Ritkábban látni most szabadon legelő lovakat, juhokat, mert a rétek, legelők a nyári szárazság miatt siralmas állapotban vannak, meséli Gmoser István gazda. De nem csupán a télire való takarmány betakarítása a feladat, hiszen a bértartással, lovasoktatással is foglalkoznak, és bizony Kiskőrös határában egész nyáron gyerekhangtól volt zajos a tanya. Ahhoz, hogy minél szélesebb közönség számára elérhető legyen a lovas sport, most fedeles lovarda építésébe fogott a család, pedig emiatt majdnem csődbe ment a lovastanya…
A lipicai lótenyésztés több mint 450 éve egyesíti a közösségeket. Magyarország kiemelkedő szerepet tölt be a fajta fenntartásában, ezért az UNESCO szellemi kulturális örökség része a lipicai lótenyésztés. Ennek elismerése, hogy 40 év után újra Szilvásváradra figyel a lovasvilág, ahol ma este látványos lovas show-val nyitják a FEI Négyesfogathajtó Világbajnokságot, amelyen vasárnapig 13 nemzet bajnokai versenyeznek…
Az idei extrém száraz nyarat Székesfehérvár zöld felületei is megsínylették, annak ellenére, hogy a Városgondnokság folyamatosan öntözött. Számos helyen -ahova nem jutottak el, vagy nem elégszer- szomjaztak a fák. Szerencsére a lakók közül voltak jónéhányan, akik idejüket, erejüket nem sajnálva a megmentésükre locsoló csoportokat szerveztek. Az első ilyen csoport a Palotavárosi tavak körül ültetett fiatal fákon segített azzal, hogy a tó vizét vödrökkel hordták…
Szeged az ország legforróbb városa, mert ezen a településen a legmagasabb az éves napsütéses órák száma, de az elmúlt nyarak lassan elviselhetetlen hőséget hoztak a lakosoknak. A szegedi önkormányzat nem véletlen nevezett be az ún. Cool Life programba, amelynek keretében meleg –és szárazságtűrő, ugyanakkor hűvöset adó növényzetet kell telepíteni. És a Glattfelder téren megjelent már néhány, szabadtéren elültett pálmafa is…
Hallgatónk a „Szultán” szőlőt keresi, ugyanis ez volt korábban az egyik legismertebb magnélküli szőlőfajta hazánkban. Ez egy ovális fehér bogyójú, éretten aranysárga színű, nagyfürtű szőlőfajta, amelyet Szultaninának, vagy Thompson Seedlessnek (szídlesznek) is neveznek. Törökországban széles körben termesztik…
Az aszály miatt kevesebb a szilva és csökkent a termőterület is Heves vármegyében. A gazdák nem tudnak öntözni, a kevés csapadék miatt az esővizet sem tudják felfogni. Régen minden háznál termett szilva Noszvajon, ahol a lekvárfőzésnek és az aszalásnak is nagy hagyománya van. Az elmúlt hétvégén rendeztek Szilva-napot a településen…
Két héttel korábban kezdték a mandula leverését Érd Ófalu határában. Míg tavaly a tavaszi fagyok miatt egy szem mandula sem maradt a fákon, idén roskadozik a termés. De aki nem védekezett, annak a gomba sok területen óriási károkat okozott. Kesztler József gyümölcsösében mindössze 10%-a veszteség, így optimistán vágott bele a szüretelésbe, bár a hazai a mandula cukrászipari termékként nem tud versenybe szállni a külföldivel. Belényi Barbara járt a birtokon…
Az egyre dráguló takarmányárak miatt feltehetően drágulni fog a tojás is. Ennek mértéke még bizonytalan, egyelőre még azonban elfogadható áron vehetjük akár a piacokon, akár az üzletláncokban…
18 kistermelő, kosárközösség, cukrászat, termelői piac, szedd magad akció kapta most elsőként Vas vármegyében a Helyben vagyunk védjegyet. A cél az, hogy a magas minőségű helyi termékek minél könnyebben eljussanak a fogyasztókhoz, támogatva ezzel a helyi gazdaságot is…
Ízek, borok, találkozások címmel egyedülálló országos programsorozatot indít az iFood Élelmiszerkalszter együttműködve a Kislépték Egyesülettel, valamint a Balatonboglári Borvidékkel. Első alkalommal öt kaposvári étteremben és egy cukrászdában lehet megkóstolni a különleges kínálatot. A cél egy olyan gasztronómiai kínálat létrehozása, ahol a vendégek egy helyi alapanyagokból és dél-balatoni borokból kialakított menüsort kóstolhatnak meg…
Hajnal-táj – Kossuth Rádió – szeptember 4., szerda 5:00
Szerkesztő: Füredy Zsolt
A belépéssel kijelenti, hogy elolvasta és elfogadta az Adatkezelési nyilatkozatot.