Hajnal-táj: Újabb roham indult a tüzifáért

A február 8-i adás tartalmából.
 

– A hideg idő miatt újabb roham indult a tüzifáért. Az erdőgazdálkodók jelenleg külön regisztráció nélkül végezhetnek a faanyag kereskedelmi lánchoz tartozó tevékenységet, ha az erdei faválasztékot általuk kezelt erdőből értékesítik. Ezentúl az erdőgazdálkodók is lekérdezhetők az EUTR keresőben, ezzel a kereskedők és a vásárlók is meggyőződhetnek arról, hogy a fát kínáló eladó valóban bejegyzett erdőgazdálkodó-e, azaz van-e lehetősége általa kezelt erdőből fát értékesíteni…

– Óriási pusztításokat okozott az orkán erejű szél a hétvégén Somogyban. A tűzoltókat több mint ötszáz esetben, legtöbbször úttestre, épületekre és autókra borult fákhoz riasztották. A vezetékszakadások miatt több település órákig áram nélkül maradt, de a vasúti közlekedésben is komoly fennakadások voltak. A helyreállítási munkák sok helyen még tartanak…

– Tatán már 5 éve korlátozza a pirotechnikai eszközök használatát az a rendelet, amely az Öreg-tó vízfelszínén az átmenetileg pihenő vadludakat védi. Tavaly közel 40 ezer vonulómadár választotta a települést, azonban január elsejére 1500 példánynál is kevesebb maradt a városban a szilveszteri tűzijátékozásnak köszönhetően. A helyi természetvédők így legutóbb egy Zöld Kerekasztal ülésen mondták el javaslataikat a jövőre nézve…

-Talán nincs is olyan kisállattartó, kutya-, macska, vagy éppen akváriumi teknős gazda, akinek ne okozott volna gondot, kire bízhatja kedvencét, amíg ő elmegy nyaralni, vagy éppen dolgozni. Ezt a problémát ismerte fel egy állatorvos és hozta létre cégét, ahol képzett állatszitterek segítik ki az elfoglalt gazdikat. Az egyik állatszitterrel, Boró Blankával Gellért András beszélgetett…

– Egyre többször és több felől hallani, hogy zöldségeink, gyüölcseink vitamin, ásványi anyag tartalma, tápértéke meg sem közelíti a 30-40 évvel ezelőttieket. Talajainkat kizsákmányoltuk, megfelelő regenerációjukról nem gondoskodtunk. Szerencse azonban egyre több a felelősen gondolkodó gazda, aki a talaj visszatáplálását is szem előtt tartja. A dráguló műtrágyák korában nem csak anyagi, hanem környezetvédelmi szempontból is érdemes fenntartható alternatívákat keresni és találni…

-Hatékony vízgazdálkodási megoldások bevezetését tartja szükségesnek a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek szövetsége. Ugyanis a tavalyi példátlan mértékű aszály és az utóbbi hetekben tapasztalható intenzív csapadék jelzi, hogy egyre szélsőségesebb az időjárás, így a vízbiztonság érdekében meg kell tartanunk azokat a vizeket, amelyek a bőséges csapadékkal érkeznek….

– Újraindulhat a cukorgyártás a több mint 60 éves múltra visszatekintő marosludasi cukorgyárban, amelyet a napokban vásárolt meg két romániai élelmiszeripari vállalkozó a gyár francia tulajdonosától. Az új tulajdonosok azt ígérik: hazai nyersanyagot dolgoznak fel és helyi munkavállalókat foglalkoztatnak majd…

– A szokásosnál kevesebb fűszerpaprika őrleményt tudtak előállítani tavaly a szegedi termőtájon. Amit nem vitt el az aszály, azt elvitt a későn jött eső, amely szinte „befullasztotta” a termést. Az ősszel még azt nyilatkozta műsorunknak Farkas András szegedi paprikatermesztő, hogy nem fog kitartani a pirospaprika a következő termésig, de aztán változott a helyzet…

– A következő két évben teljesen átalakulhat több élelmiszer csomagolása. Az Európai Bizottság új uniós jogszabályokat javasolt, hogy visszaszorítsa a nehezen lebomló és a környezetre káros műanyag csomagolási hulladék mennyiségét. Az intézkedések 66 millió tonnáról 43 millió tonnára csökkentenék az üvegházhatású gázok csomagolásból származó kibocsátását, a vízhasználat 1 millió köbméterrel csökkenne, a gazdaságot és a társadalmat érő környezeti kár költsége pedig 6 és fél milliárd euróval lenne kevesebb…

Hajnal-táj – Kossuth Rádió – február 8., szerda 5:00

Szerkesztő: Füredy Zsolt

IDE KATTINTVA visszahallgathatja adásainkat >>>

Borítókép: pexels

Videó ajánló

Olvasson tovább