– Hortobágyi vadlovak költöznek Kazahsztánba. Egy nemzetközi fajmegmentési program keretében veszélyeztetett Przewalski- lovakat telepítenek vissza az ázsiai pusztába. Ezek az vadlovak az 1960-as években végleg eltűntek élőhelyükről, a faj felkerült a kipusztult állatok listájára. Ekkor kezdődött el egy nagyszabású tenyészprogram: állatkertben élő példányokkal próbáltak egy új populációt felállítani. Ma már több mint kétezer ilyen vadló él a világban, egy jelentős állományuk a Hortobágyon.
– Elszabadult kóborkutyák tartják rettegésben a kerékpárosokat Felsőtárkány mellett. Egerben pedig a póráz nélkül kutyát sétáltató gazdikat ellenőrzik. Több helyen gondatlanság okozott balesetet, ezért szigorítják a helyi jogszabályokat a megyeszékhelyen.
– Bűncselekménynek minősül, ha valaki állatot kínoz, megöl. A napokban Igrici településen két tizenéves fiú egy bottal szétverte a fejét egy a fészkéből kiesett fülesbagoly fiókának. A testvérét két jó érzésű kislány megmentette.
– Új törvényjavaslatot nyújtott be Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztos az Országgyűlés elnökének. Az állatok védelme érdekében javasolt törvénymódosításokat civil szervezetek tapasztalatai, véleménye, ill. kérései alapján fogalmazták meg. Benkő Andrea a tervezett jogszabályváltozásokról kérdezte Ovádi Pétert és Vetter Szilvia állatvédelmi szakjogászt, az Állatvédelmi Központ vezetőjét.
– Az „Istenfa” nevű növény egy ürömféle, amely rovarriasztó hatású. A fekete nadálytő pedig a zúzódások kezelésére alkalmas gyógynövény, és a kiskertben mulcsnak használva erősítheti a növények bőrszövetét.
– Akár kiskertünk, akár szántónk van, a tőzeg a talajtakarás királya. A kitermelése azonban hatalmas károkat okoz a mocsaras, lápi ökoszisztémákban. Zöldebben rovatunkban most a tőzeg lombkomposzttal történő kiváltásával foglalkozunk.
– Észak-kelet Bácskában, a Tisza menti Martonoson és Adorjánban idejekorán sikerült elvégezni a tavaszi vetést. A növényzet a gyakori csapadéknak köszönhetően szépen fejlődik, közben már a végéhez közeledik az ipari spenót betakarítása.
– Kocsis Miklós Ófehértó határában termeszti a dohányt. Ma már csak Virginia palánták kerülnek a földbe, éppen ezekben a hetekben, bár a mostani hideg nem kedvez a meleget igénylő növényeknek. Közben a napokban megjelent, hogy a dohánytermelők az idei évben átforgathatják a megítélt bázisjogosultságaikat, valamint már megtörténhet a termeléstől elválasztott és a de minimis támogatások leigénylése is. 1. Hortobágyi vadlovak költöznek Kazahsztánba. Egy nemzetközi fajmegmentési program keretében veszélyeztetett Przewalski- lovakat telepítenek vissza az ázsiai pusztába. Ezek az vadlovak az 1960-as években végleg eltűntek élőhelyükről, a faj felkerült a kipusztult állatok listájára. Ekkor kezdődött el egy nagyszabású tenyészprogram: állatkertben élő példányokkal próbáltak egy új populációt felállítani. Ma már több mint kétezer ilyen vadló él a világban, egy jelentős állományuk a Hortobágyon.
– Összesen 928 millió forint támogatásban részesült a Nagy-Gombakert Kft. a Vidékfejlesztési Program két pályázatának köszönhetően. Az egyik energetikai korszerűsítésre, a másik pedig a gomba előállító üzem fejlesztésére irányult. A beruházásokat pénteken adták át a cég telephelyén, ahol egy együttműködési megállapodást is aláírt a vállalatból létrejövő Pilze-Nagy Kft. ill. a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem.
– Az országban elsőként Zala Vármegye jövőjét kutatták gazdasági szempontból, az illetékes kamara felkérésére. A jövőkutatás eredménye 15-25 éves távlatot mutat meg a gazdasági szereplők, az önkormányzatok, a szolgáltatók és a lakosság számára.
Hajnal-táj – Kossuth Rádió – május 20., kedd 5:05
Szerkesztő: Füredy Zsolt
A belépéssel kijelenti, hogy elolvasta és elfogadta az Adatkezelési nyilatkozatot.