Hajnal-táj: Idén is kuvaszkölyköket kapott az Országos Polgárőr Szövetség

A március 25-i adás tartalmából.
 

– Idén is kuvaszkölyköket kapott az Országos Polgárőr Szövetség. Lujzi, Bodza és Baka egy-egy polgárőr-családnál fog élni és főképp a járőrözésben lesz társa a szakembereknek. A kuvasz fajtamentést – mint őshonos magyar kutyafajta megőrzését – az Agrárminisztérium támogatja. A Polgárőr Szövetségben pedig már 11 hónapja működik az ún. állatvédelmi és kutyás szolgálati tagozat. A kutyákat a dunakeszi Nemzetközi Kutyakiképző Központban adták át.

– Egyre komolyabb problémát okoznak a kóborkutyák Lengyeltótiban. A Somogy vármegyei településen sokszor falkába verődve csatangolnak az ebek. Bár sok kutyának van gazdája, azok nem törődnek velük. Az önkormányzat most konkrét lépéseket tesz a helyzet megoldására.

– Mára drasztikusan lecsökkent a fecskék száma Markazon. Ezért molnárfecske és füsti fecske mesterséges fészkek, illetve fecskepelenkák beszerzését vállalja a markazi önkormányzat azok számára, akik szeretnének tenni a fecskék számának csökkenése ellen. Markaz egyébként tavaly alapítótagja volt a Madárbarát Települések Országos Szövetségének.

– 4 évvel a turai után újabb tömeges madármérgezés történt Pest vármegyében, a Nagykátai őrkelületben, Sülysáp és Mende között. A törvénytelenül kihelyezett, emberre, házi- és vad állatokra is veszélyes méregnek a jelenlegi helyzet szerint legkevesebb egy fokozottan védett parlagi sas, 8 védett egerészölyv, 5 védett holló és 4 róka is áldozatául esett. A rendőrség már nyomoz, a természetvédelmi kár megközelítően másfél millió Ft. Benkő Andrea és Bicsák Eszter állatvédelmi összeállításában elsőként Német Andrást, a Duna Ipoly Nemzeti Park természetvédelmi őrkerület vezetőjét hallják.

– A szamóca helyett a zöldségeket választotta a hobbikertész házaspár. De mit célszerű vetni az önellátó kiskertben, hiszen most van itt az ideje a hidegtűrő zöldségfélék vetésének, ültetésének? Azonban a melegigényes kukoricát is az év századik napján szokták elvetni.

– Megkezdődtek a tavaszi vetések Vecsésen is. Itt nem csak káposzta terem a földeken, hanem közel 100 Ha-on tökkel is foglalkoznak. Aki biztosra akar menni, még nem veti el a magokat, tartva a fagyoktól, ám Osztertág Márk fiatal gazda mer kockáztatni. Így ő az elsők között lehet, aki már júniusban friss tököt árulhatnak a piacon. A napokban veti el a azokat a fajtákat, amit még a nagyapja nemesített itt, ezen a vidéken.

– Zöldebben rovatunkban folytatjuk a kert körüli, tavaszi teendők listáját. A metszés a kertészkedés egyik legalapvetőbb művelete, mind a gyümölcstermesztésben, mind a díszkertek kialakításában.

– Oltónapokat tart a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság. A cél, hogy őrizzük meg régi gyümölcsfajtáinkat, amelyek önmagukban is értékes genetikai és kulturális értéket képviselnek. A Bükk és a Mátra lábainál még nagyon sok helyen fellelhetők a régi gyümölcsfajták idős egyedei, ám egy részük már rossz egészségi állapotban van. Az Agrárminisztérium március 25-ét, Gyümölcsoltó Boldogasszony napját egyben a Magyar gyümölcs tájfajták napjaként tartja számon.

– Vajdaságban az elmúlt 6 hónapban négyszáz liter csapadék esett, tehát a talaj felszíni rétegében nincs nedvességhiány. Ugyanakkor a folyók alacsony vízszintje miatt a talajvíz szintje is mélyebbre került, ahonnan száraz időszakban már nehezebben tudja hasznosítani a növényzet a nedvességet. A klímaváltozás hatására módosult a vetési terv és a termelők igyekeznek takarékoskodni a talajművelésen is.

– A NAK és a MAGOSZ javaslatát elfogadva az Agrárminisztérium néhány napja kihirdette a tartósan vízhiányos időszakot, amit soha ilyen korán még nem kellett megtenni. Az elmúlt hetek esőzései ugyanis alig tudtak enyhíteni az országos szárazságon.

Hajnal-táj – Kossuth Rádió – március 25., kedd 5:05

Szerkesztő – műsorvezető: Füredy Zsolt

IDE KATTINTVA visszahallgathatja adásainkat >>>

 

Olvasson tovább