Hajnal-táj: Hosszú idő után ez az első olyan év, amikor állatvédők végre javuló tendenciáról beszélnek

A január 10-i adás tartalmából.
 

– Sárospatakon minden évben sok hattyú időzik télen a Bodrog folyón, valamint a Berek-holtágon, sokan fotózzák is a kecses madarakat. Nemrégiben azonban azt tapasztalták, hogy több hattyú mozdulatlanul fekszik a vízben, az állatok ugyanis elhullottak. Mára a diagnózis is meg van…

– Hosszú idő után ez az első olyan év, amikor állatvédők végre javuló tendenciáról beszélnek, ami a szilveszteri tűzijátékozás utáni állatvédelmi helyzetet jellemzi. Országrészenként, sőt településrészenként is nagyon változó, hogy hol, milyen erős volt a zaj, mekkora gondot jelentett a robaj az állatoknak, de mégis vannak már pozitív jelek is…

– Petárdával kínoztak kutyákat szilveszter éjjel Gyöngyösön. Az állatok sokként élték meg, az egyikük el is szökött, azóta is keresik. A városi rendőrkapitányság polgári felhasználású robbanóanyag és pirotechnikai termékekkel kapcsolatos szabálysértés miatt indított eljárást…

– A savanyú káposzta csökkentheti a vérnyomást, ezáltal óvja szívünk, valamint keringésünk egészségét is. Magas C-vitamin tartalma miatt főleg nyersen fogyasztva hatásos, de hogyan készíthetjük el házilag?…

-Munkába állt a Kárpát-medence egyetlen gombafeldolgozó üzeme Demjénben, amely megduplázza az eddigi gyártókapacitást. A családi vállalkozás a térség egyik legnagyobb munkaadója, és a telepen 10 milliárd forintból már épül egy fagyasztóüzem is, amely önellátó, saját maga termeli meg a szükséges energiát…

– Nem volt egyszerű a 2022-es év a gyümölcstermesztőknek sem, hiszen a márciusi hidegbetörés egyes részeken gyakorlatilag leborotválta a gyümölcsfákat, a súlyos aszály pedig számos pluszbefektetést igényelt a sikeres termés érdekében, emellett az idénymunkások folyamatos hiánya és a háború hatásai is átírták az év terveit…

-Lassan már nem is szokatlan a tavaszias időjárás a téli hónapokban. Vajon felborítja-e a gyümölcsösök mélynyugalmi állapotát a meleg, és vajon vannak-e egyéb veszélyei a télinek egyelőre nem mondható időjárásnak…

– Mi kell a méhészethez? Méh és ész – mondják a szakemberek, és persze kiszámítható, megfelelő hőmérséklet is szükségeltetik. Az időjárás már tavaly ősszel megmutatta szeszélyes természetét, amire most a szokatlan meleg január még rátett egy lapáttal. A most következő összeállításban a megváltozott időjárás méhekre gyakorolt hatásairól lesz szó. Bicsák Eszter még októberben beszélt az akkor tapasztaltakról Bross Péterrel az OMME elnökével, Benkő Andrea pedig a januári helyzetről érdeklődött…

– Elfogyhat a magyar burgonya februárra. Az okok összetettebbek, mint első hallásra gondolnánk. A hazai burgonyatermesztés jelentősen csökkent az elmúlt években, a jelenlegi gazdasági helyzet pedig továbbra sem ösztönzi a termesztőket…

Hajnal-táj – Kossuth Rádió – január 10., kedd 5:00

Szerkesztő – műsorvezető: Füredy Zsolt

IDE KATTINTVA visszahallgathatja adásainkat >>>

Borítókép: unsplash

Olvasson tovább