Egyszer volt...: Bethlen Gábor két házassága

A február 12-i adás tartalmából.
 

Modern kori történelmünkben -leginkább a XX. század első harmadától- generációk tartják természetesnek -legalábbis a zsidó-keresztény kultúrkörben-, hogy a házasságkötési szándékot maguk a házasulandók határozzák el, mégpedig, hosszabb megismerkedési periódust követően és érzelmi szempontok, szerelem alapján.
Régebbi korokban más volt -egyéb vallásokat követők jelentősebb részénél ma is más- a világ rendje. A házasságkötéseket az érzelmi szempontok helyett, sokkal inkább az érdekek határozták meg: például, egy-egy érdekkör, család, uralkodóház előnyszerzési -többnyire gazdasági vagy éppen politikai- szempontjai.
Erdély méltán legendás -1613-ban megválasztott- fejedelme, Bethlen Gábor (1580-1629) házasságkötéseit is az érdekek határozták meg. Ám, amíg a második -az 1626-ban Brandenburgi Katalinnal kötött- frigy minden szempontból politikai, dinasztikus érdekházasságnak tekinthető, az első -1605-ben, Károlyi Zsuzsannával létre jött- frigy -noha, nem a felek egyenrangú akaratából jött létre- idővel, érzelmi alapon, a szeretet jegyében is működött.
Oborni Teréz történésszel a szerkesztő, Kiss Péter Ernő beszélget.

Egyszer volt… – Kossuth Rádió – február 12., szerda, 20:35

Szerkesztő-műsorvezető: Kiss Péter Ernő

IDE KATTINTVA visszahallgathatja adásainkat >>>

Borítókép: Bethlen Gábor (1580-1629) /Forrás: Wikipédia/

Olvasson tovább