Hajnal-táj: A Magyar Bor Akadémia Életmű díját idén a villányi Bock József borász kapta

A június 28-i adás tartalmából.
 

A 8-as főútról is megcsodálható Somló a hazai hegyek közt olyan, mint egy bohém művész, akit nemigen érdekelnek a körülötte lévők. Az egyedülálló hegy borát legenda övezi, miszerint, ha a nászéjszakán ezt fogyasztja a fiatal pár, fiuk fog születni. És a bor itt nem somlói, hanem somlai. Megmászása egyszerre kulturális kirándulás és igazi vulkántúra. A hegyet ráadásul nemigen lehet besorolni a közeli Bakony hegységébe sem, – hogy miért, erről is beszélgetett Farkas Péterrel, a Magyar Természetjáró Szövetség kommunikációs és informatikai igazgatójával a Túrabakancs sorozatban Bicsák Eszter…

Több százezer halivadékot telepít szinte minden évben a Horgász Egyesületek Csongrád Megyei Szövetsége. Kell is a hal a Csongrád megyei vizekbe, hiszen sok a horgászni szerető ember…

Hatalmas, nyolc-tízméteres varsára bukkant a minap a Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége, de az elmúlt hónapokban több alkalommal is fogtak el orvhalászokat a Tisza-tónál. Legutóbb két rapsic a Jászsági Főcsatornánál, az éjszakai órákban egy hálót feszített ki a víz alatt úgy, hogy az a medret kereszt irányban csaknem teljesen elzárta…

Holnap ünneplik a 20. Nemzetközi Duna Napot a Duna-menti országok. Az esztergomi Duna Múzeum célja, hogy bemutassák, megismertessék a vízügyi szakmát, de nagy figyelmet fordítanak a környezetvédelemre és a vizek tisztántartására, megóvására is, és ehhez kapcsolódik a szombati Duna Nap, ahol rengeteg programmal, hasznos tudnivalókkal várják a látogatókat….

Minden növény esetében meghatározó jelentőségű, hogy a gyökérzónában ott legyenek, megfelelő arányban, harmóniában a tápelemek, és azokat a gyökerek folyamatosan fel tudják venni, legyen az gyümölcs, zöldség, vagy dísznövény. Azonban a növények gyökérzete kizárólag a szervetlen kötésben lévő, vízben oldható vegyületeket, tápelemeket tudják felvenni…

Egy kanálnyi egészséges talajban több mikroorganizmus található, mint ahány ember él a Földön. Ezen kis élőlények biztosítják a talaj termékenységét, márpedig egészséges talaj nélkül nincs egészséges élelmiszer sem. Európában a nem megfelelő szemléletű gazdálkodás miatt 17-szer gyorsabban pusztul a talaj, mint amilyen ütemben újratermelődik. Ha ez a folyamat nem lassul, vagy nem következik be kedvező változás, akkor 50-60 év alatt a talajromlás a talaj „elfogyásához”, gazdálkodásra alkalmatlanná válásához vezet…

Volt időszak, amikor a szatmári, beregi porták kertjeiben ezer méter hosszban termesztették a kordonos uborkát. Ma is termesztik, de lényegesen kevesebbet. Pátyodon Székely András a magas költségek ellenére mégis kitart az uborka mellett, mert van egy kis haszna rajta, és a térségben az általa nemesített fajtát termesztik, ami nagy elégtétel a számára…

Ma kezdődik a 24. Szőregi Rózsaünnep. Minden évben más-más tematika köré szervezik az ünnepet, de 3 napon keresztül szó szerint rózsasziromban úszik a jelenleg Szegedhez tartozó, ám valamikor önálló településként számon tartott Szőreg…

Tegnap átadták a 43. Országos Borverseny díjait. Az ország 22 borvidékéről, 897 tétellel, 230 pincészet nevezett a hazai borszakma legnagyobb hagyományú bormustrájára. A nagy aranyérmek, az aranyérmek és az ezüstérmek mellett 12 különdíjat is kiosztottak…

A Magyar Bor Akadémia Életmű díját idén a villányi Bock József borász kapta. A 2017-ben alapított díjat az Országház Vadásztermében adták át. A Bock Pince Kft. ügyvezetője annak idején édesapja szőlőbirtokán kezdett dolgozni, az ő munkáját pedig ma már gyermekei folytatják. Első sikerét cuvée-vel aratta a 90-es években, és hűséges is maradt a házasított borokhoz az alapvetően vörösborairól ismert villányi területen…

Hajnal-táj – Kossuth Rádió – június 28., péntek 5:00

Szerkesztő: Füredy Zsolt

IDE KATTINTVA visszahallgathatja adásainkat >>>

Borítókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Videó ajánló

Olvasson tovább