– Panorámás kilátóhelyek tömege, és egyre több túrázó található a picinyke Budai-hegységben. Ezért érdemes előre tervezni, ha erre a látnivalókban gazdag területre indulunk, ahol érdemes felkeresni, és megkeresni a 1800-as években itt éledő közösségi túrázás kezdeteit. Túrabakancs rovatunkban Bicsák Eszter Farkas Péterrel, a Magyar Természetjáró Szövetség kommunikációs és informatikai igazgatójával beszélgetett.
– A Felső-Tisza és mellék folyói kedveltek a horgászok körében, és egyre népszerűbb a horgászturizmus. Fesztóry Sándor, a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Horgászszövetség ügyvezető igazgatója elmondta, hogy éppen ezért nagy figyelmet fordítanak a halasításra, sőt a kecsege programban is benne vannak. Hajnali csali Zsoldos Barnabással.
– Az elmúlt hetekben számos téves információ jelent meg a közösségi felületeken a Velencei-tavon tapasztalt tömeges halpusztulásról. A nyári szezon előtt érzékeny téma a tó vízminősége és érthető az elpusztult halak miatti aggódás is, de érdemes szakemberek vizsgálataira támaszkodni. Benkő Andrea elsőként Dérer Istvántól, a Mohosz elnökhelyettesétől kért magyarázatot a történtekre.
– Teljes az összhang az érintett települések és az illetékes hatóságok között, hogy újra el kell kezdeni az iszapkotrást a Balatonon. Az elmúlt időszakban az iszap elhelyezésének lehetséges helyszíneit, illetve további feldolgozását vizsgálták a szakemberek. Tapasztalataikról a Balatoni Szövetség legutóbbi ülésén számoltak be.
– A levéltetvek sorra jelennek meg a különféle gyümölcsfákon és bogyósgyümölcsű bokrokon. De a molyok is támadnak. Hogyan védekezzünk hatékonyan ellenük?
– A májusi eső aranyat ért volna Békés vármegyében is, de az idén nagyon ki van száradva a föld. A helyzet már-már kezd hasonlítani a 2022-es hatalmas aszályos évhez. Horváth Szabolcs Bozó Józseffel, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Békés Vármegyei Igazgatóságának alelnökével beszélgetett a határban.
– Már harmadik alkalommal rendezték meg az Öntözős Piknik névre keresztelt szakmai napot Hartán. Az eseményen szó esett a Vizet a tájba! programról, a szélsőséges időjárás miatt az öntözés fontosságáról, valamint gazdálkodók beszámoltak a tavalyi tapasztalataikról is. Balog Tamás elsőként Hegedűs Attilát, mint a szervező Bauer Hungária Kft. ügyvezetőjét kérdezte.
– Leolvasható QR-kód a palackon, alkoholcsökkentett borok és szélsőségeket jól toleráló fajták, illetve a szőlő kezelését kellően rugalmasan kezelő szőlészek. Talán ilyesmi lehetne a jövő szőlészete. Az biztos, hogy szőlőterületeink és a bor piaca is csökken világszerte. Közben az ismert termőterületeken az időjárással és a betegségekkel harcolnak a gazdák, tehát egyre fontosabb, hogy a friss kutatási eredmények gyorsan bekerüljenek a köztudatba, használatba. A „Summa” éves rendezvénye Pécsett a szőlészeti és borászati kutatásokról szólt.
– Megválasztották Gyöngyös város borát: 24 mintából a legjobb fehér és vörösbort, a kitüntető címeket majd a Mátrai Bornapokon adják át. Közben a termelők áremelést sürgetnek, mert enélkül elvérzik az ágazat. A tavalyi nagy exportnövekedés csak minimális gyógyírt jelent, hiszen az elmúlt években jóval a költségnövekedéseik alatti mértékben tudtak árat emelni.
– Ma kezdődik az Orbán-napi Borünnep Hajóson. Európa legnagyobb pincefalvában 43 éve valóságos népünnepélyt tartanak ilyenkor. Az utóbbi években újra felfedezték a szőlőművelést, ill. a zamatos vörös- és fehérborokat az 1200 présházzal büszkélkedő hajósi pincefaluban.
Hajnal-táj – Kossuth Rádió – május 23., péntek 5:05
Szerkesztő: Füredy Zsolt
A belépéssel kijelenti, hogy elolvasta és elfogadta az Adatkezelési nyilatkozatot.