Hrklová, a zsűri elnöke

Szerkesztő-műsorvezető: Hrubonová Iveta

Szlovák nemzetiségi műsor minden nap 18:00-tól az MR4 Nemzetiségi Rádió műsorán.

Ide kattintva hallgathatja online>>>

Tovább a műsoroldalra >>>

Olvasson tovább