Hajnal-táj: Mindenre képes a mustármag!

A november 5-i adás tartalmából.
 

Hagyományteremtő céllal új kezdeményezést indít a hazai menhelyek megsegítésére Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztos és a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány, Állatbarát Napok címmel. November 14-20. között azok, akik a regisztrált üzletektől, vállalkozóktól, cégektől vásárolnak, plusz költségek nélkül egyben az állatvédelmi célokat is támogatni fogják.

Az európai mezőgazdaság éppen a Zöld Átállás közepette van, aminek az első próbálkozásai – az úgynevezett Green Deal – nem volt túl sikeres, leginkább a gazdálkodók ellenérzései miatt. Abban a szakma és a politika is egyetért, hogy az átállást muszáj megugrani, de a módja körül komoly viták zajlanak. Zöldebben rovatunkban egyel hátrébb lépünk, és a gyakorlati megoldások helyett, most az európai mezőgazdaság ökológiai kérdéseiről szólunk.

Hogy kerül egy mátrai kastélyparkba II. Erzsébet királynő ükanyja, Sisi padja és a Parlament korlátja? A Rhédey család egykori birtokába néhány évvel ezelőtt szeretett bele dr. Scharioth Gábor és felesége, Ágnes. Felújították a nagyrédei kastélyt és az angolkertet, úgy, hogy különlegességeket is elhelyeztek benne. Gazdálkodnak, állatot tartanak és borászkodnak. Az egyhektáros erdőből pedig tűzifával segítik a rászorulókat.

Sok az eladatlan tűzifa az állami erdészeteknél. Ennek hátterében az áll, hogy az enyhe telek miatt kevesebbet tudnak értékesíteni és még jelentős készletek vannak a háztartásoknál. Vannak olyan erdészetek, ahol akciókat is bevezettek. Ezekben a napokban bírálják el az ötezer lakos kisebb települések szociális tűzifa igényeit, valamint beköszöntek a hűvösebb napok, ezért a szakemberek keresletnövekedést várnak.

Vadárvácska. Lechner Judit kertészmérnök. Az emlékezés virágai között jelentős a vadárvácska, ez a kétnyári növény. A kétnyári dísznövények két nyarat érnek meg. Az első évben magvaik kicsíráznak, a növények növekednek, meghozzák első virágaikat, jól áttelelnek.

A Neszmélyi Borút Egyesület tagjait egyszakmai továbbképzés lehetősége szólította meg az Esterházy Pezsgőgyárban. A helyszínen első sorban a rezisztens szőlőfajták szerepéről, termesztéséről és felhasználásáról tudhattak meg többet a megjelentek.

A Ficsor Tanya érlelt svájcere lett az év sajtja. A Magyar sajtkészítők Egyesülete 12. alkalommal rendezte meg a Magyar Sajtmustrát, ami a hazai kisüzemi és kézműves sajtkészítők legnagyobb megmérettetése. A dunaharaszti parasztsajtot 47 sajtkészítő 114 terméke közül választotta ki egy 35 fős szakmai zsűri.

Az év végéhez közeledve nehéz meghatározni a dió idei árát, de az biztos, hogy a háziasszonyok óvatosabban vásárolnak majd belőle, a termelők pedig szeretnék magasabb áron értékesíteni a diójukat. Ezért valószínűleg a kettő között lesz valahol az igazság és a tavalyi árhoz hasonlóra, vagyis 4 ezer forintra lehet számítani. Az idei termést látva mindenki örülhet, ha egyáltalán megveszik a dióját. Ebben az évben közepes, de inkább gyenge terméssel zárul a szezon.

Hat éves a Somogy megyei sikertörténet – a kastélyosdombói komlót ma már 14 hektáron termesztik az egyik nagy, hazai sörgyár számára és sok családnak adnak munkát helyben. A 60-70-es években még dübörgött a magyar komlótermesztés, ami azután pár évtized alatt szinte teljesen eltűnt. A 2010-es évek végén jelent meg pályázati lehetőség az újjáélesztésére, ezt használta ki akkor a sörgyár és a kistelepülés, ahol ma már az őszi komlószüret közös ünnep.

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen egyedülálló módon sikerült holdtalajban életképes mustárnövényeket nevelni, ráadásul a növények annyira jól érezték magukat a szokatlan körülmények között, hogy három életképes maggal is megajándékozták a MATE kutatóit, amelyre eddig világszinten még nem volt példa. A kísérlettel kapcsolatban itt van velünk Dr. Barkó György Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen tudományos főmunkatársa.

Hajnal-táj – Kossuth Rádió – november 5., kedd 5:00

Szerkesztő: Bicsák Eszter

IDE KATTINTVA visszahallgathatja adásainkat >>>

Borítókép: unsplash

Olvasson tovább