Tambura a gördeszkaparkban – Népi hangszerek, ahogyan még sosem láttuk őket

Új epizódokkal folytatódik az Ütemmutató című műsor az M2 Gyerekcsatornán. A hagyományos magyar népi hangszerek birodalmába vezető sorozatban a zenészek ezúttal is a megszokott, zeneiskolai körülményektől eltérő módon biztatnak hangszertanulásra. A közmédia reklám- és erőszakmentes gyermekcsatornájának gyártásában készült speciális effektekkel és hangjátékokkal színesített, zenés ismeretterjesztő széria folytatása szeptember 7-től, szombatonként látható 7:30-tól.
 

Az Ütemmutató című sorozattal a készítők annak élményét kívánják átadni a gyerekeknek, hogy milyen fantasztikus érzés saját magunk, illetve mások örömére muzsikálni. A műsor megmutatja azt is, hogy ezek a sokszor beskatulyázott hangszerek milyen sokoldalúak, hányféleképpen szólaltathatóak meg, és egy kis szorgalommal szinte bárki megtanulhat rajtuk játszani, miközben a fő üzenete, hogy „zenélni egyszerűen menő”.

 

A második évad májusban debütált. A szeptemberi folytatásban a népszerű széria következő, 7 epizódból álló részében újabb népi hangszereket ismerhetnek meg meglepő környezetben a csatorna nézői. Az új adásokban többek között, a brácsával, a tekerőlanttal és a ceglédi kannával találkozhatnak majd a gyerekek a legkülönbözőbb helyszíneken, az ország legkiválóbb népzenészeinek tolmácsolásában. Szlama László többszörösen díjazott kobozművész a Gyermekvasúton mutatja be hangszerét, Csonka Balázs, a Népművészet Ifjú Mestere, tamburás és harmonikás egy gördeszkaparkban zenél majd. A csepeli teherkikötőbe érkezik a festői Zselickisfaludról Horváth Zalán Levente, aki a dudát mutatja be. A széria záróepizódjában pedig a Dalinda együttes éneke csendül fel egy barlangban.

 

A sorozat rámutat arra, hogy a zenetanulás fejleszti a koncentrációt, a memóriát és a testkoordinációt, valamint ösztönzi a kreativitást és az önkifejezést. A zene által szerzett közösségi élmények és a ritmusérzék fejlesztése továbbá hozzájárul a gyerekek szociális és érzelmi intelligenciájának kibontakozásához. A népzene és a népi hangszerek megismerése révén pedig a legkisebbek is felfedezhetik saját kulturális örökségük jelentőségét, elősegítve identitásuk és kulturális öntudatuk kialakulását.

 

Ütemmutató – szeptember 7-től az M2 Gyerekcsatornán. Az adások újranézhetők a Médiaklikken.

 

Olvasson tovább