Felfedező az egészségről: Az orvoslás dilemmái a XXI. században

Az augusztus 29-i adás tartalmából.
 

– Csütörtökön a Semmeweleis Egyetem Belgyógyászati és Onkológiai Klinikáján kezdődik „Az orvoslás dilemmái a XXI. században” címmel a Magyar Orvosegészségügyi Világtalálkozó, melyre a világ minden tájáról érkeznek magyar és külföldi orvosok. A konferencia az orvoslás jó néhány területével foglalkozik, de hangsúlyt kap a neurológia, a diabetológia, az ortopédia, a radiológia és a kardiológia. – Kempler Péter belgyógyász professzor, a Magyar Orvostársaságok és Egyesületek Szövetségének (MOTESZ) elnöke, a konferencia szervezője.

– Egy viszonylag gyakori idegrendszeri fejlődési rendellenesség genetikai hátterét fejtette meg egy nemzetközi kutatócsoport. Az erről szóló közlemény a legtekintélyesebb tudományos folyóiratban, a Nature-ben jelent meg. Miért váratott magára ilyen sokáig a megfejtés? Mi a jelentősége? Műsorunkban példákat is mondunk arra, hogy a genetikai megfejtés terápiához vezetett. (Például a ma már a hazai közvélemény által is ismert SMA, amelynek szűrését a szülők kérésére hogyan írjuk tavaly óta elvégzik Magyarországon is, és szükség esetén azonnal megkezdik a génterápiát.) Lakatos Péter, a Semmelweis Egyetem professzora.

– Milyen robotokat tudnának az idősotthonok lakói elfogadni, és milyenek legyenek, hogy ne hátráltassák, hanem segítsék az ott dolgozók munkáját? – magyar és norvég etológusok kutatásai – Miklósi Ádám etológus.

Felfedező – az egészségről – Kossuth Rádió – augusztus 29., csütörtök 14:34

Szerkesztő: Gimes Júlia

IDE KATTINTVA visszahallgathatja adásainkat >>>

Videó ajánló

Olvasson tovább