Hajnal-táj: Hogyan kell elvégezni a talajfertőtlenítést gyümölcsfa csemete ültetésekor?

A március 28-i adás tartalmából.
 

– A Ráckevei (Soroksári) Duna-ág Natura 2000-es terület, természeti kincsekben gazdag. És halakban is, hiszen nagyon diverz az őshonos halállomány, a telepítésekkel pedig a sporthorgászok paradicsoma is, de a szabályokat itt is be kell tartani, amit a halőrök rendszeresen ellenőriznek.

– Guruló tantermet adtak át a Mátrában. A napokban új elemmel bővült a Mátrafüredi Erdészeti Erdei Iskola szolgáltatása, amely összekapcsolja a környezeti nevelést az ökoturizmussal.

– Bartina, Sötétvölgy, Babits és szurdikok. Nem sokan vágják rá azonnal, hogy ez a Szekszárdi-dombság, hiszen ez a lankás, tavas, parkerdős terület túrázók által kevéssé látogatott. Pedig azoknak, akik nem kedvelik a nagy magasságokat, vagy kisgyermekkel érkeznek, ideális helyszín. Szekszárd pedig számtalan kulturális érdekességet nyújt, ráadásul ismert bortermelő vidék is. Túrabakancs rovatunkban Bicsák Eszter Farkas Péterrel, a Magyar Természetjáró Szövetség kommunikációs és informatikai igazgatójával beszélget…

– Túrázók újra medvét észleltek Nógrádban, ezért óvatosságra intik a Mátrakeresztes közelében kirándulókat. A napokban pedig Szlovákiából számoltak be két medvetámadásról. Ha valaki barnamedvét látna, vagy a jelenlétére utaló jeleket vél felfedezni, hívja a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság központi ügyeletét.

– Hogyan kell elvégezni a talajfertőtlenítést gyümölcsfa csemete ültetésekor? Hogyan védekezzünk a kártevő rovar lárvák, drótférgek, fonálférgek ellen? Milyen vegyszerek állnak rendelkezésünkre? Bozsik József tanácsai…

– Vajdaságban a bácsfeketehegyi gazdakör madáretetők és méhhotelek kihelyezésével igyekszik hozzájárulni a környezetbarát gazdálkodáshoz. Legutóbbi akciójukról Ternovácz István számol be…

– Sok helyen szép a búza, de a meleg, tavaszias időjárás miatt a rovar, bogár kártevők és a gombabetegségek megjelenése ellen védekezniük kell a gazdáknak. Horváth Szabolcs Hőgye Szabolccsal, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Békés Vármegyei Területi Szervezetének alelnökével beszélgetett…

– Bár a napokban érkezett némi csapadék, mégis folyamatosan bővül azoknak a gazdáknak a száma, akik a Vízügy online felületén felajánlják területüket, hogy azokra vizet juttassanak. Az egyik első ilyen helyszín a Felső-Tisza mentén megépített Tisza-Túr tározónál van, amely alkalmas arra, hogy az árasztásos módszert alkalmazzák. Szerdán szakemberek, gazdák és természetvédők győződtek meg a Vizet a tájba program működéséről.

– Különleges földtudományi kalandra várták az érdeklődőket Bárdudvarnokon. A BOS-FRUCHT Agrárszövetkezet is csatlakozott a „TALAJ a talpad alatt” kampánynaphoz, amelynek keretében a zselici talajt ismertették meg az érdeklődőkkel. A Magyar Talajtani Társaság rendezvényének célja az volt, hogy felhívja a figyelmet egyik legfontosabb természeti erőforrásunk és nemzeti kincsünk: a termőtalajaink állapotára és fontosságára.

– Mint ismeretes tegnap reggel a kisbajcsi állattelep után egy másik, ugyancsak Győr-Moson-Sopron Vármegyei szarvasmarha telepen is kimutatták a ragadós száj-és körömfájás vírust. Azonnali intézkedések történtek. Az ország másik szegletében élő állattartók még mindig reménykednek abban, hogy nem jut el hozzájuk a betegség.

Hajnal-táj – Kossuth Rádió – március 28., péntek 5:05

Szerkesztő – műsorvezető: Füredy Zsolt

IDE KATTINTVA visszahallgathatja adásainkat >>>

Olvasson tovább