Hajnal-táj: Teljes kizsákmányolás fenyegeti a világtengereket

A január 23-i adás tartalmából.
 

– Sokan a hűvös idő miatt télen kerülik az állatkerti látogatást, pedig ilyenkor is különleges élményt nyújthat egy séta, például a vajdasági Palicsi Állatkertben. A legtöbb állatkert lakó már jól alkalmazkodott az enyhébb időjáráshoz, és nem alszik téli álmot, de akadnak olyan fajok, amelyek inkább a fűtött búvóhelyekre húzódva várják a tavaszt és a nap első igazán meleg sugarait.

– Kiemelt fejlesztési területként kezelték az elmúlt években is a Szigetközt, az elérhető pályázatok keretében az árvízvédelem és a víziturizmus fejlesztése mellett eszközbeszerzésekre is lehetőség nyílt. A vízi túraútvonal egyik állomása Ásványráró, amely számos sikeres projektet tudhat maga mögött.

– A JUST Nature nemzetközi program keretében kertészeti szakemberek, tájépítészek, és fenntarthatósági szakemberek részvételével arra kerestek megoldásokat, miként tehetőek Szombathely zöldterületei ellenállóbbá és gazdagabbá a klímaváltozás hatásainak kezelésére. Mindehhez programtervet is összeállítanak a lakosság széles körű bevonására.

– Rekordévet zárt a BAHART a 2024-es esztendőben, elérték 2,3 millió utast. A forgalomnövekedéshez nagymértékben hozzájárultak az új, modern kompok és katamaránok. A társaság az idei évre is komoly tervekkel készül, megkezdődhetnek ugyanis a kikötőfelújítások és a programhajók kínálata is tovább bővülhet, színesedhet.

– Ha tél, akkor citrusfélék. Pomelo, vagyis óriásnarancs, ezen kívül, grapefruit, citrom, mandarin, narancs típusok várják tele C-vitaminnal a fogyasztókat. Az embert megtámadó influenza típusú vírusok okozta betegségek elleni küzdelemben fontos, hogy rendszeresen fogyasszunk szerves kötésben lévő C-vitamint. A citrusfélék gazdag kínálatából tudjuk fedezni a napi C-vitamin szükségletünket, hiszen 10 dkg citromban, narancsban, 40-60 mg C-vitamin található.

– Furcsa kettőség a litéri Fekete Tamás életében, hogy történészként egyben gazdasággal is foglalkozik. A fiatal férfi, alig múlt harmincéves, és ahogyan mondja, a szellemi munka mellett fontos számára, hogy fizikai kihívásoknak is megfeleljen. Még nagyszüleitől ismeri falun gyerekkorában a mezőgazdasági munkát, és mint mondja, jó érzés visszatérni a gyökerekhez.

– Hatalmas lehetőség előtt a hazai élelmiszeripar: 750 milliárd forintnyi támogatás érkezhet uniós és magyar forrásból a cégekhez. A történelmi nagyságrendű összeg az innovációkat, a hatékonyság növelését szolgálja majd, ami főleg az exportnak kedvez. Az Agrár Marketing Centrum kiemelt feladata, hogy az agrárium szereplőivel együtt több, hasznos külföldi piacot szerezzen a magyar termékeknek.

– Teljes kizsákmányolás fenyegeti a világtengereket, a halállomány gyakorlatilag az összeomlás szélén áll, miközben a Föld lakossága mértékadó becslések szerint 2050-re a 10 milliárd főt. Ez a növekedő népesség egyre több olcsó fehérje forrást igényel, a helyzet egyik megoldása a haltenyésztés fejlesztése lehet. Ebben vállalt úttörő szerepet a Debreceni Egyetem, ahol a víztakarékos, zártrendszerű haltenyésztést vizsgálták évekig. Kutatásaik szerint 3 év helyett két, de akár egy év alatt is fel lehet nevelni a pontyot.

– A hal fogyasztása – számtalan tanulmány által alátámasztva – az egyik legokosabb dolog, amit az egészségünk érdekében tehetünk. A világban Blue Zone-ként ismert területeken, ahol az átlaghoz viszonyítva sokkal ritkábbak a klasszikus krónikus betegségek, valamint kimutathatóan nagyobb az emberek várható élettartama: mind-mind tengerparti, óceánparti területek, ahol sokkal több halat fogyasztanak az emberek. Persze, halat fogyasztani nagyon egészséges: ám mi történik, amikor a legnépszerűbb faj, a tonhal tömegesen kerül az asztalokra? Hogyan hat a környezetre a túltenyésztés, és mi a tányérunkon lévő tonhal-steak valódi ára?

Hajnal-táj – Kossuth Rádió – január 23., csütörtök 5:05

Műsorvezető: Gécsek-Tóth Enikő
Szerkesztő: Gyarmati Péter

IDE KATTINTVA visszahallgathatja adásainkat >>>

Borítókép: MTI/EPA/C. J. Gunther

Videó ajánló

Olvasson tovább