– Lezárult a márciusi nyírségi böllérfesztiválon történt állatkínzás miatt indult közigazgatási eljárás. Mint korábban beszámoltunk róla, egy leszúrt malacot élve pörzsöltek meg a versenyen. Az erről készült videó bejárta a közösségi hálót, óriási felháborodást okozva az állatszerető emberekben. A nyíregyházi Járási Kormányhivatal végzése szerint az elkövetőnek – amellett, hogy pénzbírsággal sújtották, – saját költségén állatvédelmi, állatjóléti oktatáson is részt kell vennie, hogy a jövőben ne kövessen el hasonló jogsértéseket…
– Egyre több a farkas és medve észlelés Magyarországon. Egy hónappal ezelőtt Boldva település határában a Sajó folyó mellett kóborolt egy medve, de a Bükkalján kihelyezett vadkamerák is több alkalommal rögzítettek medve jelenlétet az elmúlt hetekben. Most a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága videót is posztolt a medvéről, akit Mihály névre kereszteltek, egy túravezető pedig egy őztetemet fotózott le, ami farkastámadásra utalt. Mivel most többen kirándulnak, a szakemberek azt kérik, hogy legyünk figyelmesek…
– Kiszámíthatatlan időjárás, akác lefagyás – döcögősen indul a méhész szezon. Nem volt nagy arányú méhpusztulás, de virágpor és nektár hordásra alkalmas idő elég kevés volt a hektikus időjárás, hűvös tavasz miatt. És az akác nagy részét ismét megtizedelte a fagy. Az egyik fő gyűjtőnövény a repce viszont jól mézelt az idén Békés vármegyében…
– Vége a repcevirágzásnak, és Zala vármegyében sajnos az időjárási körülmények miatt nem lett sok repceméz, miközben elkezdődött az akácvirágzás, ám ott sem kecsegtető a helyzet. Eközben sok méhész hagy fel a méhészettel, mert nem tudja eladni a mézét, és így nem tudja a mostani termelést finanszírozni…
– Nem csak az utakon, a mezőgazdasági területeken, a gyümölcsösökben is nagy károkat okoznak a vadak. Ezek a károk tavaly meghaladták a 3 milliárd forintot. Sok helyen villanypásztort húznak ki, de a fix kerítés is jó szolgálatot tehet. A vadkárok megelőzésére most megkezdődtek Hevesben vármegyében is a kárelhárító vadászatok…
-Várhatóan 2024 szeptemberétől ökológiai gazdálkodást támogató alapképzést indít a Debreceni Egyetem – jelentették be egy szakmai rendezvényen az Egyetem látóképi Kísérleti Telepén. Az ökológiai gazdálkodás időszerű kérdéseivel foglalkozó tanácskozáson az is elhangzott, hogy idehaza emelkedett a természetes anyagok és eljárások felhasználásával előállított élelmiszerek iránti kereslet, de a termékek 90 százaléka még mindig az európai piacokon talál gazdára…
– Hónapok óta megy a küzdelem a világ és a hazai gabonapiacon. Van, ahol nagyon hiányzik az ukrán gabona, itthon viszont a szükséges kukoricaimporton túl árlehúzó hatása volt, aminek nem örültek a hazai termesztők. Sokféle hír kelt szárnyra, pl. hogy rossz minőségű az ukrán gabona, toxinos és GMO-s, a NÉBIH talált is egy kisebb tételt Békés megyében, de mostanra kiderült, hogy elenyésző volt, a magyar kukorica jelentős tételei viszont aflatoxinnal fertőzöttek. Megpróbálunk tiszta vizet önteni a pohárba…
Hajnal-táj – Kossuth Rádió – május 30., kedd 6:00
Szerkesztő – műsorvezető: Füredy Zsolt
A belépéssel kijelenti, hogy elolvasta és elfogadta az Adatkezelési nyilatkozatot.