Hajnal-táj: Átadták hazánk első kerékpáros kompját

A május 1-i adás tartalmából.

– Átadták hazánk első kerékpáros kompját, amely mától indul, és ezentúl Tiszaderzs és Tiszanána között közlekedik. A katamarán kialakítású kompokkal a mintegy 70 kilométeres Tisza-tó kerékpárút-kört ketté lehet osztani, így lehet tekerni egy 25 kilométeres és egy 40 kilométeres kört is, és még egy öt kilométeres hajózásra is nyílik lehetőség a tó egyik legszebb részén…
– Tizenegy kerékpáros útvonal közül a közönségszavazás alapján az 50 kilométeres körgyűrű, azaz a Beregi Kör lett az Év kerékpárútja, ami a Tisza, a Szamos és az árapasztó töltésein vezet, de útközben az épített értékekben is gyönyörködhetnek a bringások. Szucsányiné Magocsa Edit, a várásornaményi Turinform iroda vezetője egész nyáron szervez itt bicikli túrákat az iskolásoknak. Zsoldos Barnabás elsőként őt kérdezte…
– Megkezdődött a Hévíz-Balaton Airport több mint kétmilliárdos fejlesztése. A Sármellék mellett található nemzetközi repülőtér Budapest és Debrecen mellett a harmadik állandó határétkelőhelyként működő reptér. A 2,2 milliárd forintos kormányzati támogatásból megvalósuló fejlesztés várhatóan 2025-ben zárul. Varga Tünde Benkő Attilával, a Hévíz-Balaton Airport Kft. ügyvezető igazgatójával beszélgetett…
– Az emberek a fákra az istenek lakóhelyeként tekintettek. De vajon mitől függ az, hogy egy nemzet a tölgyfát vagy éppen a hársfát jelölte meg nemzeti szimbólumnak? És vajon melyik fa, mit jelképez? Bozsik József rovata…
– A májusfának általában nyírfát, a székelyeknél pedig fenyőfát használtak. A májusfa, vagy régiesen májfa a természet újjászületésének szimbóluma, hazánkban az első adatok 1502-ből származnak a májusfáról. Poroszlón ma szinte nem lesz olyan ház, ahol ne állítanának egyet, ugyanis a településen versenyt hirdetettek és a legszebb, legszínesebb fáért díjazás jár. A májusfát május elsejére virradó éjjel állították fel, így udvarolva a lányoknak…
– Az évről- évre közel hárommillió embert mozgósító Virágos Magyarország versenyre most még nagyobb figyelem összpontosul, ugyanis az idén Magyarország tölti be az európai környezetszépítő verseny, az Entente Florale Europe soros elnöki szerepét. Két magyar település – Zalakaros és Debrecen – indul az európai megmérettetésen. Mindeközben a hazai versenyre tegnap hosszabbították meg a nevezési határidőt…
– A Farkaslakán található Lászlókert Biogazdaságban a madarakra és a bogarakra bízzák a védelmet, és itt csendben kell lenni a sajtkészítéskor, különben nem válik el a savótól az értékes sajt. Székelyudvarhelyről gyakran látogatnak oda gyerekek, hogy megnézhessék, hogyan fejik a juhokat, hogyan készül az orda. A 3 gyermekes fiatal pár azt is elmeséli, hogy egy súlyos betegség miatt váltottak életmódot, és amikor az orvostudomány már nem tudott segíteni, az állatok és a természet igen….
– Ha valaki tyúkot vagy fürjeket tart, esetleg méhkapatárja van a kertje végében, a vidéki ember számára természetes. Ám mindez Budapest határában okoz némi érdekességet. Máris kiderül, hogy miként lett az informatikus, 5 gyermekes családapából méhész, aki mára bemutatókat tart óvodásoknak. De előbb arról, hogy miként viselkednek a szabadon kapirgáló tyúkok a 22. kerület szívében. Belényi Barbara járt a Valtér család kertjében…
– Néhány napja a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Balkányban tartottak búzaszentelést, de a falvak gyülekezetei is kérik a jó Isten segítségét, és mint Szőllősi Szilárd nyírgyulaji gazdálkodó mondta, kell a hit, és kell, hogy a remény meglegyen. Úgy tűnik, hogy Isten áldásával a várható jó termés is meg lesz. Zsoldos Barnabás elsőként Szabó Gábor atyával beszélgetett…

Hajnal-táj – Kossuth Rádió – május 1., szerda 5:00

Szerkesztő: Füredy Zsolt

IDE KATTINTVA visszahallgathatja adásainkat >>>

Olvasson tovább