Hajnal-táj: A homoktövis napjainkban az egyik legnépszerűbb immunerősítő növény

A március 18-i adás tartalmából.
 

– Népi hagyományok.

– Hamarosan megválnak az agancsuktól a szarvasfélék, a hagyomány szerint április elejéig befejeződik ez a természetes folyamat. Ezek az állatok minden évben új agancsot növesztenek, ez a bikák ékessége. A Szarvasi Állatpark Bátor névre hallgató gím szarvasa hatalmas lehullajtott agancsa több, mint 7 kilogrammot nyom. A hatalmas, büszke állat már megkezdte az új agancs növesztését.

– Helyi összefogással állatvédelmi központ épül Kompolton. A hevesi településen megelégelték a sok kóbor kutyát, mert félelemben tartják a lakosságot, ezért nemcsak ebrendészeti telepként szeretnék működtetni, hanem az állatmentés mellett a felelős állattartással foglalkozó programokat is szerveznek a jövőben.

– A szívférgesség egy szúnyogcsípéssel terjedő, potenciálisan halálos betegség, Magyarországon leginkább a kutyákat fenyegeti. Hazánkban eddig szinte ismeretlen volt, ám a klímakrízis miatt pár éve megjelent, és azóta minden évben egyre több a fertőzött. A kezelése nagyon drága és ráadásul veszélyes, így a szakemberek a megelőzésre teszik a hangsúlyt.

– Állatvédelmi sorozatunk. Gárdonyi Eszter és Benkő Andrea – A ragadós száj-és körömfájás vírus járvány miatt óvatosságból országszerte több állatsimogatót is bezártak az elmúlt időszakban, hogy megelőzzék a bajt. A Győr-Moson–Sopron vármegyei kisbajcsi szarvasmarhatartó telepen megjelent vírus az állatkertekben is aggodalmat váltott ki. A győri Xantus János Állatkert – ahol rengeteg, a betegségre fogékony állat él, ideiglenesen be is zárt. A most következő összeállításban elsőként a győri állatkert kommunikációs munkatársa Tóth Zoltán beszél elsőként a kialakult helyzetről.

– Érdemes kipróbálni mediterrán, melegigényes zöldségeket és dísznövényeket is a kiskertben, ezt egyre inkább lehetővé teszi a klímaváltozás. Ilyen a sarkantyúka valamint a mustársaláta. A sarkantyúka egynyári, kúszószárú növény, Peruból hozták Európába a spanyol hódítók. Joggal nevezik „a kertek álomvirágának”, mivel gondozást alig igényel, minden évben előbukkan, és magról hamar elszaporodik. Nem csak szépségéért termesztik: a növény minden, föld feletti része ehető. Részletek kedden reggel a Hajnal-tájban.

– A homoktövis napjainkban az egyik legnépszerűbb immunerősítő növény, amit sokféleképpen lehet feldolgozni. Nem csak a vásárlók, hanem a hamisítók is felfigyeltek erre a népszerűségre és sokoldalúságra. A termelők azt javasolják, hogy kerüljük a túlságosan híg készítményeket és figyeljünk oda, hogy csak minősített emblémával ellátottat vásároljunk.

– Fórumot szervezett az Agrárminisztérium az ország egyik legnagyobb hajtatott zöldségtermesztő régiójának központjában, Mórahalmon. A múlt heti szakmai találkozón a környékbeli gazdálkodók pályázatokról hallhattak információkat.

– Megkezdődött a rügyfakadás a soproni szőlőkben. Miután a napokban megérkezett a csapadék, ezért felgyorsultak a tavaszi szőlészeti munkák. Az enyhe, száraz tél ezekben napokban ad sok munkát, a borfogyasztási szokások pedig, a jövőben a termelőknek.

– Meghallva az idők szavát most már alkoholmentes borokat is forgalmaznak a kereskedők. Európa szerte megváltoztak a piaci igények, túlzás nélkül a hazai és a külföldi borfogyasztás is rohamosan csökken. Az egyik lehetősége a borászatoknak, ha alkoholmentes, illetve alacsony alkoholtartalmú borokat készítenek.

– Mostanra már nagyjából mindenkinek illett végezni a szőlőmetszési munkálatokkal a nagy ültetvényeken. Látni olyan szőlőst is az országban, ahol még nem metszettek. Ilyenkor sajnos nem tudni, hogy ezeket az ültetvényeket már nem kívánják tovább művelni a tulajdonosok, vagy csak megcsúsztak. Országos helyzetkép a Hegyközségek Nemzeti Tanácsától.

Hajnal-táj – Kossuth Rádió – március 18., kedd 5:05

Műsorvezető: Gécsek-Tóth Enikő
Szerkesztő: Gyarmati Péter

IDE KATTINTVA visszahallgathatja adásainkat >>>

Borítókép: unsplash

Olvasson tovább