– Digitális világunkban nem csoda, hogy szép lassan kedvenceink életében is megjeleni a képernyő. Az internet tele van már állatoknak szóló tartalmakkal, macska videókkal, kutya szimfóniákkal, papagáj chat programokkal. De mennyire ártalmas, ha kedvencük állandóan a tévét nézi? Hol kell határt szabnunk kisállataink képernyő használatának? Kérdezi egy hallgatónk. Aki válaszol: Dr. Lorászkó Gábor állatorvos.
– Duzzadt, kipirult mancsok, érintésre nem reagáló fülek és farok, remegő test – a fagyási sérülések rengeteg fájdalmat okoznak ilyentájt az állatoknak is, hiába van bundájuk. A kóbor, befogott állatokat ilyenkor még gyorsabban be kell juttatni a menhelyekre, mielőtt visszafordíthatatlan lesz a baj. A székesfehérvári Herosz állatotthonba nemrég bekerült kiscicának nagy szerencséje volt. Halálra ítélték, de valaki még időben megtalálta.
– Vajdaságban is leesett az első hó és az elmúlt héten már tartósan fagypont alá süllyedt a hőmérő higanyszála. Ez azt jelenti, hogy elérkezett a téli madáretetés ideje. De mire kell figyelni a téli madáretetéskor?
– Hiába tiltják, nagy károkat okoznak a terepmotorosok és a quadosok az erdőkben. Újabban a szőlőterületeken is versenyeznek, aminek komoly környezetkárosító hatása van. Ez a Bükki Nemzeti Park működési területén is egyre nagyobb problémát jelent, mind az élővilág-, mind pedig a túrázók, a vadgazdálkodók, erdészek, természetkedvelők számára.
– A jó termés egyik záloga a jó vetőmag. De hogyan válasszunk vetőmagot a gazdaboltban? Bozsik gazda sóska vetőmagot keresett hobbikertész hölgyekkel.
– Vidéki piacok bevonásával, pilot program keretében dolgozzák ki a gombaárusításra vonatkozó új rendelkezéseket. Ez a szakellenőri munkát, a gyűjtést, és a kereskedést is szabályozza majd, de megújul a dokumentáció és az arculati elemek is.
– Ültetvény korszerűsítés, öntözés, fajtaváltás. Mind a zöldség, mind pedig a gyümölcstermesztésben elengedhetetlenné vált a biztosabb bevétel és a versenyképesség reményében a szemléletváltás. Emellett azonban a klimatikus viszonyokra és az időjárási szélsőségekre is fel kell készülni. Több meghatározó növényünkből vagy már nem vagyunk önellátók, vagy annyira lecsökkent a termőterület, hogy ha nem történik változás, akkor a külföldről érkező áruk váltják ki a hiányt. De milyenek a kilátások?
A január eleji tavasz nem ébresztette fel a gyümölcsfákat, legtöbbjük még mindig mélynyugalmi állapotban várják, hogy jöjjön a tavasz. A dél-alföldi őszibaracktermesztők örülnek a néhány napja tartó téli hidegnek, azt mondják, bárcsak február végéig tartana. Különben is, nem a téli, hanem a tavaszi fagyok veszélyeztetik a termést.
Az előző év novemberében és decemberében alig-alig süllyedt +8 fok alá a hőmérséklet, sőt, néhányszor a +15- +18 fok is előfordult egyes területeken. Ez azonban kifejezetten nem tett jót a növényeknek, hiszen sokáig kint voltak a repülő rovarok és a rágcsálóállomány is felduzzadt. Az, hogy a január elején hirtelen megérkező -8, -12 fok tett-e kárt a kisalföldi gyümölcsösökben, arról Nagy Szabolcsot, Győr egyik legnagyobb gyümölcsösének egyik tulajdonosát kérdeztük.
– Nemcsak a szántóföldeken, hanem a gyümölcsösökben is gondot okoz a mezei pocok. Az elmúlt évek enyhe telei miatt túlszaporodott az állomány. A hatékony védekezés érdekében a gazdák egyre erősebb kemikáliákat vetnek be.
Hajnal-táj – Kossuth Rádió – január 16., kedd 5:00
Szerkesztő: Gergácz Anikó
Műsorvezető: Juhász Zsolt
A belépéssel kijelenti, hogy elolvasta és elfogadta az Adatkezelési nyilatkozatot.