Hajnal-táj: Ami jól teremhet idén, a homoktövis

Az augusztus 1-i adás tartalmából.
 

A régi hagyomány szerint a – számomra egészen furcsa módon nyáron ünnepelt – Havas Boldogasszony ünnep, az aratás és a gyümölcstermés számba véetléről szólt. Állítólag Boldogasszony anyánk ekkor lejött a Földre és megvizsgálta, jó volt-e a termés. Az augusztusi „havas” egyházi ünnep titka egyébként az, hogy az olasz eredeti ünnep, a Máriának szentelt Santa Maria Maggiore templomot olyan helyre építették, amelyet előző éjjel hó borított – az építtető ugyanis álmában kapta a feladatot a templom építésére. Heti néprajz Harangozó Imre néprajzkutatóval…

Tudom, mostanában nem olyan igaziak Magyarországon a telek, pedig régi vágyam, hogy egyszer síelhessek a Nagy-Hideg-hegyi sípályán, amely az ország legrégebbi sífelvonójával üzemelt – egykor. De ha ez illúziónak tűnik is, túrázni mindenképpen érdemes a Börzsöny egyik legszebb és legmagasabb pontján, 864 méteren. Az első turistaházat ide az 1930as években építették. Többszöri megújulás után ma nagy erőfeszítéssel ketten tartják életben/üzemeltetik a retro hangulatot árasztó helyet. Hangtár a Nagy-Hideg-hegyen…

Budafából több is van Magyarországon, Budafapusztából azonban – tudtommal – csak egy. Ez a rész Bázakerettye külterülete és igazi hírét a huszadik századi olajfúrásokról kapta, ugyanis itt találták országunk első kőolajmezőjét. Ez azért is bizonyult szerencsésnek, mert az ott dolgozókat nem vitték el a frontra a második Világháború idején. Az olajmezők azonban kimerültek, ma már alig száz embernek biztosítanak munkát az ottani olajkutak. Mára termálvizet is találtak, amire a település turizmusa alapoz. Az olajkutas időkből jellegzetes MAORT (Magyar-Amerikai Olajipari Rt) telepházainak egyikébe látogatott el Varga Tünde. Ahol jó élni – Bázakerettye…

Nemcsak Zalában találtak sok helyen termálvizet, a Dél-alföldi termálvíz is több évtizedes hírnévnek örvend, sőt. És nem csak külsőleg alkalmas a megújulásra, feltöltődésre, hanem gyógyászati célokra is kiváló. Kecskeméttől negyven kilométerre egymás mellett öt gyógy- és élményfürdő is található, ezek mindegyike nagy felújításon esett át, ám még több szálláshelyre lenne szüksége a térségnek, hogy a vendég több napra is ott maradjon. Tiszakécske az egyik olyan hely, ahol ilyenkor nyáron nagy a forgalom és folyamatos a fejlesztés is. A Tisza-parti fürdőben először a gyógyászati kezelésekről kérdezte elsőként László Márta reumatológus főorvost Molnár H. Boglárka.

A hétvégén országunkon átmenő hidegfront a hosszú meleg időszak után heves vihart és villámárvizeket is hozott. Nógrád megyében Kétbodonyban, több más faluhoz hasonlóan, ömlött az utcán a víz, olyan hirtelen csapott le az eső. A Heves megyei Novajban is ismerős a probléma, a település alacsony fekvésű területein sokszor másfél méter magasan állt a víz, sár lepte el a házakat, udvarokat. Milliós károkat okozott a hirtelen lezúduló csapadék. Azóta kitisztították a patakmedret, de a megoldás egy záportározó lenne, amink megépítésére a napokban nyertek 200 millió forintot. Pilisy Csenge riportja.

A japán naspolya azért nem hódit hazánkban, mert ez az örökzöld, mediterrán növény télen virágzik, és ilyenkor könnyen elfagy az összes virág, ha nem fagymentes helyen teleltetjük. Lehet ugyanúgy cserépben tartani, mint a leandert, de a biztonságos teleltetéshez télikert szükséges. A kínaiak és japánok szívesen ültetik a növényt évszázadok óta mézillatú virágaiért és különleges ízű terméseiért. Európában, mint ritka, örökzöld levelű, cserepes dísznövény terjedt el, de termése finom, ehető. A világ mediterrán területein és a trópusi felföldeken sikerrel ültetik szabadon is, de termesztik Szicíliában, Kaliforniában és Floridában is. Egy különleges növény Bozsik gazda rovatában…

