Hajnal-táj: A Tisza után a Marost is megtisztították a Pet Kupa részvevői

A június 2-i adás tartalmából.
 

– Előadóművészet, tánc, irodalom és ökumenikus istentisztelet – ma indul a kilencedik Duna-nap, ami az igazság szerint már nem is egy, hanem három. A rengeteg program mind a magyar összetartozást, az ősi hagyományok mostani tovább élését szimbolizálja, hiszen vasárnap lesz a Nemzeti Összetartozás napja. Altorjai Anita, a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. vezérigazgatója beszélt Bicsák Eszternek elsőként arról, hogyan is kell elképzelni a helyszínt, Torockót, az Europa Nostra-díjas festői falut, ami fölött az ikonikus Székelykő magasodik…
– A Tisza után a Marost is megtisztították a Pet Kupa részvevői. A főleg Romániából érkező műanyag és egyéb hulladék időnként szigeteket képez a gyorsfolyású folyón. Több természetvédő csoport is összeszedi néha a folyó árterében összegyűlt szemetet, de olyan szervezett és nagy kampány még nem volt, mint amit a Petkupások irányítottak májusban…
– Idén 20. alkalommal hirdette meg a Balatoni Szövetség a Kék Hullám Zászló strandminősítést. A presztízs értékű megmérettetésre a Balaton partján fekvő nyíltvízi strandokat nevezését várták. Eközben a vízimentők is készülnek a szezonra, várják a leendő vízimentők jelentkezését….
– Vargha Péter Gemzsén gazdálkodik és a kalászosok védelmét már kora tavasszal elkezdték, mint mondta, annak soha nincs vége. Ma már nemcsak a növény védelme foglalkoztatja a fiatal gazdát, hanem az értékesítési kilátások is. De még sok a kérdőjel…
– A rovarölő szeres kezelések rögzítése már január 1-től kötelező a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal elektronikus rendszerében, viszont június 9. után élesedik az elektronikus gazdálkodási napló, ahová a többi gazdálkodási adat folyamatos vezetése is kötelező lesz. Hogy a gazdálkodók mit gondolnak a papírról való digitális átállásra – és ez milyen előnyökkel járhat – arról elsőként Várszegi Gábort, a Nébih, Mezőgazdasági Genetikai Erőforrások Igazgatóság igazgatóját kérdeztük…
– A Szegedi Gabonakutató Nonprofit Kft kalászos fajtabemutatót tartott tegnap Hódmezővásárhely-Batidán. A nemesítő –kutatóintézet 50 éve foglalkozik kalászos nemesítéssel, és minden évben van mit bemutatniuk a gazdálkodóknak. Dél-Kelet Magyarország legrangosabb fajtabemutatóján az idén is kiváló magyar fajtákkal készültek a nemesítők, bár jelenleg a külföldi fajták uralják a hazai piacot…
– Dübörög az eperszezon! Kiváló minőségben és mennyiségben terem itthon az ínycsiklandó, vitamin gazdag hazai, és a fóliás szamóca után már szedik a szabadföldit is a termelők, sőt több helyen elindult a Szedd magad! akció is. Országosan 800- 900 hektáron termelik meg a hazai kistermelők a gyümölcsöt, ami a hazai szükségletnek csupán a felét fedezi…
– Bajban vannak a termelők Szomolyán. A hideg és csapadékos időjárás miatt későn érik a cseresznye, így a szombati fesztiválra a szokásosnál kevesebb termés várható. Pedig a borsodi település a rövid szárú fekete cseresznyéjéről lett híres, mert sehol a világon nem érik ebből a gyümölcsből olyan fekete, zamatos és ropogós gyümölcs, mint ott. A Szomolya Idegenforgalmáért Egyesület segítségével ma már majd’ minden portán van újra cseresznyefa, az egyesület pedig bemutatókertet telepít…

Hajnal-táj – Kossuth Rádió – június 2., péntek 6:00

Szerkesztő – műsorvezető: Füredy Zsolt

IDE KATTINTVA visszahallgathatja adásainkat >>>

Olvasson tovább