– Székelyudvarhelyen három év alatt megkétszereződött a szelektíven begyűjtött hulladékmennyiség – vont mérleget megkeresésünkre az RDE Hargita Székelyudvarhelyi Hulladékgazdálkodási Vállalat két vezetője. Még mindig sok szennyezett, és emiatt nem újrahasznosítható hulladék kerül be a gyűjtőkbe, de Székelyudvarhely hozza az országos átlagot: mintegy 13 százalékos szelektív gyűjtést valósított meg, ez azonban még mindig fele az uniós követelésnek. Geréb Krisztina elsőként a lakosokat kérdezte…
– Zéró toleranciát hirdettek Gyöngyösön. Elindult a tourist police program. Nincs olyan hét, hogy ne bukkannának illegális szemétlerakásra Gyöngyösön. 140 kamerát telepítettek a város közterületeire; ezentúl drónnal figyelik a külterületeket és figyelmeztetés helyett azonnal bírságolnak…
– Óriási daráló és hatalmas, sátornak tűnő építmény az új, gödöllő-szárítópusztai telepen. Ide kerül a dinnyehéj, a szántóföldi maradék és a konyhai szemét, de az állattartás hulladéka is. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem – a világon elsőként – teljes körforgásos rendszert alkotott és mostantól működtet is, azaz: ami biológiailag bontható hulladékuk keletkezik, azt helyben, saját technikával újra hasznosítják. Ráadásul a kellő hőmérsékleten kezelt, tápanyagban dús komposztot ki tudják juttatni az egyetem szántóföldi növényeinek, vagy a parkokban, üvegházaikban hasznosítják. A komposztáló átadóján Bicsák Eszter elsőként Aleksza László docens, a Profikomp Zrt vezérigazgatóját kérdezte…
– A gondatlanság és figyelmetlenség miatt minden évben több baleset vagy haláleset következik be országszerte a szüreti időszakban. A köznyelvben mustgáznak nevezett anyag tulajdonképpen egyszerű szén-dioxid, amely a szőlő levének erjedése, vagyis cukortartalmának alkohollá alakulása során keletkezik. A borászoknak óvatosnak kell lenniük ebben az időszakban.…
– A közel hétmillió lelket számláló Szerbiában, ahol félmillió ember él a málna termesztésből ismét tiltakoztak a termelők a málna alacsony felvásárlási ára miatt. Azt követelték a kormánytól, hogy segítsen rajtuk, hogy a kabinett nyilvánítsa stratégiai termékké a málnát, és biztosítsa számukra a termelés gazdaságosságát szavatoló felvásárlási árat…
– Rossz éve van az őszibarack termelőknek is. A csonthéjasokat elérte a fagykár, és habár az idei termésátlag valamivel jobb, mint a tavalyi, a fogyasztók így is horror árakra számíthatnak. A klímakárok már annyira megszokottak a hazai gyümölcstermesztésben, hogy mára már nem az a kérdés, hogy a termés mennyi részét viszi el a fagy, hanem, hogy mennyi marad…
– Továbbra is nehéz helyzetben vannak a méhészek, mert az olcsóbb ukrán és a kínai méz miatt nem tudják eladni mézet. Hazánk évek óta szorgalmazza a mézkeverékek származás jelölésére vonatkozó európai előírások szigorítását a fogyasztók és a méhészek védelme érdekében. Az uniós folyamat lassúsága miatt Magyarország nemzeti hatáskörben szigorítja a hazai szabályozást. Varga Tünde összeállítása…
– Sorozatban másodszor kapta meg a Gasztronómiai Oscar-díjat egy magyar méhészet. A Virágbéke Méz Manufaktúra két terméke, egy hársméz és a málnavirágméz nyerte el a Great Taste Awards-csillagokat. Ezt a gasztronómiai versenyt az angliai Fine Food Céh alapította, világszerte az egyik legrangosabb élelmiszeripari bemutató. Ebben az évben 10.000 nevezett terméket értékelt a független szakmai zsűri…
Hajnal-táj – Kossuth Rádió – szeptember 6., szerda 5:00
Szerkesztő – műsorvezető: Füredy Zsolt
A belépéssel kijelenti, hogy elolvasta és elfogadta az Adatkezelési nyilatkozatot.