1. Ötvenszer megbírságolták, de hiába. Egy év alatt sem szállította el a Natura 2000 védelem alatt álló területről az illegálisan tárolt akkumulátor-hulladékot ugyanis az a vállalkozó, aki Abasáron az egykori laktanya területén illegálisan tárol elektromos autók akkumulátorának gyártásából származó hulladékot. Még tavaly bukkant a hatóság a 11 ezer, hamis címkés hordóban tárolt 1700 tonna veszélyes hulladékra…
2. Országkaput állítottak a Trianonban elcsatolt, majd éppen 100 száz évvel ezelőtt Magyarországhoz visszacsatolt Somoskőújfaluban. Az európai uniós támogatás segítségével végzett munkálatokban a Somosi Környezetnevelési Központ egy olyan „Életmód Tanösvényt” is megépített, amely a „Hazatért falu” különleges történelmére, de a valaha itt éltek gazdálkodására is felhívja a figyelmet.…
3. Farkasné Jónás Dominika nemrég költözött a Balaton közeli, Veszprém vármegyei Küngösre, és úgy gondolja, hogy ez jó döntés volt. Szerinte az alig 550 lelket számláló kis faluban nagyon összetartó a közösség, vonzó, hogy közel van a magyar tenger, külön kisbusz közlekedést tart fent az önkormányzat, még babaklub is van, és könnyen elérhetők a környékbeli városok…
4. A zöld vándorpoloska 2002-es megjelenése óta hazánkban is szinte mindenhol számolhatunk jelenlétével és károsításával, hiszen zöldségeken, gyümölcsökön, dísz- és gabonanövényeken is táplálkozhatnak. A telet kifejlett alakban vészelik át, általában a lakásokba behúzódva…
5. Vajdaságban júliusban és augusztusban csak nyomokban hullott csapadék, a levegő napi csúcshőmérséklete pedig néhány nap kivételével 35 és 41 fok között alakult. Emiatt még a szárazságot viszonylag jól tűrő napraforgó és kukorica termése is megfeleződött. Nemes Róberttel, az Újvidéki Mezőgazdasági Kutatóintézet szakemberével Ternovácz István beszélgetett…
6. Katasztrofális állapotban van a kukorica a Dél-Alföldön. Kisült földeken elszáradt, csökött termés mutatkozik, sokan azt latolgatják, hogy felhagynak a kukorica termesztésével. Ettől függetlenül a hazai állattartás szükségleteit még az idei gyenge termés is tudja biztosítani…
7. Három év után először nem csökkent a juh törzsállomány létszáma Magyarországon, sőt enyhe gyarapodás tapasztalható, és az előttünk álló években tovább emelkedhet az állatlétszám. Ezt az mozgatja, hogy húshiány, keresleti piac alakult ki Európában és több más kontinensen is. Jelenleg az ágazat első számú problémája az, hogy már augusztusban a téli takarmányt etették a juhokkal. Gyarmati Péter riportja a debreceni Farmer Expon készült…
8. Idén is megválasztották Magyarország legszebb szőlőbirtokait. A Bor és Piac magazin által életre hívott elismerést idén 13. alkalommal adták át. Ez alapvetően borturisztikai verseny, és a létrehozását az a szándék vezérelte, hogy elhozza a megérdemelt megbecsülést a kis és nagybirtokoknak egyaránt…
9. Gere Attila Családi Pincészete kapta néhány napja az Év Pincészete elismerést. A díjat a Magyar Bor Akadémia, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa, valamint a Magyar Szőlő- és Bortermelők Szövetsége osztja ki minden évben. Gere Attila világszínvonalú pincészetével a villányi borvidék egyik legelismertebb termelője…
Hajnal-táj – Kossuth Rádió – szeptember 2., hétfő 5:00
Szerkesztő – műsorvezető: Füredy Zsolt
A belépéssel kijelenti, hogy elolvasta és elfogadta az Adatkezelési nyilatkozatot.