Egy másik különleges növény következik, amely ugyan biztosan nem fagy el akkor sem, ha hideg van, a szürethez azonban kesztyűre is szükség van, Oroszországban pedig, mielőtt mindenki tiszta vér lenne, épp ezért, inkább fagyasztásos technikával takarítják be. Itthon kesztyűben, és egyben megmetszve a cserjét, szedik le a termést ősszel. Jótékony hatásáról listákat lehetne írni, mert a homoktövis igazi vitaminbomba, már, ha a tövisektől hozzájutottunk. Nem mindenki szereti jellegzetes fanyar ízét, ezért édesíteni szokták a levét. Nagy Ervinné 22 éve foglalkozik bio homoktövissel, és az idei jó év lesz – Molnár H. Boglárka járt az ültetvényen Kecskemét mellett…

Az idei terméskiesés a jelenlegi számítások alapján meghaladja a hatmillió tonnát, a kár pedig forintban számolva az ezermilliárdhoz jobban közelít, mint az ötszázhoz. Ebből a felfoghatatlan nagyságú mennyiségből a legnagyobb veszteséget a kukorica teszi ki: közel ötszázmilliárdos kieséssel kell a gazdáknak számolni, az őszi búza vesztesége pedig százmilliárd fölött lesz, csakúgy, mint a napraforgóé is. A keleti országrészben száz százalékos aszálykárok vannak és ebben a helyzetben azok reménykedhetnek valamiben, akik biztosították a terményeiket. Nekik ez a túlélés egyetlen záloga.

Hétvégén került ki az agrárminiszter közösségi oldalára az a video, amelyből kiderül, öt pontból álló intézkedési tervre tett javaslatot az Aszály Veszélyhelyzeti Operatív Törzs. A javaslatcsomag része az agrár-vállalkozók számára a hitelmoratórium elrendelése, az állattartóknak 3 milliárdos takarmány-szállítási
keretet biztosítanak, szerepel benne az állami öntözőművek plusz támogatása, a rendkívüli vízhasználati igények engedélyezése is, a biztosítók pedig 14 nap alatt fogják elbírálni és kifizetni a beérkező aszálykár-igényeket.

A nyírségi homokon termett dinnye jó része a szezon végén terem és sokat visznek külföldre is. Az idei nyári hőség szerencsére ízfokozóként is működött, édes, lédús a dinnye, persze, a gazdák öntözik is. Jármiban Kovács Béla és családja már 15 éve termeszti a dinnyét. A dinnyetábla szélén kialakított ízléses eladóhely előtt mindig van vásárló, a 10 és 20 kilós dinnyék igen kelendőek. Zsoldos Barnabás beszélgetett a termelővel…

Inkorrekt dinnye-akció töri le az árat – de szeptemberig biztosan lesz magyar gyümölcs

Inkorrekt, árletörő akciót indított pár napja az egyik külföldi tulajdonú áruházlánc Magyarországon. Ha ilyen olcsón adják a dinnyét, a termelők áron alul lesznek kénytelenek értékesíteni. Pedig legalább a dinnye jól teljesít ebben a szezonban, ami kevés gyümölcsről mondható el. A dinnyeterületünk egyébként már csak 2600 hektár, annak a felét öntözik a gazdák. Mártonffy Bélát, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kertészeti és beszállítóipari országos osztályának elnökét elsőként az áruházi „olcsó dinnye” akcióról kérdezzük – jó reggelt!

Hőkezelni nem szabad, reszelve vagy szeletelve, a főzés végén kell az ételhez adni, már csak az ára miatt is jobb, ha fűszerként használjuk. Akik tudják hol van, hogyan kell gyűjteni, és rendelkeznek hozzá mindenfajta engedéllyel, azok, – ha idén a szokásosnál egy kicsit később is kezdődött a szezon, – már gyűjtik a nyári szarvasgombát Somogyban. E különleges gombafaj szedésének sajátosságain túl egy gyorsan elkészíthető ételének receptjébe is beavatta Vrancsik Tibor Rikli Ferencet…

IDE KATTINTVA a teljes adás visszahallgatható!

Hajnal-táj – Kossuth Rádió – augusztus 1., hétfő, 5:00

Szerkesztő: Bicsák Eszter

Tovább a műsoroldalra >>>

Borítókép: unsplash

Videó ajánló

Olvasson tovább