Hajnal-táj: A tavalyi, 100 éve nem látott aszály alaposan feladta a leckét az agráriumnak

A május 4-i adás tartalmából.
 

Valami bűzlik Lőrinciben. Tavaly nyáron megrepedt a tározó gátja, a település határában veszélyes hulladékok ártalmatlanításával is foglalkozó REG Regionális Energia- és Környezetgazdálkodási Kft. telephelyén. A Heves Vármegyei Kormányhivatal októberben a hulladék-gazdálkodási tevékenység korlátozását és részleges környezetvédelmi felülvizsgálati dokumentáció benyújtását rendelte el. Amennyiben a bíróság majd úgy dönt, hogy a cég folytathatja tevékenységét, a helyiek azt ígérik, tüntetni fognak…

A Rába és a Rábca árvízi kockázatának csökkentése a célja annak a projektnek, amely során – a már meglévő műtárgyak felújítása és átépítése mellett,- új árvízvédelmi sávokat, ideiglenes depóniákat és egyéb védvonalakat építenek ki az érintett területeken. A projektet mintegy 3 milliárd Ft vissza nem térítendő támogatásból valósítja meg az Országos Vízügyi Főigazgatóság és az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság konzorciuma….

A kis mezőgazdasági üzemek támogatásának egyelőre utolsó körében hirdettek eredményt az elmúlt hetekben. Ezúttal 1200 nyertes pályázót értesíthettek arról, hogy gyakorlatilag saját cégük fejlesztésére 15.000 eurot használhatnak fel. Ezekben az energia-válságos időkben mindenkinek jól jött a segítség…

Jól haladnak a Civaqua-program első ütemének kivitelezési munkái: a 15 kilométeres vezetékrendszer kiépítéséből már csak 600 méter van hátra, és a Tisza vize a Keleti-főcsatornán keresztül eljut Debrecenbe, a Tócó-patak forrásvidékére. A hatalmas vízrendezési beruházás nemcsak a város felszíni vízellátását oldja meg, hanem éltető vizet ad a Nagyerdőnek és öntözési lehetőséget biztosít a gazdálkodóknak is…

Kiszáradt folyók, repedezett patakmedrek – a tavalyi, 100 éve nem látott aszály alaposan feladta a leckét az agráriumnak. Az egri borvidéken elsősorban a fiatal szőlőültetvények sínylették meg a csapadékhiányt, mivel nincs még mélyen a gyökerük. Az öntözés lenne a megoldás, azonban milliókba kerül kutat fúrni, szivattyúzni és kialakítani a csepegtető rendszert. Az Egri Hegyközségi Tanács szerint ezt támogatás nélkül nem lehet megvalósítani…

Fiatal gazdákat bemutató rovatunk e heti adásában Béres Józsefet ismerhetjük meg, aki a napokban a Szakmasztár verseny szőlész-borász kategóriájának ezüst érmese lett. A villányi borvidéken felnőtt fiatalembernek régi álma volt bort készíteni, és ezek az ambíciók szerencsére nem estek messze a családi elvárásoktól, ugyanis szülei már régóta foglalkoznak szőlővel…

Egyetlen nagyaranyérmesként egy 2020-as cabernet sauvignon kapta a legmagasabb pontszámot a Balatonboglári Borvidék Borversenyén, Rádpusztán. A Bujdosó Pincészet prémium vörösbora 173 tételt utasított maga mögé. A dél-balatoni nedűket 5 bizottságban, 100 pontos bírálati rendszerben immár digitális eszközök segítségével minősítették. A tapasztalatok alapján egyre jobb minőségű borok készülnek a tó déli partján…

Hazánkban a tanyák, mint lakókörnyezet, mint gazdálkodási forma mindig is kedvelt volt, és ez, szerény körülmények között, de biztos megélhetést jelentett a tanyán élő embernek. Az agrárminisztérium pályázat segítségével igyekszik növelni a tanyasi életformát választó emberek komfortérzetét, és most a pályázható összegek nagyságát is jelentősen megemelte…

Hajnal-táj – Kossuth Rádió – május 4., csütörtök 6:00

Szerkesztő-műsorvezető: Füredy Zsolt

IDE KATTINTVA visszahallgathatja adásainkat >>>

Borítókép: Sáp, 2019. április 4. Kiszáradt, repedezett termőföld Sáp közelében 2019. április 4-én. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara korábbi közlése szerint akár százmilliárdos nagyságrendű bevételkiesést is okozhat az aszály a magyar gazdáknak. Az országos aszályhelyzet miatt a kormányzat az idei évtől meghosszabbítja a mezőgazdasági vízhasznosítási idényt, amelyben a gazdák kedvezményesen juthatnak öntözővízhez.

Olvasson tovább