Szlovák nemzetiségi műsor - 31. hét

Az augusztus 2. és 8. közötti adások tartalmából.
 

Augusztus 2., hétfő:
– Beköszönés, műsorismertetés
– Interjú, Jánosíkov dukát 2021 – folklórfesztivál programja
Megszólaló: Fabisík Vlastimil, fesztivál igazgatója
– Ellátogattuk a XX. Nemzetközi Szlovák Folklórfesztiválra a csehországi Rožnov pod Radhoštěm-be. A háromnapos fesztivál során több mint húsz csehországi, szlovákiai, lengyelországi, vajdasági és magyarországi énekkar és folklóregyüttes szórakoztatta az érdeklődőket. Továbbá kísérő rendezvények egész kavalkádja várta a vendégeket – tánciskolák, kiállítások, különleges hangszerek bemutatása
Megszólalók: Lipták Peter, Kölcsei Zsófia, Nagyné Ibolya, Leginová Daniela, Lorenc Jozek.

Szerkesztő – műsorvezető: Hrubonová Iveta

Augusztus 4., szerda:
– Beköszönés, műsorismertetés
– az idén is az OSZÖ álltal szervezett színjátszó tábor Magyarországon /Mátraszentimrén/ zajlik
– Színjátszó tábor 2014 – Bystrá Az általános iskolások közül sokan térnek vissza a táborba, ők már ismerhetik a kiváló drámapedagógust Elena Bakosovát és alkotótársát Belo Felix, zeneszerzőt, akik az egyik csoport szlovákiai lektorai voltak. A másik csoportot Hudák Peter, rendező vezette
– A pióca kezelés egy ősi természetes gyógymód, több ezer éve használatos. Hatékonyságát igazolt eredmények mutatják. tudósítások, interjúk e témáról

Szerkesztő – műsorvezető: Hrubonová Iveta

Augusztus 5., csütörtök:
– Beköszönés, műsorismertetés, kalendárium
– nemzetiségi inf.
– Szpisák Attila, tótkomlósi ev. lelkészről készült riportról
– Szlovákia szereplése a 2020 Olimpián
– Dúchanie do pahrieb /Parázsba fúvás/ c. a szlovák történelmet bemutató sorozat . 37. rész , író: Igor Michajdík, Szerkesztő: Pompurová Anna
Megszólaló: Himič, Drotárová, Rašev

Szerkesztő – műsorvezető: Hrubonová Iveta

Augusztus 6., péntek:
– Hírek
– Nemzetiségi információk
– Programajánló
– A mai műsorban a tolmácsok és fordítók szép, bár gyakran nem könnyű munkájáról lesz szó. Avar Hajnalkára sokan emlékezhetnek, mint a budapesti szlovák gimnázium egykori tehetséges diákjára. A pozsonyi Komensky Egyetemen szerzett diplomát, majd pályafutásának első állomása a Budapesti Szlovák Intézet volt, ahol fordítási feladatokkal bízták meg. Dolgozott az OSzÖ-nél, és alapító tagja a Vertigo Színháznak, valamint a MaSzFiSz-nak. Ma szabadúszó fordít és tolmácsként dolgozik.
– „A tolmács akkor jó, ha nem tűnik fel a jelenléte”- nyilatkozta egy korábbi interjúban a pozsonyi születésű G. Kovács László, aki a mű- és szakfordítások mellett a legmagasabb szintű politikusi találkozókon tolmácsol. Történészként végzett, így munkáját nagyban segíti, hogy jól ismeri a magyar – szlovák kapcsolatok történelmi hátterét. Történelmi cikkeket, szaktanulmányokat publikál; cseh és szlovák írók műveit fordítja magyar nyelvre. Patrik Ouředník Europeana c. regényének fordításáért 2003-ban elnyerte Az Év Könyve díjat. Ma megosztja velünk, hogyan is kezdődött tolmács pályafutása, milyen szépségei és nehézségei vannak ennek az izgalmas hivatásnak.

Szerkesztő – műsorvezető: Makai Ildikó

Augusztus 7., szombat:
Vallási műsor, benne:
– Interjú Klauszné Fuzik Ildikóval- ma kezdődik az Identita Szlovák egyesület ökumenikus bibliatábora, ezúttal nem az anyaországban, hanem az Alföldön kerül megrendezésre.
– Július 25-én rendezték meg Sámsonházán a XXXII. Szlovák Nemzetiségi Letelepedési Ünnepséget Sámsonháza Község Önkormányzata, a Sámsonházai Evangélikus Egyházközség, a Sámsonházai Nemzeti Szövetség támogatásával. A program ünnepi szlovák istentisztelettel kezdődött a helyi evangélikus templomban, ahol a Hroboň lelkészházaspár szolgált a Hruštičke Népdalkör közreműködésével. Felvétel az istentiszteletről.
megszólalók: Ludovít Hrobon, Mária Hrobonová / Losonci Evangélikus Egyházközség /
– A műsor második részében a Genius Loci sorozat /Túrák az irodalmi művek alapján/ újabb részét hallhatják, ez alkalommal a Nyugati-Tátrába látogatunk, Szürke-hegyre.

Szerkesztő – műsorvezető: Makai Ildikó

Augusztus 8., vasárnap:
Válogatás a hét műsoraiból:
– JÚLIUS 23-ÁN VOLT SZARVASON A VÁROS NAPJA
Szarvas újratelepítésének 299., valamint várossá nyilvánításának 55. évfordulójára emlékeztek július 23-án délután ebben a dél-alföldi városban. Az eseményen átadták a helyi önkormányzat által adományozott kitüntetéseket és díjakat az arra érdemeseknek.
Megszólalók: Babák Mihály – polgármester, Nyemcsók Mátyásné – igazgató, Szarvasi Szlovák Általános Iskola, Óvoda és Kollégium, Frankó Anna – elnök, Szarvas Város Szlovák Nemzetiségi Önkormányzata
– A Michalda és az alföldi szlovákok babonái címmel tartottak interaktív kiállítást és könyvbemutatót Békéscsabán, a szlovák tájház udvarán. Ma erről az érdekes jóskönyvről beszélgetünk a kiadvány szerzőivel és a bemutató vendégeivel.
Megszólalók: Kiszely András, Püski-Liker Bence, Zsilák Mária, Tóth Mihály, Lászik Mihály, Ando György, Korcsokné Varga Anna
– Jánošíkov dukát 2021 – folklórfesztivál programja
Megszólaló: Fabisík Vlastimil, fesztivál igazgatója
– Ellátogattuk a XX. Nemzetközi Szlovák Folklórfesztiválra a csehországi Rožnov pod Radhoštěm-be.
A háromnapos fesztivál során több mint húsz csehországi, szlovákiai, lengyelországi, vajdasági és magyarországi énekkar és folklóregyüttes szórakoztatta az érdeklődőket. Továbbá kísérő rendezvények egész kavalkádja várta a vendégeket – tánciskolák, kiállítások, különleges hangszerek bemutatása…
Megszólalók: Lipták Peter, Kölcsei Zsófia, Nagyné Ibolya, Leginová Daniela, Lorenc Jozek….

Szerkesztő – műsorvezető: Bencsik János

Szlovák nemzetiségi műsor minden nap 18:00-tól az MR4 Nemzetiségi Rádió műsorán.

Ide kattintva hallgathatja online>>>

Tovább a műsoroldalra >>>

Videó ajánló

Olvasson tovább