Hajnal-táj: Hogyan védjük meg kedvencünk mancsát a téli hidegben?

A november 26-i adás tartalmából.
 

– Hivatalosan is kihaltnak tekinthető egy korábban Európában és a Földközi-tenger partvidékén élő költöző madárfaj, a vékonycsőrű póling. Évtizedeken keresztül nagy erőkkel kutattak valamiféle életjel után a madár szibériai költőhelyén, illetve a Földközi-tenger partvidékén, ahol telelni szokott, de 1995 óta sehol nem észlelték, így a szakemberek szerint a faj mára már jó kihaltnak nyilvánítható…
– Visszatért a természetbe Szerénke, a mentett vadmacska, aki az elmúlt hónapokat a Budakeszi Vadasparkban töltötte. A ragadozót megtalálása helyszínétől nem messze a Somogy vármegyei Petesmalomnál engedték szabadon. Az állatnak minden esélye megvan a túlélésre, sőt a szaporodásra is…
– Hogyan védjük meg kedvencünk mancsát a téli hidegben? Egyáltalán meg kell-e védeni, vagy ez csak urbános pánik? Állatorvos rovatunkban Dr. Lorászkó Gábor válaszol…
– Szigorításokat vezetnek be Mátraderecskén. A kóbor ebek miatt rendbe teszik a kutyatartás szabályait a településen. Az állatok védelméről szóló törvények alapján az állattartó köteles gondoskodni arról, hogy az állat ne szökhessen meg, és aki ennek nem tesz eleget, az több száz ezer forintos büntetésre számíthat…
– Több megyére kiterjedő nyomozást indult szaporítótelepek felszámolására. Egy osztrák nő több településen, számos ingatlanban tartott szörnyű körülmények között több, mint 200 állatot eladási szándékkal. Osztrák állatvédők kértek segítséget, hogy lebuktassák a nőt, aki főleg ausztrálkutya jellegű ebeket, de más állatokat is szaporított. Több, mint 20 állatvédő szervezet, hatóságok és magánszemélyek segítettek a telepek felszámolásába elsőként Vas vármegyében…
– Régi népi gyakorlat, hogy a fák törzsét fehérre meszelték télire, hogy megakadályozza a fagyrepedést. De ez nem helyettesíti a lemosó permetezést, mivel a mész nem ad igazi védelmet sem az áttelelő kórokozó gombák, vagy a baktériumok spórái ellen, sem pedig az áttelelő rovarkártevők és atkák ellen…
– 2248 szavazattal eldőlt a 2025-ös Év fája verseny, ami az Országos Erdészeti Egyesület mozgalma már 1996 óta. A jelöltek között a kecskefűz, a rezgő nyár és a korai juhar volt, de hogy melyik kapta a legtöbb szavazatot és hogy mi az üzenete, célja a versenynek, az kiderül Ernst-Taracközi Kinga riportjából…
– November 21-én rendezték az idei Agtech Summit, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara agrárdigitalizációs konferenciáját. Az esemény legfontosabb üzenete a fenntarthatóság volt, és olyan kérdésekre keresték a szakemberek a választ, hogy mit tartogat a jövő a gazdáknak, vagy hogy melyek azok a technológiák, amik nélkül behozhatatlan versenyhátrányt szenvedne a termelő?
– A szőlősgazdák közül többen eladják az ültetvényeiket. Ugyan a szőlőárak kicsit emelkedtek, de ezzel nem tudták kompenzálni az input költségek magas emelkedését. Ez országos tendencia, így van ez a Mátrai Borvidéken is. Pedig szombatig még adott a lehetőség a szőlő szerkezetátalakítási támogatási kérelem benyújtására…
– A Böllérnapba ékelődött a másodjára megrendezett, szakmai szempontból elismert domaszéki Pálinka verseny. Itt választották meg Domaszék pálinkáját, amit az idén is a helybéli és szakmai körökben neves Kása Tibor nyert meg. Az eseményen nem csak a versenyzők, hanem a kóstolók is élményt szerezhettek…
– Svájci mentorálás mellett több mint tíz éve készítenek félkemény és kemény érlelt sajtokat a Caritas Vidékfejlesztés Tangazdaságában Gyergyószentmiklóson. Mára beérett az igényes munka gyümölcse: arany minősítéssel tüntették ki ugyanis a World Cheese Awards 2024 világversenyen az egyik hathónapos érlelt, félkemény sajtjukat. Geréb Krisztina korábban már járt a gyergyói sajtműhelyben…

Hajnal-táj – Kossuth Rádió – november 26., kedd 5:00

Szerkesztő: Füredy Zsolt

IDE KATTINTVA visszahallgathatja adásainkat >>>

Olvasson tovább