Hajnal-táj: Az idei év egyik nagy túlélő növénye és nyertese a szója

A december 1-i adás tartalmából.
 

– Idehaza az idei év egyik nagy túlélő növénye és nyertese a szója, ráadásul az öt év termésátlagai alapján, a terméskiesést tekintve kétszer jobban teljesített, mint az év nagy veszteseként elkönyvelhető kukorica. Mégsem igazán nő hazánkban a szója vetésterülete. Ráadásul a kiváló minőségű, GMO-mentes magyar szójatermés jelentős része elhagyja az országot…

– A nehéz, aszályos év ellenére a napraforgó igazi sikernövénye lehet a hazai mezőgazdaságnak. Erős, ellenálló növény, ezért jobban tűri az extrém körülményeket. Bár az aszály miatt messze nem olyan termésátlagot hozott, mint amilyet hozhatott volna, a körülmények neki kedveznek. Az itthoni termőterülete is 700 ezer hektárra nőtt, ami új rekordnak számít. Ráadásul az olívaültetvényeket Európa-szerte betegség tizedeli, így a jó minőségű napraforgó olajnak lesz piaca és az ökológiai lábnyoma is alacsonyabb például a rendkívül környezetszennyező pálmaolajjal szemben. Az egyik napraforgó változat, az ún. magas olajas napraforgó olaj iránt pedig külön is nagy az érdeklődés, mert egészségesebb, mint társai…

– A fenntartható mezőgazdaság egy évtized alatt lett szélsőséges globalizmus kritikus irányzatból fősodorbeli termelési elvvé. Fiatal gazda sorozatunk eheti adásában az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézetbe látogatott el Kulik Bence kollégánk, ahol Gyöngyösi Emesével, környezetgazdálkodási agrármérnökkel beszélgetett…

– A kisléptékben, saját házuk táján biogazdálkodók számára készül új tudásátadó és ismeretterjesztő programmal az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet a következő évben. Mindezt pedig azért teheti meg, mert az ilyenkor, karácsony előtt adománygyűjtő programban vehetnek részt az egyik drogériahálózat üzleteiben vásárlók. A hálózat ezen a napon a forgalom 5 százalékát az ÖMKI, valamint a Zöld kör programjának megvalósítására ajánlja fel…

– Elszaporodtak a rókák is Lőrinciben. Főleg a selypi városrészen szöknek be a kiskertekbe és lopják a csirkéket. Az egykori gyári lakótelepeken élők életét először patkányinvázió keserítette meg, majd kecskék ütöttek tanyát a hajdani cementgyár romjai között, akik csapatostul rágják át magukat a kerítéseken és esznek meg mindent, amit találna…

– Egy magyar startup vállalkozás fejlesztése komoly segítséget jelenthet a csapdázó vadászoknak a jövőben. A csapdafigyelő készülék távolról értesíti a vadászt, ha egy állat betalál a kihelyezett befogó szerkezetbe. Ezzel nem kevés időt és pénzt takaríthatnak meg, ráadásul az állat szenvedését is lerövidíthetik…

– 13. alkalommal rendezték meg a MAVIR Madárvédelmi konferenciát, amelynek idén Tata adott otthont. Az eseményt három év elteltével rendezhették meg ismét személyesen, hiszen eddig virtuális keretek között tudták csak megtartani…

– A Fővárosi Állat- és Növénykert adott otthont a magyarországi állatkerti szakemberek hagyományos éves találkozójának, a Zoo Disputának, amelynek fő témája idén az állatvédelem volt. A háromnapos rendezvényen szó esett az állatkertek állatvédelmi szerepéről, az állatmentésről, az állatkerti állatok jóllétéről való gondoskodásról, illetve az intézményekben folyó ismeretterjesztő, szemléletformáló munkáról is…

IDE KATTINTVA a teljes adás visszahallgatható!

Hajnal-táj – Kossuth Rádió – december 1., csütörtök 5:00

Szerkesztő: Füredy Zsolt

Tovább a műsoroldalra >>>

Borítókép: szója

Olvasson tovább