A legtöbb gólya és a Kincsestár Tokaj-hegyalján látható
Tokajhegyalján egyre több látnivalót fedezhetnek fel a turisták. Nemcsak borászattal kapcsolatban. Bodrogkeresztúr településen -ez az a falu ahol Magyarországon belül, évente a legtöbb gólya van – megnézhetik a Gólyamentő Intézményt, a Gólyatábort, amit a nyáron adták át, és a település Kincsestárát.
Megvan a legjobb idősbarát zalai önkormányzat!
Ismét átadták az „Év Idősbarát települése” díjakat Zala vármegyében. Idén Csörnyefölde és Keszthely érdemelte ki az elismerést. A vármegyei közgyűlés által alapított díj célja, példaként bemutatni azokat a településeket, ahol az idősekre különösen nagy gondot fordítanak. A figyelemfelhívás azért is aktuális, mert a falvak mellett a városok népessége is elöregedőben van.
Környezetbarát tömegközlekedés Erdélyben
Székelyudvarhely már rendelkezik egy elektromos autóbusszal és további nyolc érkezésére várnak – mondja Zörgő Noémi, a Városháza szóvivője. Nemrég jelezte Csíkszereda és Sepsiszentgyörgy városvezetése is, hogy lecserélnék a jelenlegi közszállítási járműveket környezetbarát autóbuszokra. Történelmi fordulat előtt áll Románia – mondja Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor, korábbi környezetvédelmi miniszter. Úgy véli, hogy a jelentős nagyságrendű uniós támogatással forradalmasítják a romániai városok tömegközlekedését és levegőminőségét a következő években.
Esőerdőt telepítenek Tatán
Innovatív vízgazdálkodási módszerekkel kísérleteznek Tatán, ezúttal egy közelmúltban épült bölcsőde melletti útfejújításhoz kapcsolódóan. A Nádas utca környékén ugyanis nem volt megfelelő, és a villámárvizek ellen is megoldást nyújtó csapadékvízelvezető rendszer, erre az úgynevezett esőkertek jelenthetnek megoldást.
Kenutárolót építettek a vízitúrázóknak a Rábánál
Gergó: Egy új kenutároló építésével fejeződött be az a beruházássorozat, mely révén minden szempontból alkalmassá tették a Vas vármegyei Csörötnek Rába partját vízitúrázók fogadására. Az infrastrukturális fejlesztések mellett a túravezetők kiképzése is megtörtént, talán ennek is köszönhető, hogy a Csörötnek- Csákánydoroszló közti szakasz lett az Év Vízitúra Útvonala.
Bozsik rovat – Komposzt
Komposztálás. Célszerű-e a beteg, fertőzött leveleket komposztálni vagy sem? Hallgatónk kérdésére válaszol: Zsigó György növényvédő szakmérnök, a Magyar Növényorvosi Kamara budapesti alelnöke.
Hogyan terveznek új erdőt az erdészek a talajvizsgálatokból?
Erdészeti fejlesztések, ültetés és még sok tervezés kötődik ahhoz, hogy adott erdőben milyen a talaj minősége. Főleg a változó klíma indokolja, hogy csak akkor és csak olyan fajok kerüljenek valahová, ha ott meg is maradnak, jól érzik magukat. Az erdészek kiindulópontja tehát a talajlabor.
A hazai mezőgazdasági talajok rendkívül rossz állapotban vannak – mondják a kutatók
Három helyett másfél – ez az átlag. Mint arról már korábban hallhattak a Hajnal-tájban: világszerte, így Magyarországon is a talajrétegek szerkezete az erős terhelés miatt jelentősen sérült. Napjainkban mire a vetőmag a talajba kerül, addig ötször-hatszor is megdolgozzák a földet. Egyre kevesebb a szervesanyagok és a baktériumok mennyisége a szántóföldekben, ez pedig csökkenti a termésátlagokat, nem is beszélve a növények beltartalmi értékéről. De jó hír, hogy van megoldás.
Délkertész zöldség ágazati tájékoztató
Fiatal gazda borász házaspár a Balaton-felvidékről
Balatonfőkajáron pár éve alapította meg a Karikahely Pincészet családi vállalkozást Hasznos Vince és felesége. A fiatal gazdák nemrég a Corvinus Egyetem borászati szakán végeztek, és úgy döntöttek, tovább viszik a generációs hagyományt a magyar tenger közelében lévő faluban. Ahogyan Hasznos Vince mondja, pár hónapos kisgyermekük miatt most felesége kiesett a munkából, egyedül áll helyt.
Hajnal-táj – Kossuth Rádió – november 9., csütörtök 5:00
Szerkesztő: Bicsák Eszter
A belépéssel kijelenti, hogy elolvasta és elfogadta az Adatkezelési nyilatkozatot.