A szigorú intézkedések életben maradtak

Heisler András, a Mazsihisz elnöke beszélt a a szervezet felkészültségéről a koronavírus-járvány kapcsán, de szóba került még a Rumbach utcai zsinagóga, valamint a nagy vitákat kiváltó kecskeméti emléktábla is.

A járvány, annak második hulláma, az arra való felkészülés kapcsán az elnök azt mondta, nem könnyű a helyzet, hiszen Magyarországon alig lehet a vírussal találkozni. A Mazsihisz Krízis menedzsmentje összeült, megkapták a szervezet nemzetközi partnereitől az információkat, folyamatosan figyelik a híreket. A biztonsági intézkedéseken csak minimálisan lazítottak, továbbra is fennáll a maszkviselési kötelezettség a zsinagógákban, az irodákban, az intézményekben, a szigorú intézkedések életben maradtak.

Arról is beszélt Heisler András, hogy a Mazsihisz oktatási intézményei talán egy picivel jobban felkészültek a járvány okozta változásokra, hiszen már közel két éve keresték meg az EMMI-t az online oktatás megerősítése érdekében. Erre akkor még nem érkezett válasz, de a zsidó iskolák már ekkor megkezdték a felkészülést az online oktatás bevezetésére.

A Szeretetkórházban továbbra is jóval szigorúbban zajlik a betegfelvétel a járványt megelőző időszakhoz képest, de mellette engedélyezik a látogatást, ugyanakkora módszereken szigorítottak. Továbbra is életben van a járóbeteg-ellátás, de ez is csak előzetes bejelentkezéssel, valamint ellenőrzéssel.

Heisler András beszámolt Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter, valamint két államtitkára, Soltész Miklós és Szalay-Bobrovniczky Vince látogatásáról a felújított Rumbach utcai zsinagógában. Mint elmondta, a kormány képviselőit is arról tájékoztatták, az épület az év végén nyílik meg, amit a kormány által biztosított forrásokból hoztak rendbe. Az elnök hozzátette, ahogy eddig, úgy most is pontosan számolnak el a pénzek felhasználásáról, hiszen a szervezet számára az átláthatóság kiemelten fontos. A Rumbach utcai zsinagóga többfunkciós lesz, megtalálható benne egy egyedülálló szakrális tér, de lesz mellette egy kiállítás a zsidó-nem zsidó együttélést bemutatva, mindezt egy csalásregényre építve. lesznek még időszaki kiállítások is, elsőként egy fotóanyagot fognak a nagyközönség elé tárni. Mindezeken túlmenően az épület legfelső emeletén a zsidó civil szervezetek kapnak irodákat, találkozási helyet, a JOINT-Hub keretében.

Heisler András beszélt arról az emléktábláról, amit Kecskeméten adtak át, amikor az kialakított imatermet adták át. Ennek kapcsán az elnök azt mondta, már évek óta szorgalmazták ennek létrehozatalát, ehhez jelentős támogatást kaptak a magyar kormánytól, Kecskemét városától, de a Mazsihisztől is. Ám a szervezet vezetése nem is tudott az átadóünnepségről, ahogy az emléktábláról, amelyen a Mazsihisz neve nem is szerepel. Heisler András ezt a lépést egy nagyon rossz tendenciának nevezte, ami biztosan nem marad következmények nélkül. Már azért is, mert mint megjegyezte, az emléktáblán szereplő gondolat, amelyik egy szintre hozza a Holokausztot és az ateizmust, az már maga is súlyos hiba. Azt sem tartja ízlésesnek a Mazsihisz elnöke, amikor egy ilyen emléktáblán aktív politikusok neve szerepel, hozzátette, abban egészen biztos, hogy nem a kormánytól érkezett kérés Orbán Viktor miniszterelnök nevének megörökítése miatt. Amennyiben a Mazsihiszt előre értesítette volna a helyi zsidó közösség a szándékaikról, akkor nem következtek be volna ezek a súlyos hibák – tette hozzá Heisler András.

00:00

/

Hallgassa meg!

Az interjú a 2020. július 17-i Halljad Izrael! adásában elhangzott beszélgetés szerkesztett változata.

Videó ajánló

Olvasson tovább