Hajnal-táj: A népiesen batáta - avagy édesburgonya az egyik legnépszerűbb köret

A június 10-i adás tartalmából.
 

– Heti néprajz

– Állatorvos válaszol. Túl vagyunk az első hőségriadón, fontos, hogy ilyenkor különös figyelmet érdemelnek a kisállatok is. Nekünk embereknek az evolúció hatékony védelmi mechanizmust adott a hőguta ellen, ám kutyáink nem ilyen szerencsések, nem tudnak izzadni… Állatorvos rovatunkban Dr. Lorászkó Gábor válaszol. Amennyiben kedves hallgatóinknak kérdése van doktor úrhoz, a hajnaltaj@mtva.hu email címen feltehetik.

– Állatvédelmi sorozat. A személyiségi jogok védelme miatt nehéz helyzetbe kerülhetnek azok, akik találnak egy chip-pel ellátott kóbor állatot az utcán és vissza akarják adni a gazdának. Cseppet sem biztos ugyanis, hogy értesíteni tudják a gazdát a hatályos szabályok miatt. Ráadásul ez nem csak magán személyekre, hanem állatvédő szervezet munkatársaira, sőt az ebrendészekre is vonatkozik. Benkő Andrea Deák Ferenc szentesi ebrendészt először is arról kérdezte, hogy mit kell tenni azután, ha ő vagy bárki más leolvasta egy befogott kutya chip számát.

– Hangtár – Kócsag

– Ahogy arról a Hajnal-Táj is korábban beszámolt: Székelyföld egyik legnépszerűbb idegenforgalmi látványossága, a Parajdi Sóbánya teljesen víz alá került, miután a megáradt Korond patak elárasztotta. A térségben nagyon sokan az idegenforgalomból élnek, köszönhetően a sóbánya vonz erejének is. Miközben a térségben a szakemberek jelenleg is a károk mérséklésén, felszámolásán dolgoznak, itthon a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetsége felajánlotta a parajdi testvérszervezetnek a szakmai segítségét. A kérdés az, hogy hogyan lehet egy ilyen helyzetben újra gondolni, újra tervezni a térség turisztikai arculatát?

– Magyarország nem önellátó a burgonyatermesztésben, ez az egyik alapvető oka, hogy az 1970-es évektől fogva, megjelentek hazánkban a burgonya leromlását okozó vírusok. Egy átlagos évben 30% importra szorulunk az étkezési, ugyanezt tapasztaljuk a vetőburgonya szempontjából is. A magyar nemesítésű burgonyafajták fokozott termesztésbe vonása lehet az egyik lépés a költségcsökkentés irányába, ugyanis a burgonyatermesztés önköltségének 40%-át a vetőgumó ára teszi ki. A magyar nemesítésű, vírusellenálló fajták, több éven keresztül, újra és újra visszaforgathatók, mint vetőburgonyák, a vírusos leromlás nélkül.

– Június végére már helyi szabadföldi újkrumpli is kapható lesz a szabadkai piacokon. Addig fátyolfóliás újburgonyát vásárolhatunk, kilónként most már 100 dinárért. A klímaváltozás, az egyre szigorúbb piaci követelmények, sőt az új betegségek megjelenése egyre nagyobb kihívás elé állítják a burgonyatermelőket. Azonban Észak-Bácskában a gazdák burgonyatúltermelésről számoltak be, míg szűkebb Szerbiában egyre kevesebb földterületen termesztik ezt az egészséges zöldségfélét.

– Most palántázzák az édesburgonyát. Nincs érdemi változás a magyarországi termőterületben, pedig jelentős kereslet mutatkozik a batátára, kifejezetten jól tűri a nyári forróságot és kiváló váltónövény lehetne a bizonytalan gazdák számára. Cserébe a szabadföldi zöldségtermesztés azonban sokkal több figyelmet érdemel, mint a kukorica vagy a napraforgó.

– A népiesen batáta – avagy édesburgonya az egyik legnépszerűbb köret, amely nem csupán a súlyukat figyelőknek vagy az egészséges táplálkozás híveinek kedves zöldség. Magyarországon alig pár száz hektáron terem, az Egyesült Államokból, Spanyolországból és Egyiptomból érkezik hozzánk a legtöbb, míg a spárga, amely szintén remek alternatívája a szénhidrátdús köreteknek majdnem tízszer akkora területen terem Hazánkban. A batáta és spárga termelési technikájáról és az idei termésről Márta Renátó Balázs Viktort, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezeti fenntarthatóságért és innovációért felelős országos alelnökét kérdezte.

– A paradicsom majdnem a legnagyobb termőterületű növény hazánkban, ezért a Szentesen évente megrendezett Paprika Naphoz hasonlóan a paradicsomnak is szeretett volna egy napot szentelni a Fruitveb Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet. Néhány napja zajlott le a Magyar Paradicsom Napi rendezvény kibővítve a Hajtatási Expoval, amelyre több, mint 50 kiállító regisztrált. Az ágazat helyzetéről kérdezte Nagy Margit a Fruitveb alelnökét, Gubacsi Zoltánt.

Hajnal-táj – Kossuth Rádió – június 10., kedd 5:05

Műsorvezető: Juhász Zsolt
Szerkesztő: Gyarmati Péter

IDE KATTINTVA visszahallgathatja adásainkat >>>

Borítókép: pexels

Olvasson tovább