Hajnal-táj: A dögevő fakókeselyű a nyugat-balkáni térség legnagyobbra növő madara

A január 13-i adás tartalmából.
 

– A dögevő fakókeselyű a nyugat-balkáni térség legnagyobbra növő madara, súlya elérheti a tíz kilogrammot, szárny fesztávolsága pedig a három métert. Szerbiában ma már elsősorban a szaporodásuk érdekében dolgoznak a madárvédők. Ennek ellenére időnként a szépen gyarapodó állomány egy-egy fiatal példányának a pusztulásáról érkezik hír…
– Tatán 2022-ben is érvényes volt a tűzijáték tilalom, melyet a város önkormányzata szavazott meg, még 2018 őszén. Ennek célja, hogy a pirotechnikai eszközök használatának korlátozásával megvédjék az ott telelő madarakat. A tavalyi évben azonban, akkora volt a robaj a területen, hogy a vadludak ijedtükben elrepültek és a többség azóta sem tért vissza…
– Szarvas Zoltán neve nem ismeretlen a harcsahorgászok, vadászok és a hazai vizeket felmérő radaros szakemberek között. A váci DCM horgásztóban nemrég, az aktív horgászszezon végén őt kérték meg a halállomány felmérésére, ennek eredménye lett egy ritka kapitális harcsa a maga lemért 240 centijével és 85 kilónyi becsült súlyával. A szakember szonárral – víz alatti műszerrel – vizsgálta a tavat és jóval kisebb harcsákra számított. Ezért aztán kesztyűt sem vitt, így máig van nyoma a harcsával vívott küzdelemnek…
– Jogellenes vízhasználat miatt vízgazdálkodási bírságot szabott ki a napokban a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság egy aldebrői borászatra, mert tavaly nyáron a Tarna medréből vizet szivattyúztak ki és ökológiai katasztrófát okoztak a vízfolyás alsó szakaszán. A helyi természetvédők pedig természetkárosítás miatt tettek feljelentést…
-A Soproni Egyetem részvételével megalakult a Természetpozitív Egyetemek Nemzetközi Szövetsége. A szervezetet a neves brit oktatási intézmény, az Oxfordi Egyetem és az ENSZ Környezetvédelmi Programja kezdeményezésére 117 egyetem alapította, köztük egyetlen magyar intézményként a Soproni Egyetem is…
– Modern, 21. századi tudást, családias légkört és személyre szabott támogatást kaphatnak azok a fiatalok, akik a MATE Kaposvári Campusára jelentkeznek. Az intézmény a nagy hagyománnyal bíró agrárképzések mellett, új szakokat, ösztöndíjprogramokat, valamint a duális képzés lehetőségét is kínálja a fiataloknak. A rendes felvételi eljárásban február 15-ig, míg a szakirányú továbbképzésre ma éjfélig lehet jelentkezni…
-Tegnap nyitotta meg kapuit a 23. Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállítás a Hungexpo területén. A rendezvény legfőbb célja, hogy választ adjon a felsőoktatással kapcsolatos kérdésekre és összekapcsolja a hazai – és külföldi felsőoktatási intézményeket, tankönyvkiadókat, nyelviskolákat, szakképző intézményeket az érdeklődő diákokkal, oktatókkal és szülőkkel. Balog Tamás a kiállítás helyszínén elsőként Gyuricza Csabát, a MATE rektorát kérdezte…
-Halálra éheztette szarvasmarháit egy férfi a baranyai Drávakeresztúron. A rendőrök tizennégy tetemet, sok állati maradványt és több, csontsoványra éheztetett marhát találtak a településen…
-Újra megnyílt az őshonos haszonállatok megőrzését szolgáló támogatási alap. A tavaly benyújtott pályázatok után eddig több mint 100 ezer állategyedre csaknem 20 milliárd forintot kaptak meg az őshonos állatokat tartó gazdálkodók. A most meghirdetett körben magasabb összeg jár állatfajtánként, mint korábban, és a támogatásnak köszönhetően folyamatosan gyarapszik az őshonos állatok létszáma…

Hajnal-táj – Kossuth Rádió – január 13., péntek  5:00

Szerkesztő – műsorvezető: Füredy Zsolt

IDE KATTINTVA visszahallgathatja adásainkat >>>

Borítókép: Keselyűk - A szörny szépsége

Olvasson tovább