/
Heisler András elmondta, ő maga még a járvány nagy kirobbanása előtt vállalt magára egy karantént, hiszen előtte nem sokkal az Egyesült Államokban járt, ahonnan visszajőve megfogadta a szervezet krízismenedzsmentjének tanácsát és otthon maradt két hétig. Hozzátette, így is reggeltől késő estig dolgozott.
Az elnök megjegyezte, most már azonban új helyzet van, amivel még senkinek sem kellett eddig szembenéznie, sok embernek kell most segíteni. Ezért is indított el a Mazsihisz többféle szolgáltatást, ezek egyike például a lelki segítségnyújtás, amely során önkéntesek és szakképzett pszichológusok állnak készen. Mindezek mellett már felállt az a csapat, amely olyan igények kielégítésére jött létre, mint az idősek, nehezen mozgók számára bevásárlás, de már gondolkodnak azon is, mit tudnak tenni azokkal a családokkal, ahol kisgyerekek vannak.
Az elnök kifejtette azt is, a Mazsihiszben már évekkel ezelőtt elindult egy folyamat, amikor elindult a krízismenedzsment csoportjuk, ahol alapvetően önkéntesek dolgoznak, azzal a feladattal, ha egy válsághelyzet alakul ki, mint ami most is van, akkor a szervezet működését igyekezzen a rendes kerékvágásba visszahelyezni. Az elmúlt időszakban gyakorlatokat tartottak, nem is egyszer, a mentőkkel, a rendőrséggel, a katasztrófavédelemmel együtt. Most azonban éles helyzetben mutatja meg magát ez a csapat, ehhez persze kellett valamilyen átszervezés is, hiszen a mostani járvány nem egy egyszeri esemény, hanem egy hosszabb távra elnyúló folyamat. Heisler András a jelenlegi helyzetet úgy jellemezte, hogy amikor tiltásokat vezetnek be az egyik oldalon, akkor a másikon meg igyekeznek valamilyen szolgáltatásokat nyújtani. Példaként hozta fel a zsinagógák bezárását, hozzátéve, pont a legnagyobb hazai zsidó felekezet volt az első Magyarországon az összes történelmi egyház közül, amelyik kénytelen volt ezt a nehéz és kemény döntést meghozni. Azonban a hitélet nem állhat meg, a Mazsihisz rabbijai igyekeznek a közösségi oldalakon megjelenni, segíteni a közösség tagjainak az imádkozást. Hozzátette azt is, minden más ügyre is ez vonatkozik.
Az elnök elmondta azt is, a Mazsihisz központi konyhája továbbra is üzemel, azaz, azok, akik eddig is megkapták a meleg élelmet, azok továbbra is részesülnek ebből, mellette a szervezet kénytelen volt a több helyen is működő idősek számára fenntartott napközi otthonát bezárni, akik ezekbe jártak ebédelni, mostantól kezdve a saját lakásukba kapják az étkezést meg. Ugyanakkor azzal számolnak, hogy a későbbiek során még többen jelentkeznek majd a napi egyszeri meleg étkezésre, de erre is fel vannak készülve.
A rövidesen beköszöntő Pészah ünnepe kapcsán Heisler András megjegyezte, az idei Széder este speciális lesz, ne csak itthon, hanem a világban mindenhol, hiszen a zsinagógák zárva vannak. Most ennek a helyzetnek köszönhetően kénytelenek lesznek visszatérni a Holokauszt előtti állapothoz, mikor is még családi ünnepként ülték körbe az asztalt a Széder estén. A Mazsihisz az idei évre megtiltotta a közösségi Széderek megtartását, de mellette már szervezik, hogy az ünnephez szükséges macesz mindenhová eljusson. A fővárosban már dolgoznak azon is, hogy ha valaki erre az estére kóser vacsorát igényel, annak a központi konyha elkészíti és ki is szállítja.
Az interjú a 2020. március 27-i Halljad Izrael! adásában elhangzó beszélgetés szerkesztett változata.
A belépéssel kijelenti, hogy elolvasta és elfogadta az Adatkezelési nyilatkozatot.