Hajnal-táj: Mitől megy tönkre a hagyma?

A szeptember 5-i adás tartalmából.
 

– Egy embert zavart pillanata vagy kutyás-nem kutyás ellentét? Hogy mi áll a Pesterzsébeten történt eset hátterében, egyelőre nem tudni. Az azonban tény, hogy majdnem egy kutya életébe került. Az állatot egy férfi késsel szúrkálta meg, épp, hogy túlélte. A részleteket Csécsi Soma, a Budapesti Rendőrfőkapitányság szóvivője mondta el Benkő Andreának…
– Több milliót érő lipicai lovakat loptak el Horton, órákig gyalogoltak velük, hogy elrejtsék. A Hatvan melletti Sóderostól, egy tanyáról lopott el két értékes lovat három férfi. Egészen Hortig hajtották őket, majd egy fához kötözték az állatokat. Végül civilek hiúsították meg, hogy eladják vagy levágják a lovakat….
– Mitől megy tönkre a hagyma? Mind a vöröshagymának, mind a fokhagymának gyakorlatilag ugyanazok a károsítói, tehát a különféle kórokozó gombák, a fonálférgek, a hagymalegyek, fokhagymalegyek, és a baktériumos betegségek. Hogyan védekezzünk? Tanácsok Bozsik gazdától az őszi hagymák vetésének, ültetésének idején…
– Napi 25 tonna gomba leszüreteléséhez nincs elegendő magyar kéz Demjénben. Évek óta megszokott a külföldi vendégmunkások jelenléte. Kezdetben Kárpátaljáról, majd Ukrajnából jöttek, aztán többségük tovább állt. Most legalább kétszáz olyan munkavállaló dolgozik az üzemben, akiknek többsége a Fülöp-Szigetekről, Vietnámból és Ukrajnából érkezett. Ez legalább dupla annyiba kerül a vállalatnak, de nincs más lehetőség a termelés biztosításához…
– Kezdődik a hazai szabadföldi paradicsom betakarítása. A felnevelési költség drágult, Békés vármegyében a mezei pocok fertőzöttség is gondot okozott, de ennek ellenére jó termést takarítanak be a gazdák. Idén is bőséges a kínálat a friss magyar paradicsomból a boltokban, piacokon, vagyis egészen a tél beköszöntéig önellátó az ország…
– Nyolcszáz forintért lehet átlagosan befőzni való paradicsomot vásárolni a zalai piacokon. A jelentős drágulást az okozza, hogy a rendkívül esős és hűvös nyári időjárás nem kedvezett a paradicsomnak sem, így akinek mégis lett valamennyi, most jóval drágábbért tudja eladni.…
– Az utóbbi években elérte a 6 ezer hektárt a bodza termőterületeinek mérete hazánkban, amely igazi sikertörténet volt a termelők számára, hiszen a világjárvány idején is igen keresett volt a magyar bodza immunerősítő hatásai miatt. Majd az árcsökkenés nemcsak a keresletcsökkenés következménye volt, hanem az is szerepet játszott benne, hogy Ukrajnában sokkal több bodzát szedtek tavaly, mint a korábbi években, emellett az élelmiszeripari színezőanyagok terén egyre nagyobb teret hódít az ugyancsak Ukrajnából behozott feketerépa, ami jóval olcsóbb, mint a hazai bodzabogyó. A jelenleg érvényes árak miatt pedig úgy tűnik, a legtöbb termelő idén be sem takarítja a gyümölcsöt, hiszen az ára 60- és 80 Ft között mozog kilónként. A részletekről az egyik kisalföldi termelőt, Nagy Szabolcsot kérdezte Gárdonyi Eszter…
– A most indult tanévben is friss almához, körtéhez, zöldséghez és tejhez jutnak hozzá az általános iskolai tanulók, még akkor is, ha az Európai Unió keretösszege nem változott, és nem fedezi a költséget. A kormány ugyanis saját forrásból kiegészítette a hiányzó összeget…

Hajnal-táj – Kossuth Rádió – szeptember 5., kedd 5:00

Szerkesztő – műsorvezető: Füredy Zsolt

IDE KATTINTVA visszahallgathatja adásainkat >>>

Olvasson tovább