Hajnal-táj: Drasztikusan csökkent a méztermelés Romániában

Az október 4-i adás tartalmából.
 

1. Szeptemberben beszámoltunk arról, hogy, az Észak-Magyarországi Horgász Egyesület honlapján megjelent egy figyelmeztetés, mely szerint a szlovák hatóságok arzénnal szennyezett halat találtak a Sajóban, így a további vizsgálatig a folyóból kifogott halat ne fogyasszuk hazánkban. Azóta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal elvégezte a vizsgálatot, s bár nincs az Európai Unióban az édesvízi hal esetében arzén szennyezettségre vonatkozó határérték, a hatóság nem javasolja a halak fogyasztását…
2. Megkezdődött a magyar tengernél múlthéten szombaton a világ leghosszabb pontyhorgász megmérettetése, a Nemzeti Balatoni Bojlis Horgászverseny. Összesen 150 csapat versenyez, 750 horgász részvételével. Az eredményhirdetés szombaton várható…
3. Kisebb, de akár hatalmas kaptatók is lehetnek, a panoráma sokszor túra közben, de a kilátóhelyeken egészen elképesztő. Érdemes a talán legnépszerűbb Füzéri-vár mellett a Zemplén rejtettebb kincseit is megnézni, így remek őszi kirándulási célpont a Milicek csoportja, vagy akár Nagy Péter-mennykő sziklatömbje. Túrabakancsban a Zemplén csúcsaira látogatunk…
4. Mi az a vidéki turizmus? Hogy lehet vonzóvá tenni a Tiszántúlt a belga turisták számára? 30 éves a Fatosz, vagyis a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetsége, és ez alkalomból két napos szakmai konferenciát rendeztek, ahova csütörtökön Kulik Bence látogatott ki…
5. Móró Gábor kertészmérnök a hazai, kézműves lekvárok sokaságát forgalmazza, és szerinte a magyar kajszibarack lekvár igazi kincs a nagyvilágban, csakúgy, mint a szilvalekvár. Annak is az a változata, amely hozzáadott cukor nélkül készül és 24 órán keresztül főzik. A másik nagy technológiai irányzat pedig a 25 perces főzés…
6. Drasztikusan csökkent a méztermelés Romániában a nyári szárazság miatt. A méhtenyésztők szakmai szövetsége a veszteségek kompenzálására méhcsaládonként 10 eurónyi támogatást kér a román államtól. De a termelők a gyorssegélyt mellett az Európai Unión kívülről érkező áru korlátozásában látnák a hosszútávon a megoldást, mert az olcsó kínai és ukrán import tovább rontja a helyzetüket…
7. Az ámorakácot legtöbben gyalogakácként vagy víziakácként ismerjük, ami a vízfolyások partjainak jellegzetes, szapora növénye. Ki gondolná, hogy a nektárjából olyan mézet lehet készíteni, amelyet az egész világon elismernek. Márpedig Gujka László mézét beválasztották Amerikában a világ ez évi legjobb harminc terméke közé…
8. A globális felmelegedés miatt módosítaniuk kell a gazdáknak az agrotechnikával kapcsolatos felfogásukon, vagyis az ősszel, az évtizedeken át bevált gyakorlathoz képest később, tavasszal pedig korábban kell elkezdeniük a vetést, hogy a növényzet jobban hasznosíthassa a talajnedvességet…
9. Az idén minden korábban történt a mezőgazdaságban a szokásosnál. Hamarabb jött a tavasz, hamarabb értek a gyümölcsök, zöldségek, így a betakarítás is, és most az őszi talajelőkészítő munkákat is hamarabb végzik a gazdálkodók. De vajon jelenleg az időjárás akadály, vagy sem? …
10. Október 4-e, az Állatok világnapja, s egyben Assisi Szent Ferencnek, az állatok védőszentjének az emléknapja is. A világnap alapelve, hogy az állatok segítőtársként és barátként boldogabbá teszik az életünket, és ezt minden embernek látnia kellene, sőt hálával fordulni feléjük. A HEROSZ fehérvári Állatotthonának közösségi oldalát több, mint 40 ezren követik, Benkő Andrea először Boros Bernadettel, a menhely legrégebbi dolgozójával ment be a cicaházba, hogy megtudja, mi is tartja Bettit évtizedek óta a szerencsétlen sorsú állatok mellett…

Hajnal-táj – Kossuth Rádió – október 4., péntek 5:00

Szerkesztő: Füredy Zsolt

IDE KATTINTVA visszahallgathatja adásainkat >>>

Olvasson tovább