– Talán nem is gondolnánk, mennyi mindent tesznek az erdészek a természetért, az erdők egészségéért. Az erdő élete, az erdőgazdálkodás és a vadászat mellett ezt is bemutatta nyílt napján az Egererdő Zrt, a Mátrafüredi Erdészeti Szakközépiskolában. A program nem titkolt célja az is, hogy a pályaválasztás előtt álló fiatalokhoz közelebb hozza az erdész szakmát…
– Szomorú látvány az amikor az erdőt járva nejlon zsákokból kiömlő szemtékupacok csúfítják el a természetet. Rozsdás vasedényekkel, kábelekkel, kimustrált tévékkel, mosógépekkel, sokszor gusztustalan folyadékokkal szembesül a természetjáró. Sokakat felháborít a környezetszennyezés, de vajon mit lehet tenni, ha az ember illegálisan lerakott szeméttel találkozik?
– Baranya megyében eddig soha sem volt ilyen értéket képviselő orvvadászattal kapcsolatos bűncselekmény, mint amiben nyomozott a Baranya Megyei Rendőrfőkapitányság. Az elkövetők éveken át ejtettek el jogosultságuk felett trófeás és egyéb vadakat, sőt olyanokat is, amelyekre egyáltalán nem volt engedélyük. A rendőrség az ügy iratait a napokban átadta az ügyészségnek…
– Az ember és a barnamedve találkozása gyakran torkollik tragédiába Székelyföldön. A problémát okozó vadakat megpróbálják elkergetni, áthelyezni vagy – végső esetben kilőni. Azonban október elsejétől visszaveszik az úgynevezett medvekvótát azokon a településeken, ahol nem éltek a törvény adta lehetőséggel…
– Repülőgépről vakcinázzák a rókákat. Október 1.-8. között tartják a hazai rókapopuláción az őszi vakcinázási kampányt, a veszettség visszaszorítása érdekében. Az ország keleti részében az esetleges gócpontokat is felszámolják, hisz a napokban az ukrán határ mellett fertőzött állatot találtak…
– Dél-Bácskában augusztusban az átlagos csapadék mennyiségnek a két és félszeresét, szeptemberben pedig háromszorosát jegyezték. A kiadós eső azonban elkésett. Tóth Lászlóval, a temerini Zsúnyi-Szilák földműves szövetkezet szakemberével Ternovácz István beszélgetett…
– Az idei rendkívüli aszály nagyon erősen sújtotta a szlovákiai gazdákat is. A Szlovákiai Tejtermelők Szövetsége ezért üdvözli, hogy 50 millió euró értékű támogatást hagyott jóvá a kormány a gazdák megsegítésére, ami enyhíti a szárazság miatt keletkezett 44 százalékos takarmány hozam veszteséget, és megállíthatja a fejőstehén állomány, ill. a tejtermelés csökkenését is…
– Magyarországon jelenleg nem végezhető jogszerűen drónos növényvédelem saját célból – legyen az árutermelés, vagy valamilyen szolgáltatás. Ugyanakkor engedély birtokában a permetező drónt be lehet vetni kísérleti növényvédelemhez. Az elmúlt időszakban számos jelzés érkezett a Nébih felé arról, hogy egyes szolgáltatók különböző drónos növényvédelmi szolgáltatásokat hirdetnek és ajánlanak a termelőknek. Ezért indítottak ebben a hónapban tájékoztató kampányt….
– Az utak mentén, szántóföldekre kihúzott narancssárga hófogó hálótól, a kerítés oszlopon át az öntöző csövekig sokféle, a mezőgazdaságban, iparban és az önkormányzatoknál felhasználható termék készül egy a napokban átadott Herend melletti üzemben. A körforgásos gazdaság szellemében, elsősorban az agráriumban keletkezett műanyag hulladékot használják fel, saját fejlesztésű gépsorukon ledarálják, majd új terméket készítenek belőle…
– Tyúkkal, tojással és a nagymama receptje alapján készült cérnametélttel kezdődött, sikerekkel és bukásokkal, majd egy szinte mesébe illő történettel folytatódott, és tart ma is a Vörös Tésztamanufaktúra története. A tarjáni székhelyű családi cég nem egyszerűen a házi jellegű száraztészta gyártására vállalkozott, hanem különleges, pl. a bözödi alakorbúzából előállított tésztára is…
IDE KATTINTVA a teljes adás visszahallgatható!
Hajnal-táj – Kossuth Rádió – október 5., szerda, 5:00
Szerkesztő – műsorvezető: Füredy Zsolt
A belépéssel kijelenti, hogy elolvasta és elfogadta az Adatkezelési nyilatkozatot.