Hajnal-táj: Március országszerte a barlangok hónapja

A március 7-i adás tartalmából.
 

– Március országszerte a barlangok hónapja. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság fenntartásában lévő, decemberben átadott miskolci Szeleta Látogatóközpont és a környező barlangok is egész hónapban különleges programokkal várják az érdeklődőket…

– Madárbarát település pályázatot hirdetett a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület. A szemléletformáló céllal kiírt felhívást az Egyesület honlapján lehet elérni, és március 21-ig lehet pályázni különböző madárvédelmi és természetvédelmi eszközök vásárlására. A pályázaton 5 nyertest fognak kihirdetni áprilisban…

– Újabb és újabb illegális hulladékkupacok csúfítják Eger határát és már a belterületet is. Több lakóház udvarán ér embermagasságig a szemét: összegyűjtött hűtőgép, használt biciklik. A szomszédok tehetetlenek. Pedig tűzvédelmi bírságot kell fizetnie annak, akinek hulladékkal van tele az ingatlana, ami akár az egymillió forint is lehet…

– Már javában zajlik a büntetőpere annak a pécsi vállalkozónak, aki 1400 tonna szemetet rakott le Kaposvár több pontján. Az elképesztő mennyiségű hulladékot Olaszországból hozta be. A város biztonságos helyre szállította a szemetet, de a helyieket még ma is felháborítja az ügy.…

– Vajon a kókuszpálma teleltetésével érdemes-e kísérletezni a lakásban? Lovas Katalin a gyakorlatban is kipróbálta ezt a különleges növényt. A kókusz termése egyébként nagyon egészséges, immunerősítő táplálék, hiszen a tápelemek és az ásványi anyagok mellett, sok fehérjét, szénhidrátot és növényi zsiradékot is tartalmaz…

– Digitális akadémiát indított a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara. Mivel a digitális világ ugrásszerűen fejlődik, segítheti a gazdálkodás hatékonyságát is. A magyar agrárium munkaerőhiánnyal küzd, és ebben megoldás lehet a növekvő gépesítés és a digitális megoldások elterjedése…

– 16 alapképzést végzett kertész- és mezőgazdasági mérnök végzett az idei tanévben a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Zentai Konzultációs Központjában. A diplomaosztóra nemrégiben került sor a zentai Pro Scientia Naturae Alapítvány Oktatási Központban…

– Bétéri Ákos érettségi előtt álló tanuló a mátészalkai Baross László Mezőgazdasági Szakközépiskolában, de egészen fiatal korától részt vesz az otthoni sertéstelep munkálataiban. Édesapja már minden területen bízik szakértelmében, legyen az etetés, feldolgozás, vagy értékesítés. Nem kérdés, hogy érettségi után is ezt fogja csinálni, még akkor is, ha egyetemi tanulmányokba kezd…

– Németh Norbert fiatal gazdálkodó a városi irodát hagyta maga mögött, hogy a gyermekkori álmát valóra váltsa. Egyedül gondozza a váli dombon álló pici tanyáján az állatokat, és amikor egy átlagembernek vége a munkaideje, neki akkor kezdődik a második, harmadik műszak, mivel a gazdaságban keletkezett tejet maga dolgozza fel. Készít joghurtot, kefirt, érlelt sajtot, parenyicát, gomolyát, amelyeket maga árul a környékbeli piacon, mert így maradhat haszon, feltéve, ha nem fogy el a víz, és a rókák sem fosztják ki a baromfiudvart…

– Parasztsonka, füstölt kolbász, tepertőkrém. Biztonságos, minőségi termékekkel készülnek az ünnepekre a hazai húsfeldolgozók és húsiparosok. A Hússzövetség hagyományos, húsvét előtti értékelőjén elhangzott, míg a sertéstartóknak kedvez, a feldolgozóknak annál kevésbé jó a most már tartósan magas felvásárlási ár. Az üzemek tavaly sem tudták emelni az árakat, hiába drágult számukra is minden, hiszen a vásárlók pénztárcája is laposabb lett. Abban bíznak, ha hosszabb távon támogatást és egyfajta patrióta hozzáállást kapnak a magyar sertéskészítmények, a drágább, ám minőségi termékek piaca nem omlik össze…

Hajnal-táj – Kossuth Rádió – március 7., csütörtök 5:00

Szerkesztő: Füredy Zsolt

IDE KATTINTVA visszahallgathatja adásainkat >>>

Olvasson tovább