Karikó Katalin és szintén Kisújszállásról származó magyar munkatársai (Pardi Norbert, Szabó Gábor) közönségtalálkozót tartottak Kisújszálláson február 15-én szombaton. Nagy Margit a messenger RNS technológiával kapcsolatos tudományos újdonság(ok)ról készít ott interjút.
Magyar orvosok és növénybiológusok felfedezték, hogy a penészgombák bizonyos, az élelmiszerekben előforduló méreganyagai megjelennek a tüszőfolyadékban és befolyásolják a termékenységet. A gombatoxinok élettani hatását régóta kutatják, nem véletlen, hogy egyes anyagok esetében egészségügyi határértékek is vannak az élelmiszerekben megengedhető mennyiségekre, a termékenységre gyakorolt hatás vizsgálatával azonban úttörő munkát végeznek a magyar szakemberek. Dr. Sára Levente szülész-nőgyógyász, a kutatás egyik vezetője, a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának adjunktusa beszél.
Nagy üzletté vált az ún. mikrobiom vizsgálat, amelynek során több tízezer forintért, esetleg 100 ezerért, genetikai kimutatást készítenek a bélflóra mikrobiális összetevőiről. Patai Árpád gasztroenterológus a mikrobiom/bélflóra jelentőségéről, különböző betegségekben betöltött feltételezett, vagy bizonyított szerepéről beszél, és arról, hogy jelenleg hiába analizáltatjuk sok pénzért a bélflóránkat, az orvosok nem tudják, hogy az egyes eredmények mit jelentenek. Nem tart még ott az orvostudomány, hogy ezeket a vizsgálatokat érdemes lenne elvégeztetni.
Felfedező – a tudomány világáról – Kossuth Rádió – február 20., csütörtök 14:34
Szerkesztő – műsorvezető: Gimes Júlia
A belépéssel kijelenti, hogy elolvasta és elfogadta az Adatkezelési nyilatkozatot.