1. Az Észak-Magyarországi Horgász Egyesület a napokban kiadott közleményében arra figyelmeztette a horgászokat, hogy a Sajóból kifogott halak arzénnal szennyezettek lehetnek, mert a szlovákiai területen arzént mértek a vízben. A horgász egyesület bejelentésére a NÉBIH megkezdte a vizsgálatot, de a labor eredmények még váratnak magukra. B. Tóth Erika a lehetséges következményekről érdeklődött…
2. Véget ért az V. Bodrogi és a XII. Tiszai PET Kupa. Idén nyáron 17,5 tonna hulladékot gyűjtöttek a petkalózok a Bodrogon és a Tiszán, és összesen 300-nál is több önkéntes vett részt a szemléletformáló akcióban. A csapatok 4176 zsák hulladékot gyűjtöttek össze, amelynek megközelítőleg a kétharmada – a gondos szelektálásnak köszönhetően – újrahasznosításra alkalmas, azaz körforgásban tartható…
3. Délután, amikor az iskolából már hazamentek a tanulók, Kondor János, a kocsordi iskola tanára és három vérbeli horgászpalánta az iskola- tó partján várta riporterünket. A nyári élmények még frissek voltak, s bár a tanmenetben egyelőre nincs benne a horgászat, mint természetismeret, de a tanár úr rendszeresen beszél a diákoknak a vizek élővilágáról. Hajnali csali Zsoldos Barnabással…
4. Vulkáni hegység, mégis találunk nem vulkáni eredetű kőzetet és látnivalót is. A Börzsönyben folytatjuk a barangolást a Túrabakancs mai rovatában, és az is kiderül, mi is a „börzsönyi kéktúra”, miért kiszámíthatatlan az ottani patakok vízhozama, és hol található Árpád-korabeli templom a hegységben. Bicsák Eszter Farkas Péterrel, a Magyar Természetjáró Szövetség kommunikációs és informatikai igazgatójával beszélgetett…
5. Méhek és darazsak tehetnek-e kárt a gyümölcsösben? Hogyan védekezzünk? Például az ecet elriasztja a méheket, a darazsakat viszont nem. További tanácsok Bozsik Józseftől…
6. A Vajdaságban a csapadékos májusi időjárás miatt nagyon kevés méhésznek sikerült akácmézet pergetnie. Így sokan csak a napraforgó virágzás után üzemelhették be a pergetőt, akkor viszont a hatalmas hőség miatt a nyári legelő idő előtt elvirágzott. Az idei méztermés tehát jóval kisebb volt az átlagosnál, és komoly probléma a méz méltánytalanul alacsony felvásárlási ára is. Mészáros József óbecsei méhésszel Ternovácz István beszélgetett…
7. Továbbra is kritikus helyzetben van az európai mézpiac. Egyre több hazai méhész keres más munkát, hiszen a mézet továbbra is csak nagyon nyomott áron lehet eladni. Eközben a meghaladta az ukrán import méz mennyisége az autonóm kereskedelem liberalizációs intézkedésekben előírt több mint 44 ezer tonnás uniós kvótáját, így az Európai Bizottságnak meg kell indítani azt a folyamatot, amelynek következtében ismételten csak vám megfizetése mellett érkezhet méz Ukrajnából az Európai Unióba…
8. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa a Magyar Talajtani Társasággal együttműködve Talaj és Terroir néven új programot indít: feltárják és bemutatják a talajtakarót Magyarország mind a 22 borvidékén. Az együttműködés célja, hogy a terroir és a bor közötti szoros kapcsolatot bemutassa a helyszínen feltárt talajszelvényen keresztül, és felhívja a figyelmet a talaj létfontosságú szerepére az egyén és a társadalom életében…
9. Hagyományosan ilyenkor jelentette be a szüret kezdetét az egri hegybíró, idén lassan már a végét hirdeti ki, hiszen egy hónappal korábban indult a szedés. A napokban már a Kékfrankos kerül a puttonyba. Azonban a 100-110 forintos kilónkénti átvételi ár miatt sokan felhagynak a műveléssel. A gazdák kivágási támogatást sürgetnének…
10. Szinte soha nem kezdődött ilyen korán a szüret Szekszárdon sem, mint az idén, meséli Rosta Krisztina borász. A Szelesháton dolgozó hölgy egy 2017-es borával idén a Vinagora nemzetközi borverseny aranyérmese lett, és természetesen sok más borrégió képviselőjével együtt ott lesz a ma kezdődő Budafoki Pezsgő- és Borfesztiválon is. Belényi Barbara beszélgetett a fiatal borásszal…
Hajnal-táj – Kossuth Rádió – szeptember 6., péntek 5:00
Szerkesztő: Füredy Zsolt
A belépéssel kijelenti, hogy elolvasta és elfogadta az Adatkezelési nyilatkozatot.