– Magyarországon jelenleg kb. 30 millió gazdasági haszonállat él. Az állatvédelmi törvény rájuk is vonatkozik, ezért a gazdálkodóknak ismerni kell és be is kell tartani az állatjólétre vonatkozó előírásokat is. Az elmúlt héten a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Nébih online konferenciát szervezett a gazdálkodóknak a haszonállatok szállításának kérdéseiről, másrészt Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztos a kamara elnökével tárgyalt, hogy közös stratégiát alkothassanak…
– 100 kutyával élt együtt a házában egy asszony Újszilváson. Az állatvédők a kukában és a szekrényben is találtak ebeket, a fagyasztóban pedig állattetemeket. A nő nem bántotta a kutyákat, csak nem tudott már gondoskodni róluk megfelelően: se oltva, se chippelve nem voltak, egymással szaporodtak, a gyengébb egyedeket pedig megölték…
– A korán érkezett tavasz befolyásolja-e a vonuló madarak idő előtti visszatérését, és kihatással van-e a költésükre? Okozhat- e majd egy esetleges késői fagy olyan károkat a madárvilágban, mint ami bekövetkezhet a túl korán virágzó kajszi ültetvény esetében? Balogh István amatőr vajdasági ornitológussal Ternovácz István beszélgetett…
– A vírusos leromlás a burgonyánál is jelentős károkat okoz, de vannak olyan magyar nemesítésű fajták, amelyek ellenállnak a vírusos betegségeknek. Ezáltal a hazai előállítású burgonya fajták kiemelkednek a félezer európai uniós fajta közül. Érdemes ezeket választani vetőburgonyának, hiszen közeledik a vetés, ültetés ideje. Bozsik József tanácsai…
– Aranyvessző, bálványfa, gyalogakác, selyemkóró – csak néhány faj a Magyarországon is megtelepedett özönnövények közül, de jónéhány rovar is elárasztotta hazánkat, elég a tigrisszúnyogra vagy a poloskákra gondolunk. A Debreceni Állat- és Növénykert tartott ebben a témában országos tanácskozást, ahol a biológiai védekezés lehetőségeiről, valamint a mikrobiológiai készítményeikről esett szó. A szakemberek szerint nem kell tétlenül nézni az új fajok térnyerését…
– Az elszaporodott mezei pocok állomány ellen már lehet gépi szórást alkalmazni! A mezőgazdasági károk mérséklése érdekében a mezei pockok elleni védekezést minél előbb el kell kezdenie a gazdálkodóknak, mivel az elmúlt évek enyhe telei miatt rendkívüli módon elszaporodtak a rágcsálók, és egyre jelentősebb károkat okoznak…
– A pocokinvázió és a belvíz ronthatja el az idei őszi gabonatermést. A tél ugyanakkor kedvezőbb volt, mint tavaly az őszi vetések szempontjából. Országos szántóföldi kitekintő Nagy Margittal…
– Az első trágyázáson már túl vannak, és a pockok ugyan megjelentek a területükön, de egyelőre nem tartanak nagyobb kártól. Mondja Garai Zsolt növénytermesztő, aki több, mint 30 éve gazdálkodik Válon, és ezer ha-os gazdaként húsbavágóan fontos lenne, hogy megnyugtató számokat kapjon a felvásárlási árakról. Korábban januárban javában voltak szerződései a gabonára, idén óriási a csend, viszont földbe vetette már a tartalékait is…
– Könnyítést kaptak a termelők Brüsszeltől a kötelező parlagoltatás új szabályaiban. Az ukrán import okozta piaci zavarok és a magas inputköltségek miatti nehéz gazdasági helyzetben a gazdálkodók termelési mozgásterét bővítik a lehetőséggel. A könnyítés lényege, hogy elegendő mindössze 4 százaléknyi, nem termelő területet kijelölni a szántóföldeken, és ezt a kötelezettséget teljesíthetik akár a növényvédőszer használata nélkül termesztett nitrogénmegkötő növényekkel, vagy másodvetéssel…
Hajnal-táj – Kossuth Rádió – március 5., kedd 5:00
Szerkesztő: Füredy Zsolt
A belépéssel kijelenti, hogy elolvasta és elfogadta az Adatkezelési nyilatkozatot.