Veszprém reflektorfénybe került tavaly a rangos Európa Kulturális Fővárosa program által, ám nem véletlen, hogy a város megkapta ezt a lehetőséget. Csodálatos, hegyes, völgyes, sziklás fekvése már izgalmassá teszi a települést, és bizony itt a kultúrafogyasztók száma is többszöröse egy átlagos megyéhez képest, de rendkívül erős a történelmi és egyházi hatás is a királynék városában. Ahol jó élni sorozatunkban Felszeghy Csaba riportját hallják…
Országszerte problémát jelent az ivóvíz-hálózat elöregedése. Olyan település is van még, ahol nincs szennyvíz-hálózat sem. Januártól már új formában finanszírozzák a víziközmű társaságokat, és egységesítették a vízdíjat is, ami lehetővé teszi, hogy fejlesztésre is maradjon pénz…
A vízminőség és a Balaton védelme a legfontosabb feladat a jövőre nézve – hangsúlyozták a Balatoni Szövetség ünnepi ülésén, melyet a szervezet 120. születésnapja alkalmából tartottak. Az egyik legfontosabb vízvédelmi kérdés az iszapkotrás visszaállítása, amit az állam is támogat. A tóparti önkormányzatok remélik, hamarosan ebben az ügyben is lesz előrelépés…
Rendkívül körültekintően szabad gyűjteni az őszi, erdei gombákat, majd fogyasztás előtt minden gombát, minden alkalommal be kell vizsgáltatni a gombaszakértőknél. Fontos az is, hogy ne nejlon szatyorba gyűjtsük a gombát, mert befullad, és ne keverjük össze a különböző gombafajtákat. Bozsik József tanácsai…
Leáldozóban van a zsákos gombatermesztés, mert a felszíni, modern termesztőházak megjelenésével nehezen boldogulnak már azok a családok, akik kitartanak a pincés termesztés mellett. Idén ráadásul a pincékbe érkező alapanyag hónapok óta rossz minőségű. Több gombatermesztő család felfüggesztette, vagy csökkentette a termelést, miközben pedig a csiperke gomba keresett. Belényi Barbara Józsa Lajos őstermelővel beszélgetett a 100 kilométer hosszú budafoki pincejáratban…
Győr- Moson- Sopron Vármegyében a levonuló árhullám elsősorban ártereket ért el, de a belvízzel még meg kell küzdenie a helyi gazdáknak. A megnövekedett vízmennyiség miatt a pockok egy része elpusztult, más részük feljebb vándorolt, ami újabb kihívást jelent a termelőknek. Az árvíz következményeiről Németh Gergelyt, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Győr- Moson- Sopron Vármegyei elnökét kérdezte Gárdonyi Eszter…
Ma van a határideje a termelői kárenyhítési hozzájárulás befizetésének. Az idén is volt mit bejelenteniük a gazdálkodóknak, túlsúlyban vannak az aszály okozta károk…
Nemcsak a szakmát, hanem a családokat is vonzotta a KÁN Egyetemi Napok Kaposváron. Három napon át az ágazat szereplői az agráriumot érintő legaktuálisabb kérdésekről tanácskoztak. A szakiskolai nap keretében pedig mintegy 1000 fiatal ismerkedett a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetemmel és a mezőgazdasággal…
Pénteken rendezték meg a Kutatók éjszakáját, a programsorozat célja a tudomány és a kutatói életpálya népszerűsítése volt. A szórakoztató, inspiráló előadásokon, kísérleteken, laborbejárásokon keresztül minden korosztály megismerkedhetett a tudományos kutatás számos új eredményével. Kovács Bernadett az Állatorvostudományi Egyetemen a Beadhatom a kutyámnak? Az állatorvosi gyógyszerek ártalmatlansága és fejlesztése című előadásra ült be, ahol a gyógyszerek mellett a négylábúakra káros élelmiszerekről is szó esett…
Hajnal-táj – Kossuth Rádió – szeptember 30., hétfő 5:00
Szerkesztő: Füredy Zsolt
A belépéssel kijelenti, hogy elolvasta és elfogadta az Adatkezelési nyilatkozatot.