Hajnal-táj: A lekvár főzés hagyománya

Az augusztus 31-i adás tartalmából.
 

– Mától ismét igényelhető az élelmiszer feldolgozók és a dísznövény termesztők számára az agrártárca átmeneti támogatása. A cél: a koronavírus okozta gazdasági károk enyhítése a kis-és középméretű mezőgazdasági vállalkozások számára. Ez már a harmadik kör a kárenyhítésben, az élelmiszer-feldolgozók és dísznövény termesztők számára azonban a második lehetőség. A mostanit megelőző pályázatra eleinte kevesen jelentkeztek…

– Újabb termelői piaccal bővül Zala megye. Lerakták a zalaegerszegi új helyi termelői és kézműves piac, valamit a Göcsej Tudásközpont alapkövét a Piac téren. A két beruházás együttes értéke meghaladja a 700 millió forintot, az átadást 2022 elejére tervezik…

– A Biogazdák Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Egyesületéhez eddig 120 termelő csatlakozott, és több, mint 800 hektáron termelnek gyümölcsöt, ebből a legnagyobb területe az almának van. A tavaszi fagyok miatt a bioalma termés is csak töredéke a korábbi évekének, s a gyümölcstermelők helyzetét az is nehezíti, hogy a multi nacionális feldolgozóüzem a hagyományos almánál alig valamivel ad több pénzt a bioalma kilogrammjáért, pedig a bio gyümölcsöt nehezebb megtermelni. Az Egyesület már két éve tervezi egy kis üzem vásárlását, amelyben a biogazdák gyümölcsét dolgoznák fel. Egyelőre keresik azt a használaton kívüli üzemet, amelyet megkaphatnának, de ehhez az is kell, hogy az utóbbi 4 rossz év miatt ne lankadjon a termelői kedv…

– A lekvár főzésnek és az aszalásnak nagy hagyománya van Noszvajon, egészen a középkori gyümölcstermesztésig nyúlik vissza. Az aszalt gyümölcsöt nevezik szuszinkának, ezért csúfolták régen a noszvajiakat szuszinkásoknak. Szeptemberben a szilvalekvár illatát lehet érezni minden porta előtt, az udvarokban faggatják és főzik a híres noszvaji lekvárt. Szombaton, a Szilvanapokon házról-házra járhattak a vendégek kóstolni, pedig a szokásosnál jóval kevesebb a szilvatermés…

– Darázsinvázió van, számos településen még mindig tömegesen jelennek meg a szúrós állatok. Sőt, sokszor behúzódnak a padlásokra vagy a lakásokba is. Legutóbb a Mátrában támadtak rá turistákra…

– A hazai kormorán populáció nem okozna nagy kárt a vizeink halállományában, de a zord idő beköszöntével tízezres nagyságban érkeznek hozzánk, ami már nem kívánatos, és ezt nemcsak a horgászok mondják, hanem a Madártani Egyesület képviselője is. Mivel természetes ellensége nincs, húsa nem jelent kulináris örömöket, általános vélemény, hogy gyéríteni kell az állományt, amelyre most, szeptember 10-ig pályázaton keresztül támogatást is lehet nyerni…

IDE KATTINTVA a teljes adás visszahallgatható!

Hajnal-táj – Kossuth – augusztus 31., hétfő, 5:00

Szerkesztő: Füredy Zsolt

Tovább a műsoroldalra >>>

Olvasson tovább