Tata büszkén viseli az “élővizek városa” címet. A Komárom Esztergom vármegyei település kivételes erőfeszítéseket tett az elmúlt évtizedekben, hogy természeti kincseit, látványosságait megőrizhesse az utókornak. Pénteken, a vizes élőhelyek világnapján a Ramsari város címmel kitüntetett helyszínen rendeztek terepi programokkal egybekötött szakmai konferenciát.…
Valami bűzlik Lőrinciben. Két évvel ezelőtt megrepedt a tározó gátja a település határában veszélyes hulladékok ártalmatlanításával is foglalkozó Reg Kft. telephelyén. Emiatt szennyező iszap került ki a Zagyva folyó gátjához. A helyiek tiltakoztak, a bíróság pedig azóta is vizsgálja, vajon szabályszerűen működik-e a cég? Most a KÚRIA a végső döntésig felfüggesztette a működésüket…
A csíranövények a „magenergiával” segítik megőrizni egészségünket, védik immunrendszerünket. Mi is csíráztathatunk otthon magvakat, de se burgonya csírát, se paradicsom se paprika csíramagot ne használjunk fel, mert azok mérgezők, ezzel szemben nagyon egészségesek a zöldség magvak, mint például a retek, vagy a zöldborsó…
Riasztó tempóban romlik a termőföldek állapota a Földön, ráadásul a talajok minőségére a klímaváltozás és a nagyüzemi mezőgazdasági gyakorlat is súlyos hatást gyakorol, márpedig egészséges talaj nélkül nincs egészséges termés sem. A jó szerkezetű talajok jobban ellenállnak a víz és a szél romboló hatásának, illetve a gazdag talajélettel rendelkező, magas humusztartalmú talajokban jó hozamú, egészségesebb növényeket tudunk termeszteni…
Egyre elterjedtebb az ún. regeneratív talajművelés, mivel az éghajlatváltozás miatt kiszáradó talajok nedvességtartalmát szeretnék megőrizni a gazdálkodók, lehetőleg természetes úton. De cél a talajok tápanyagtartalmának megőrzése is. Nemcsak a szántókon, hanem a gyümölcsültetvényeken is érdeklődnek a vízmegtartás és talajjavítás természetes módszerei iránt…
Tavaly országos szinten közel hatmillió tonna búzát takarítottak be a gazdák, 5,6 tonnás hektáronkénti átlaggal. A legjobb hozamot most már évek óta Vas vérmegye éri el: 6,7 tonnás átlagával. Ez az eredmény a helyi agrárkamara egy évtizedes újító munkájának köszönhető, mely a fajtaválasztásra és a tápanyag ellátásra helyezte a hangsúlyt. A Vas vármegyei búza- és szójatermelési verseny díjátadóján jártunk…
Kelet-Európa védővámokat követel az ukrán agrár termékkel szemben, és az uniós termelési előírásoknak való megfelelést hiányolja. Komoly problémát jelent az ukrán gabona a hazai termelőknek is, két békés vármegyei gazdával beszélgetettünk…
A héten az Európai Bizottság minden hatástanulmány nélkül újra megkötötte Ukrajnával a szabadkereskedelmi egyezményt, mely szerint 2025-ig szabadon, korlátlanul érkezhetnének ukrán mezőgazdasági termények, termékek az Unió területére, ezzel még jobban megrendítve az egyes tagállamok piacát. Magyarország, Lengyelország, Szlovákia, Bulgária és Románia tavaly import tilalmi lehetőséget kért és kapott az Uniótól, de úgy tűnik csak időt nyertek. A magyar kormány azonban megvédi a gazdálkodók érdekeit. Nagy István agrárminiszterrel Nagy Margit beszélgetett…
Hajnal-táj – Kossuth Rádió – február 5., hétfő 5:00
Szerkesztő: Füredy Zsolt
A belépéssel kijelenti, hogy elolvasta és elfogadta az Adatkezelési nyilatkozatot.