Hajnal-táj: Nem lehet halogatni a Velencei-tó vízpótlását

Az április 8-i adás tartalmából.

-Nem lehet halogatni a Velencei-tó vízpótlását a tó környéki polgármesterek szerint, ezért összefogva egy javaslatot fogalmaztak meg a kormány felé. A tó vízszintje egy méter alatt van, az aszályos időszak tovább növelte az aggodalmakat. A településeken élők majd egyötöde turizmussal foglalkozik, és attól félnek, hogy az idei nyár még rosszabb lesz. Benkő Andrea összeállításában elsőként a tóért aggódó vendégeket hallják…
-Ökológiai katasztrófa sújtja a Sajót Felvidéken. A folyó szlovákiai szakaszának felső része még februárban színeződött vörösre az egykori Siderit bányavállalat területén található vasércbányából kiömlő bányavíz miatt. A szlovák államigazgatás nem cselekszik, a szaktárcák és a hatóságok egymásra mutogatnak, semmilyen előrelépés nem történt az ügyben. A szennyezés már egy ideje Magyarországot is érinti…
– Tavaly kellemetlen szagú, kékes színű szennyezőanyagot találtak az Eger-patakban, néhány héttel ezelőtt pedig gyanús habzást tapasztaltak. Tulajdonképpen több mint tíz éve folyik erősen szennyezett víz a Tisza-tóba az Eger és a Laskó patakból. A mostani, fekáliás szennyezés pontos forrása még ismeretlen, mert a vízminőséget csak a tóba vezető torkolatnál mérik. Ráadásul a mérési határértékek sem terjednek ki a szennyezés minden összetevőjének vizsgálatára…
– Az elmúlt 2 év a gyümölcstermelők fekete éve volt. Mindkét tavasszal 18 alkalommal voltak gyümölcskárosító fagyok. Idén március végén, április elején jelentkezett az első fagy, ami főként a Dunántúlon és a Dél-Alföldön virágzásban találta a barackosokat. A szakemberek szerint viszont egyelőre úgy látszik, hogy országosan nem okoztak nagy károkat az éjszakai mínuszok, bár lokális károkat már jeleztek a gazdák, és májusig még jöhetnek hideg éjszakák…
– Méhek nélkül nem lenne élet. Ezt tudjuk, de pontosítva a mondatot beporzók nélkül nem lenne élet. Ezeknek a rovaroknak a fontossága nem is kérdés. Egy nagy nemzetközi tudományos együttműködésben pedig az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Ökológiai Kutatóközpontjának kutatói is részt vesznek…
– Kulik Bence: Magyar találmány oldhatja meg a ránk váró élelmiszer és energia hiányt. A powercube évenként akár húsz tonna élelmiszert is képes termeszteni olyan szélsőséges körülmények között is, mint a Szahara, vagy éppen a sarkkörök. Náhol Krisztiánnal, a powercube feltalálójával Kulik Bence beszélgetett.

IDE KATTINTVA a teljes adás visszahallgatható!

Hajnal-táj – Kossuth Rádió – április 8., péntek, 5:00

Szerkesztő – műsorvezető: Füredy Zsolt

Tovább a műsoroldalra >>>

 

Olvasson tovább