– Ebben az évben a horgászok jó, ha figyelnek a változásokra, például a hazavihető halak tekintetében. Zsoldos Barnabás Fesztóry Sándort, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Horgász Szövetség ügyvezető igazgatóját, a MOHOSZ egyik alelnökét kérdezte…
– Több éves kutatási feladathoz várja a horgászok segítségét az Ökológiai Kutató Központ. Elsősorban az algásodás folyamatát kívánják nyomon követni, de egyéb jelenségekre is kíváncsiak, pl. az őshonos és idegenhonos állat és növényfajok előfordulására, kagylók, vidrák, hódok jelenlétére. Korábban már többször is előfordult, h a több 100 ezres horgásztársadalomra támaszkodtak a kutatók…
– A Csákvár melletti csíkvarsai rét hatalmas gyepes terület, amelyet szilaj szürkemarha gulyával, bivaly csordával és szamarakkal tart rendbe a Pro Vértes Közalapítvány. A vizenyős, mocsaras terület felületét nagy részben 10-15 cm magas víz borítja. Január közepén szóba került , hogy a rét vizét vagy egy részét is el lehetne kormányozni a még most is alacsony vízállású Velencei tóba. Viszló Levente a Pro Vértes Közalapítvány elnöke azt mondja, hogy nem nyerne ezzel a sekély vízzel sokat a tó, az itteni élővilág azonban megsínylené..
– Eddig két zenélő utat adtak át az országban: a 67-es út stílusosan a Republic A 67-es út című számát játssza, míg a 37-es főúton az Érik a szőlő népdal szórakoztatja az arra közlekedőket. Amikor valaki ráhajt a zajt keltő bordázásra azt a 67-es út környékén lakók is jól hallják, ami sokadszorra már rendkívül idegesítő tud lenni. Mivel a dallamkeltő burkolat eltávolítására nincs esély, így a környéken élő Esperes Ákos Facebook-bejegyzésben kéri az autósokat, hogy ne hajtsanak rá a sávra…
– Megosztja az egrieket a tervezett elkerülő út. A várost sokszor élhetetlenné teszi a megnövekedett autós forgalom, ezért csak az a kérdés, hogy melyik nyomvonalon épüljön meg az út. Korábban több mint 2000 aláírás gyűlt össze a környéken lakóktól, amelyben arra kérik a NIF Zrt-t, vigyék a belső nyomvonalat jóval távolabb a lakóterülettől, vagy inkább a külső nyomvonalat válasszák. Most aláírásgyűjtés kezdődött, hogy népszavazás döntsön az ügyben..
– Ma van a Beporzók napja. Európában felére csökkent a rovarok száma, és bizony szükség van vadvirágos rétekre, ezért idén Eger 16 ezer négyzetméteren alakít ki új telepítésű, és felülvetéses réteket, bizonyos területeken pedig nem nyúlnak majd hozzá a meglévő növényzethez..
– Egyre nagyobb gondban vannak a hazai méhészek – nem veszik meg tőlük a tavalyról megmaradt akácmézet. A mézfelvásárlók ugyanis az olcsóbb kínai, argentin és ukrán mézet hozzák be az unióba, és miközben az EU komoly szankciókat tart fenn a hazai méhészettel szemben, a hozzánk beérkező mézekre úgy tűnik, ez nem igaz. Ezen is szeretnének változtatni az érintett országok szakmai vezetői…
– A cél, hogy saját kézben tartsuk a tenyészállat-előállítást, hiszen a hibridek így is, úgy is hatalmas teret hódítanak világszerte. Erről is beszélt a MÁSZ ügyvezetője, amikor arról kérdeztük, mekkora tényezők vagyunk és milyenek a lehetőségeink az európai tenyészállat-piacon. Jó a nálunk lévő genetika és ami fontos, alkalmazkodott az itteni környezethez is – a szakmabeliek remélik, jövőre az ideinél már több pénzből tervezhetik a fejlesztéseket…
– Vargha Szabinát már a nagyapja tanította a bárányokkal való foglatosságra, és úgy gondolja a jelenlegi nemzetközi piac vásárló ereje és érdeklődése értelmet ad a bárányok tartásának. Húsvét közeledtével a hagyományos olasz, török piacok mellett Európa nyugati országaiból is egyre többen érdeklődnek, az arab országok pedig a nagyobb súlyú bárányokat kedvelik…
Hajnal-táj – Kossuth Rádió – március 10., péntek 5:00
Szerkesztő: Füredy Zsolt
A belépéssel kijelenti, hogy elolvasta és elfogadta az Adatkezelési nyilatkozatot.