Kapitális méretű szürkeharcsát fogtak ki fogási tilalom idején. Két férfi csónakból horgászott Kiskörénél, és egy 56,5 kg súlyú, 212 cm hosszú szürkeharcsát fogtak ki, de nem örülhettek neki sokáig, mert a vízirendészet tetten érte őket. Ez lopásnak számít, mert fogási tilalom van…
Magas, vagy alacsony legyen a Balaton vízszintje? Legyen inkább állandóan azonos szinten, vagy jobb, ha ingadozik? Melyik évszakban legyen sekélyebb és melyikben mélyebb? Másképpen látja ezt a vízügyi szakma, a kutató és eltérő települési érdekek vezérelhetik a polgármestereket, a vendégeket. Most a Vízügy van lépéselőnyben, mert jan. 28-án kinyitották a Sió zsilipet, hogy némileg csökkentsék a tó vízszintjét, az általuk meghatározott 120 cm-es értékre….
Egyre nagyobb területen csillog a víz a dél-alföldi szántókon, a sok csapadékot az alacsonyabban fekvő vidékeken már alig tudja elvezetni a talaj. Különösen a kötöttebb talajokon áll a víz. A gyümölcsösökben eközben véget ért a mélynyugalmi állapot, de fontos volna, hogy még ne induljanak meg a fák…
Február elsejétől életbe lépett a robbanószerkezetek házi előállításához felhasználható vegyszerek használatára és forgalmazására vonatkozó, szigorított uniós jogszabály. A rendelkezés egyértelmű engedélyezési és nyomon követési rendszereket hozott létre a veszélyes vegyszerek, a potenciális robbanóanyag- prekurzorok értékesítésének területén. Ezek olyan vegyi anyagok, amelyek törvényes célokra felhasználhatók, de vissza lehet élni velük házi készítésű tiltott robbanóanyagok előállítása céljából. A szabály életbe lépésével az ammónium nitrátot is felvették ezen szerek listájára, de a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szerint ez csak műtrágya vásárláskor érinti a gazdákat, akiknek igazolniuk kell, hogy a műtrágyát mezőgazdasági célra használják…
A szükség furcsa dolgokat hozhat magával: például gazdálkodó képzés online. Ilyen program zajlik most 34 dél-zalai település érdeklődőinek bevonásával. 38-an tanulnak biogazdálkodást a Mura Nemzeti Program támogatásával….
Az elmúlt évtizedekben drasztikusan csökkent a méhek száma világszerte. A környezetszennyezés a leginkább felelős ezért a folyamatért, aminek következménye pl. az éghajlatváltozás. Méhek porzása nélkül pedig a földi élet is veszélybe kerülhet, de mit tehetünk azért, hogy a méhek pusztulását megállítsuk? Nos, egy civil kezdeményezés például méhlegelőket hozna létre…
Az enyhe tél miatt a Mecsekben az átlagosnál hetekkel korábban, akár már február utolsó napjaiban elkezdődhet a medvehagyma idei szezonja. Újdonság, hogy akik kereskedelmi céllal szedik a növényt, azok licitálhatnak a kijelölt területre…
Megszólalók: kirándulók, Burján Endre, a Mecsekerdő Zrt. osztályvezetője
IDE KATTINTVA a teljes adás visszahallgatható!
Hajnal-táj – Kossuth – február 12., péntek, 5:00
Szerkesztő: Füredy Zsolt
A belépéssel kijelenti, hogy elolvasta és elfogadta az Adatkezelési nyilatkozatot.