– Még egy beszélgetés erejéig a Balaton partján maradunk a most következő Túrabakancsban rovatunkkal. Ráadásul a bakancsot most lecseréljük biciklire, hiszen ha Balaton, akkor bringázás! Ne higgyük, hogy ősszel nincs értelme Balaton-kerülést szervezni, hiszen ilyenkor az autós forgalom sokkal gyérebb, a hőmérséklet sokkal tűrhetőbb és kevésbé fáradunk ki a biciklis túra során. A kiszolgáló egységes, falatozók megtalálása azonban nehezebb, mint nyáron, így érdemes előre tájékozódni. Farkas Péterrel, a Magyar Természetjáró Szövetség szóvivőjével beszélgetettünk.
– Szombaton trófeaszemlét rendeznek Vásárosnamény főterén, valamint a szomszédságában lévő Hunor hotel udvarán. Az érdeklődők a beregi-szatmári táj vadászainak legértékesebb, legszebb tróféáit csodálhatják meg. A látogatókat ízletes vadételekkel is várják a szervezők.
– Kivetették az első hálót a halászok a tatai Öreg- tavon. Noha ez még csak a hagyományos halászfesztivál egyik látványprogramja volt, a fogásból már következtetni lehet az idei halállomány minőségére, és mennyiségére. A szezon első 12 mázsás fogása pillanatok alatt elkelt.
– Októberben nagy haltelepítés zajlott az Alsó-Tiszán. A pontyok mellett többszáz kiló kecsege is került a folyóba, hogy a víz sokszínűségét biztosítsák. A pecások azonban legtöbbször nem kecsegét akarnak fogni.
– Bozsik József válaszol a hallgatók kérdéseire. Hogyan védhetjük meg a babszemeket a kártevőktől a tárolás során? A kamrák első számú ellensége a babzsizsik nevű, néhány milliméterre megnövő bogár. A babzsizsik már a kiskertekben és a szántóföldön is meg tudja támadni a szárazbab fajtákat. Ha lefagyasztjuk a babot 1-2 napra, mínusz 18 fokra, akkor a zsizsik peték, lárvák elpusztulnak. Ha a kamrában kifejlődnek a petékből a lárvák, akkor tönkre tudják tenni az egész termést, sőt annyira elszaporodhatnak a kamrában, hogy évről-évre gondot okoznak. Sajnos a szoba hőmérsékleten tárolt hüvelyesekben egész évben szaporodik.
– Víz- és szennyvízkezelés az iparban címmel rendezett két napos szakmai tanácskozást a nagykanizsai Soós Ernő Kutató-Fejlesztő központ és a Pannon Egyetem. A szakmai találkozó legfontosabb célja a tapasztalatcsere mellett a vízgazdálkodás területén lévő legújabb technológiák megismertetése volt. A szakemberek szerint a felnövekvő nemzedék a víz egyre növekvő szerepét még egyáltalán nem érzi.
– A nyírségi homok laza szerkezete kiválóan alkalmas az édesburgonya, azaz a batáta termesztésére. Pár évvel ezelőtt több mint 300 gazda tanulta meg a termesztés fortéját, s mivel az apagyi feldolgozó üzem építése, beüzemelése nem úgy haladt, ahogyan tervezték, a gazdák megtanulták a házi feldolgozást, a piacszerzést. Hegedűs István az apagyi üzem tulajdonosa elmondta ők nem is az első osztályú terméket fogják vásárolni, hanem az ipari feldolgozásra alkalmas apróbb édesburgonyát.
– Az előző évekhez képest sokkal jobban elszaporodtak a mezei pockok, jelentős károkat okozva a szántóföldi növénytermesztésben, de most már a kiskertekben is. Úgy tűnik, hogy a már engedéllyel rendelkező szerekkel az idei pocokinvázió ellen nem lehet eredményesen védekezni. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara ezért azt kéri a hatóságoktól, hogy szélesítsék ki a védekezés lehetőségeit annak érdekében, hogy megakadályozható legyen a mezei pockok a mostaninál is súlyosabb kártétele a hazai termőföldeken.
– A napokban rendezett Bikavér Napok egyik különlegessége a korlátozott palackszámú Gárdonyi 100 Egri Bikavér Superior ’21. Az összefogás bor bevételét jótékony célra fordítják: a borászok felajánlásából a Gárdonyi-ház felújítását fejezik be.
Hajnal-táj – Kossuth Rádió – október 27., péntek 5:00
Műsorvezető: Juhász Zsolt
Szerkesztő: Gyarmati Péter
A belépéssel kijelenti, hogy elolvasta és elfogadta az Adatkezelési nyilatkozatot.