– Évtizedek óta macska-egér harcot vívnak egymással a természetőrök és az erdőkben motorozók, és quadozók. Ezek a gépjárművek gyakran felszaggatják az erdők talaját, az ősgyepet, utat nyitva az eróziónak, így a védett növényzet is károsodik, a zaj pedig zavarja a vadállatok élőhelyeit és a pihenni vágyó embereket egyaránt. A Soproni Parkerdő területein is évek óta fennáll a probléma…
– Az elmúlt egy hónapban már harmadszor van árvíz a pécsi Vince utcában. Eső esetén a járművek küszöbig érő vízben tudnak csak közlekedni, a házak bejáratát sok helyen homokzsákokkal kell védeni. A napokban esett tetemes csapadék már nem fér el sem a hegy gyomrában, sem a vízvezetékekben. Több évtizedes problémát feszeget Zsoldos László…
– Új formában működik együtt Pécs városával a Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Labor csípőszúnyogokkal is foglalkozó kutatócsoportja, de a tudományos tanácsadás is szintet lépett, ugyanis mára a sokak által ismert mosquito alert telefonos applikációt mesterséges intelligencia segíti; a lakosság bevonására és tudatosságának fokozása érdekében pedig egy új Facebook-oldal, a Pécsi szúnyog és egy rendezvénysorozat is elindult. Gungl László elsőként Kemenesi Gábort, a Szentágothai János Kutatóközpont kutatási igazgatóhelyettesét kérdezte…
– A napokban egy négy kilós óriásméhcsaládot találtak egy fenyőfán az egyik egri társasház udvarán. 40 ezer méh lepte el a lakások előtti területet, mert a korábbi élőhelyüket kinőhették, ezért a királynő kirepült, a dolgozok pedig követték, hogy új helyet keressenek. A lakóközösség darázsvadászokat hívott, akik befogó vödörbe rakták a méheket. Pár nappal ezelőtt pedig az egyik iskolával szembeni buszmegállót lepték el a méhek…
– Április végén átadták a Gyermelyi Zrt. 1,4 milliárd forintos beruházással létrehozott tojástermelő egységét Máriahalmon. Magyarország legnagyobb tojótelepével kiegészítve a vállalat a tervek szerint az éves 140 millióról 170 millió darabra növelheti tojástermelését. Réti Csabát, a máriahalmi telep vezetőjét Kulik Bence kérdezte…
– Tojás is kell a tésztához, de legalább annyira fontos a liszt! Példaértékű összefogás indult Átányban: a Magyar Református Szeretetszolgálat minden évben adományban részesül a Magyarok Kenyere program keretében, és az idén a nagy kiszerelésű lisztekből száraztésztát is gyártottak az átányi tésztaüzemben. A házias jellegű tésztákkal a rászoruló családok élelmezését segítik itthon és a határon túl is…
– A Vajdaságban idén nem tapasztalt károkat okoznak a gabonavetésekben a gombás betegségek. Főként a sárgarozsda kártétele jelentős, az időjárás azonban a levéltetvek szaporodásának is kedvez…
– Bökönyi Endre szántóföldi növénytermesztő Nádudvaron 120 hektáros kalászost művel, és a tavalyi rettenetes aszály miatt neki is mindene tönkre ment, azonban szerencséjére Tárnok- Sóskúton, Pusztazámor vonalában is vetett kukoricát, napraforgót, repcét, búzát, árpát -mintegy 150 hektáron. Itt is óriási volt a pusztulás, de annyi gabonája termett, hogy bele merjen vágni az idei évbe. 2023 viszont soha nem tapasztalt nehézségekkel állította szembe, és jelenleg az utolsó tartalékait éli fel, a költségei 85%-a már a földben fekszik…
– A Corvinus Egyetem hallgatói piacot szervezett, ahol a tanulók saját termékeiket vihették a vásárra. Ágfalvai Lili másodévesként egyike volt a portékásoknak, és saját, őstermelői mézeket árult. Fiatal gazdákat bemutató sorozatunkban a koronavírus járvány alatt méhésszé avanzsált egyetemistával, Kulik Bence beszélgetett…
Hajnal-táj – Kossuth Rádió – június 1., csütörtök 6:00
Szerkesztő – műsorvezető: Füredy Zsolt
A belépéssel kijelenti, hogy elolvasta és elfogadta az Adatkezelési nyilatkozatot.