Hajnal-táj: A védett réticsík lett az év hala

A január 12-i adás tartalmából.
 

– Idén a védett réticsík lett az év hala, másik két ismertebb hallal, a gardával és a laposkeszeggel szemben. A versenyről, az egyetlen csík címeres településünkről, Kocsordról és az ottani ételkülönlegességről Zsoldos Barnabás készített összeállítást.

– Tömeges halpusztulás indult el hetekkel ezelőtt a Pátkai víztározóban. A halak egy része most kerül a felszínre. A tározó vize helyi turisztikai, horgász célokat és a Velencei -tó vízpótlását is szolgálja. A történtek hátteréről Benkő Andrea elsőként Csonki Istvánt, a Közép-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság vezetőjét kérdezte…

– Hetek óta árad a Tisza, ami fém és műanyag hordalékot, egész fákat, néha állattetemeket hoz magával. A baj az, hogy ezek a Tisza hátán télen is kint lévő úszóműveken fenn akadnak, és csak hajók segítségével tudják az úszóházak tulajdonosai elvontatni a felgyülemlett hordalékot. A Tisza szegedi belvárosi szakaszán egész évben megtalálható a Szabadság úszóház, Nagy Margit elsőként ennek gazdasági vezetőjét, Tóth Ferencnét kérdezte…

– A legjobb dolog, amit a háztartási és kerti hulladékkal tehetünk, az a komposztálás. Ha a szerves anyagok szabályozottan bomlanak le, új hasznos termék, humusz keletkezik, ami tápanyagul szolgál a növények számára…

– Új, a gyógynövénykomposztálást szolgáló szabadalom született a győri Széchenyi István Egyetemen. A szabadalom megszületését megelőzte egy közös projekt a Kisalföldi Mezőgazdasági Zrt.-vel és a Pannonhalmi Apátsági Pincészettel, amelyben gyógynövények élelmiszeripari felhasználásával foglalkoztak a kutatók, ahol a folyamat melléktermékeként gyógynövénymaradványok keletkeztek, amikből komposztot készítettek szarvasmarhatrágya és szalma felhasználásával. Ehhez állítottak össze egy tesztelt baktériumkeveréket, és a mikrobákkal beoltva figyelték, van-e hatása a komposztálásra – a szabadalom erre a komposztálási technológiára vonatkozik. Hanczné dr. Lakatos Erikát, a Széchenyi-egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar Élelmiszertudományi Tanszékének innovációs dékánhelyettesét, a projekt szakmai vezetőjét Gárdonyi Eszter kérdezte…

– Vajon a tavaly novemberi gazdatüntetések után milyen elvárásokat fogalmaztak meg a vajdasági mezőgazdasági termelők az idei évvel szemben? Ternovácz István erre kereste a választ évvégén készült összeállításában…

– A gyakran, vagy rosszul végzett szántással a gazdálkodó elzárja a nedvességtől a talaj mélyebb rétegeit, ezért hosszú távon a megváltozott klímafeltételek mellett a szántás csökkentésére és kivezetésére is szükség lenne. Még tavaly beszélt erről Gyuricza Csaba, a MATE rektora, akinek kijelentésére sokan felfigyeltek. A kutatások szerint a mostani módszerekkel hektáronként 20-40 tonna talajt teszünk tönkre minden évben, ezért az országnak 20-25 éve van, amíg még lehet növényt termeszteni ezeken a területeken, utána már nem lesz termőtalaj. Valóban ekkora a veszély?

– A Nemzetközi Űrállomáson elhelyezett kamera szolgáltat adatokat egy szegedi kutatócsoportnak. A távérzékelés, a műholdas képek elemzése a mezőgazdaságban jól hasznosítható a jövőben. A programban az SZTE Földtudományi Intézetének Alkalmazott Geoinformatikai és Távérzékelési Laboratóriuma – amely az egyetem Űrkutatási és Földmegfigyelési Kutatási Koordinációs Központ része – világszínvonalat képvisel. Nagy Margit Mucsi Lászlót, az SZTE Geoinformatikai, Természet és Környezetföldrajzi Tanszékének oktatóját kérdezte a kutatás gyakorlati hasznáról…

– Tegnap nyílt meg és szombatig látogatható Budapesten az Educatio kiállítás. A pályaválasztási szakkiállítás első napján diákok ezrei
kezdték el az ismerkedést hazánk felsőoktatási intézményeivel, és sor került a Nagy Diák Agrárteszt ünnepélyes eredményhirdetésére is…

– A Mátra ezer méter körüli magasságával zordabb, mint a kisebb hegységeink, más a növényzete, az állatvilága is. És ilyenkor, januárban legtöbben a havat szeretnék megtapasztalni túrázóként, vagy akár téli sportot űzve is. Erre a tevékenységre a Mátra a leginkább hóbiztos területünk. Túrabakancsban ezúttal a Mátrába látogatunk el, de most a téli arcát mutatjuk be…

Hajnal-táj – Kossuth Rádió – január 12., péntek 5:00

Szerkesztő: Füredy Zsolt

IDE KATTINTVA visszahallgathatja adásainkat >>>

Borítókép: pexels

Videó ajánló

Olvasson tovább